Vještičja piramida_znati, htjeti, usuditi se, šutjeti

Post Reply
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Da pojasnim pojam vještičje piramide..
Vještičja piramida sadrži koncept baze četiri stupa na kojima počiva sav magični rad. Stupovi koji je drže su: Znati, Htjeti, Usuditi se, Šutjeti
Zajedno tvore građevni temelj s kojeg možemo graditi dalje. Bez njega magija neće biti dovoljno stabilna, postat će raspadajuća i slikovito umrijeti.
Piramida predstavlja kretnju energije do manifestacije vodene rukom vještice.

Znati
Prvi stup predstavlja primarno znanje i vaše čiste namjere. U svagdašnjem smislu znači raditi na znanju i prilagođavati stečeno svakodnevnom životu. U magičnom smislu znači čisti naum, a to znači znati prepoznati radnju, njezin rezultat prije izvođenja. Također znači upoznati sebe i svoju istinsku želju, jer uvijek možete raditi i govoriti jedno, a doista misliti drugo. Ovo uključuje i motivaciju koja leži iza želje.

Htjeti
Ovo je nivo motivacije i snage želje. Znači predanost sebi svojem cilju i praksi. Znači djelovanje u okvirima ispravnog, a ne prepuštanje toku života. U magičnom smislu označava vašu snagu, bez snažne želje vaš rad neće dati rezultata. Ovaj se koncept odnosi i na samopoštovanje, znanje i zakon vještičjeg zakonika „u savršenoj ljubavi i savršenom povjerenju“.

Usuditi se
Odnosi se na hrabrost i vjeru. Znači interes u svim područjima na kojima radite, neprestalno istraživanje. Znači imati vjeru u sebe i sposobnost za nadilazak poteškoća i prepreka na svom putu. Sa stajališta magike znači usuditi se raditi magiju. Uložiti trud i u praktični dio. Znači imati vjeru da će dati rezultat, da će se vaša želja manifestirati.

Šutjeti
Četvrti stup najčešće je i najteže primjenjiv. Znači da nećete govoriti o svom radu. Mnogi ljudi koji nisu na tom putu mogu osuditi vaš rad i time oštetiti rezultat i prije nego se manifestira ispravno. Magija bolje djeluje ako zaboravite da ste neki ritual izveli i dopustite joj da odradi svoj dio. Razmišljajući o izvedenom ritualu automatski prizivate energiju natrag i ne dozvoljavate joj da manifestira rezultat.

Prije bilo kakvog rada potrebno je raditi na temeljima. Bez tih temelja nema napretka.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

pa zar i vjestice imaju piramidu :roll: mislila sam da je osnova krug i da medju vjesticama nema hijerarhije...ili je to samo wicca? al ja ovo navedeno ne vidim u obliku piramide jer je sve nabrijeno jednako vazno i nije vazno vise ili manje od neceg drugog...bit ce da danas prevec filozofiram :geek:
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

emina wrote:Da pojasnim pojam vještičje piramide..
Vještičja piramida sadrži koncept baze četiri stupa na kojima počiva sav magični rad. Stupovi koji je drže su: Znati, Htjeti, Usuditi se, Šutjeti
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Problem je u tome sto ima ljudi koji preskacu stupove, npr. zele i usude se, a ne znaju... zalosno.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

angelspring wrote:pa zar i vjestice imaju piramidu :roll: mislila sam da je osnova krug i da medju vjesticama nema hijerarhije...ili je to samo wicca? al ja ovo navedeno ne vidim u obliku piramide jer je sve nabrijeno jednako vazno i nije vazno vise ili manje od neceg drugog...bit ce da danas prevec filozofiram :geek:
Simbolično imaju, bar bi trebalo..
Hijerarhijski gledano ima nekih sitnih poredaka u vidu kovena, no nemaju nikakve titule ..
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
marinella
Posts: 13
Joined: Sun Jun 06, 2010 4:13 am

to know
to dare
to will
to keep silent
to go

pentagram
Shiena
Posts: 2
Joined: Mon Nov 15, 2010 5:01 pm

Trenutno sam na prvom stupnju, iako ja to ne bih striktno ovako podijelila. Ja bih prije stavila ispunjenost i mir umjesto šutnje jer ako smo se ostvarili do tog stupnja trebali smo već usvojiti tu šutnju. Po mome ona spada već pod prvi stupanj Znati jer početak je težak, ali ga treba držati za sebe kao i dijeliti to kao tajnu jedino sa svojim jastvom, a što se tiče one šutnje u smislu razmišljanja o učinjenom ritualu, takva mudrost dolazi s iskustvom. Ne bih htjela kritizirati jer ti definitivno imaš više i znanja i iskustva od mene, ali samo želim pokazati što ja mislim o tome. ;)
Post Reply