Regresija

User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Nabavila sam knjigu "put u prošle živote" ali je nemam na kompjuteru.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
Bhairav
Posts: 12
Joined: Thu Jul 09, 2009 7:24 am

Sacreus wrote:Zanimljiv topic :D pa da se oglasim malo...

Kao prvo, ono sto se smatra nehipnotickom regesijom je hipnoticka regresija.. osoba u hipnozi ili "nehipnozi" je u istome stanju svijesti, odnosno stanju transa... ta razlika se samo pravi jer se pod hipnozom cesto smatra direktivna hipnozao, odnosno sugestije, naredbe i programiranje, a to je samo jedan pristup, odnosno jedna vrsta...

Ono sto se radi u nehipnotickoj regresiji je isot hipnoza koja se siroko koristi... pogotovo u hipnoterapiji..

Sad.. zasto kod nekih ne uspijeva.. problem je u pristupu.. ovdje sma viio da se opisuje da je kao prvo kako vazno disanje.. i rad na tome.. ono sto puno hipnoterapeuta opisuje i susrece u praksi (i sam sam susreo) je da postoji dio ljudi kojima smeta spominjanje i osvjescivanje disanja.. i onda sve ode kvragu.. tako postoji puno detalja koji osobama mogu smetati, ali isto tako ih neopustiti.. zato je nekad potrebno dugo uvjezbavanje da se osoba nauci na to stanje... ako se zele postici rezultati..

I kod tih regresija opet postoji problem (bar ja to tako vidim) kako znati da je to sjecanje na prosli zivot a ne neka metafora nesvjesnog? Mene su ljudi trazili da im radim regresiju (nisam jos nikome) i nisam jer me ta dilema jos uvijek muci..

Objasnit cu.. u radu u hipnozi, hipnoterapiji.. osobe se cesto susrecu s metaforama, slikama, simbolima.. cesto kroz razne dozivljaje, radnje, osobe, iskustva.. prozivljavaju ili rjesavaju neki problem... jer tako se lakse podnese.. nesto kao snovi..

Sad.. regresiju sam dawno proucavao, pa mozda ima nesto cega se ne sjecam.. ali to mi je dilema koja me muci u toj prici :D
cak se pokazalo da nisu pouzdana takva sjecanja na ono sto se desavalo u ovom zivotu. Nisam se ni ja nesto bavio regresiojom ali problemi mi se cine sljedeci:

1 - indirektna (cesto i nenamjerna) sugestija terapeuta. Znam da postoje posebne smjernice kod forenzicke hipnoze za izbjegavanje ovog, ali kod regresije u prosle zivote sve mi se cini da su eonima daleko od nikakvog insinuranja bilo cega. Sam dolazak na regresiju vec podrazumjeva da postoje prosli zivoti u koje se vraca, vec je po sebi "sugestija"...

2 - "masta" odnosno prozivljavanje necega sto smo usvjli na drugi nacin (knjiga, film, tudje prepricano iskustvo isl), posebno ako nas se dojmilo, podsvjest cini se nekad ne pravi preveliku razliku izmedju stvarno rpzivljenog i tako usvojenog.

3 - um zna iskriviti dogadjaj. Neko se izderao na nas u trenutku djetinjstva kad smo bili jako osjetljivi i starsno nas je pogodilo, kazu da je moguce da se takvo potisnuto sjecanje vrati iskrivljeno pa da recim imamo "sjecanje" kako nas je osoba izmlatila, tezina naseg dojma o odrdjenoj situaciji iskrivljuje sjecanje da bi i vanjsko ocitovanje bilo blize subjektivnom dozivljaju...

vjerujem da ipak ima sponatih i nicim uvjetovanih regresija u prosle zivote, cak i kod ljudi koji nemaju takve sklonosti. Odnosno to sam cuo od nekih poznatih hipnoterapeuta da se tu i tamo zna desit i da se mora sa time racunat u praksi, pa o cemu god se radilo... Vjerujem da to ima vise sanse biti realno od namjernog odlaska na regresije :?
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Da, slazem se.. ja ne znam kako razlikovat sjecanje od ideje nesvjesnog.. ja cesto u hipnozi s ljudima secem nekim podrucjima, druzim se s nekim i sl. to su samo njihove metafore problema ili onoga na cemu radimo... kako to razlikovati od sjecanja na prosle zivote?
Bhairav
Posts: 12
Joined: Thu Jul 09, 2009 7:24 am

Sacreus wrote:Da, slazem se.. ja ne znam kako razlikovat sjecanje od ideje nesvjesnog.. ja cesto u hipnozi s ljudima secem nekim podrucjima, druzim se s nekim i sl. to su samo njihove metafore problema ili onoga na cemu radimo... kako to razlikovati od sjecanja na prosle zivote?
Sa terapijske perspektive to cak nije niti bitno vjerojatno, problem je nastao tek kad su se digle sudske tuzbe na osnovu povracenih sjecanja pa se otkrilo da nisu bas u skladu sa fizickom realnoscu, a mislim da je bilo cak slucajeva da se zavrskilo lazno u zatvoru... no kad se radi o psihickom svijetu osobe ionako je realno ono st je njoj realno, pa gdje god da se ta realnost "selila".

Podsjetilo me sto je Erikson pricao da je kod jako "intelektualnih"; tj rekli bi prije promisljajucih ljudi znalo doci u dubokom transu do svojevrsne rekapitulacije zivota, slicno onome sto ljudi pricaju o NDE iskustvima, prodju cijeli svoj zivot, "druze se" sa sobom u raznim fazama itd.. iako nije nikada to uspio izazvat namjerno... ko zna kakvi su tu mehanizmi u igri, ne bi bilo toliko raznih teorija u psihologiji da se procese u umu moze tako lako definirat.. al glavno da djeluje, radije na to gledam kao na teorijske okvire za praksu. Iako mi se nekad cini da je religija korisnija terapija od vecine terapija no to je vec druga prica : :D :D
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Ja sam jednom tako nes izveo.. mada nisam znao sto me ceka ni sto radim bas.. osoba je geldala neko nestretno dijete u kutu sobe.. pa je ispala da je ona to dijete.. pa smo se vratili u dob od 3 godine i druzili se s djetetom/njom.. pa onda natrag u sada da to analiziramo kao odrasli.. pa opet u to doba s novim spoznajama.. pa cekali da to dijete odraste ispocetka s tim spoznajama do sada... itd.

I problem koji se vukao 47 godina je rijesen..

mijesavina metafora i regresije..
Bhairav
Posts: 12
Joined: Thu Jul 09, 2009 7:24 am

Mislim da je ovo bilo nesto drugacije, nije bila svjesna regresija u neku traumu vec spontana potpuna rekapitulacija zivota za koju Erikson kaze da je pokusavao, ali nije bilo moguce namjerno izazvati vec da se desavali vrlo specificnim intelektualnim tipovima (kad je sa Huxleyem radio recimo) kada im je izgleda psiha bila spremna i bez ikakve intervencije osim uvodjenja u trans :|
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Nisam na to (jos) naisao pa ne znam sto rec.. ali nije mi nista cudno u tome. Erickson je znao satima radit s ljudima u hipnozi.. imali su vremena svasta dozivjet..
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Ova knjiga koju sam ja nabavila je dosta zanimljiva. i ima dosta primjera na sto je naisla za vrijeme hipnoze i regresija. ako budem imala vremena skenirat cu je.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Kako se zove knjiga?
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Put u prosle zivote.

Ne znam ime autora. Posudila sam je prijateljici. kad mi je vrati napisem i ime autora.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
Post Reply