Odgovornost

User avatar
Sephirot
Posts: 132
Joined: Sat Sep 13, 2008 12:05 pm
Location: Zagreb
Contact:

Odgovornost u Okultizmu je element koji je jedan od najvažnijih djelova u okultnim doktrinama (Doktrina je skup susutavno sređenih i znanstveno zasnovanih misli, stavova i djelovanja.). U duhovnom radu odgovornost se odnosi na sve događaje i situacije koje su proizašle iz riječi, djela i misli u životu.
Odgovornost se ne odnosi samo na sebe nego i na okolinu što znači da imamo odgovornost prema drugim ljudima (čak i ako ih ne poznajemo) te prirodi (okolišu).

Uzrok i posljedica (vezano i za istočnjački pojam Karme) su polazni elementi odgovornosti. Par primjera.

Nekome može biti smješno zatvoriti nekoga u wc i bacit mu suzavac, no takva neukusna šala može rezultirati neželjenim posljedicama jer se u tom trenu ne razmišlja primjerice da osoba možda ima asmu ili neki drugi oblik plučnih problema. U navedenoj situaciji čovjek može imati teških posljedica, a oni koji su iscenirali cijelu situaciju samim time mogu imati problema.

S druge strane, nekakav kvazi "bijeli" mag s malo ili ništa razumjevanja odgovornosti također zbog želje da napravi dobro djelo napravi gadno sranje. Primjerice da mu dođe par da im pomogne jer ne mogu dobiti djete, a trude se čak i medicinskim putem. Navedeni kvazimag im "pomogne" bez razmatranja odgovornisti svog djela. Kakvo će to djete biti? Možda s nekom fizičkom ili psihičkom manom? U krajnju ruku čak i da se rodi zdravo, kakav će život imati.

Radovi za koje se netko odluči moraju bit razmotreni što više iz kuta uzročno posljedičnih veza.
U radu na sebi samome (samorazvoju) nikad nisam primjetio da bi posljedice, ako se pravilno i konkretno radi. Naravno, ako se žurimo, brljamo u praktičnom radu, s neznanjem ili nepripremljenošću ulazimo u radove kojima nismo dorasli onda se ne bi čudio da se događaju pogreške i posljedice budu gadne. Za takve osobe, koje mrljaju, brljaju, osobno nemam nikakva žaljenja, upravo suprotno...tako im i treba. "Robovi služe" (Liber Al).

Zbog svega navedenog, zakon šutnje u redovima i covenima ima, gledajući iz kuta odgovornosti ima mnogo smisla.

To KNOW, to WILL, to DARE, and to BE SILENT.
više o šutnji: http://www.esotericgoldendawn.com/ouro_secrecy.htm


Možda jednom i nastavim s ovom temom...
Khabs am Pekht, Knox om Pax, Lux in Tenebris
Igne Natura Renovatur Integra (I.N.R.I.)
________________________________________________________________
Be thy mind open unto the Higher, Be thy heart a Centre of Light, Be thy Body a Temple of the Rosy Cross
User avatar
SEVERUS
Posts: 43
Joined: Fri Jan 25, 2008 10:29 am

Niko nije savrshen :D

Kako god,nikada ne mozesh sprechiti takva sranja,pa ne znam shta da si ;)

Postoji jedna genijalna izreka-Danas svetac,sutra magarac :lol:
User avatar
Lilian
Posts: 27
Joined: Sat Sep 19, 2009 1:07 pm

Odgovornost je kada je osoba spremna platiti za svoje postupke,svjesna da sve sto radi ima odredenu cijenu.

Zakon karme nalaze da sve sto radis vratit ce ti se tri puta.
Ukoliko vjerujes u reinkarnaciju znat ces da ti je rodenjem odredena kazna za stvari koje si cinio,ili nisi, u proslom zivotu.Takoder ti je odredeno koje testove moras proci i koje znanje usvojiti.
Ako netko osobu zatvori u wc i pusti suzavac,cime mozes garantirati da on nekim svojim postupkom,greskom,ako ne iz ovog onda proslog zivota nije to zasluzio?Kako znas da ta ista nije isto tako okrutno mucila ljude oko sebe pa joj se samo vraca?

I ne vidim zasto bi 'kvazi' bijeli mag pomagao osobi da dobije dijete?
Tako nesto su sposobne samo osobe koje su u Znanju iznad drugih,ili zelis reci da 'mag' s malo znanja moze postici da neplodna zena zatrudni?
Koliko je truda i rada na sebi potrebno pa da osoba uistinu moze uciniti tako sto?

Ako cemo pricati o toj temi,dopusti par mojih:
Pocetnicima savjetujem,nikad ne radite nego na sebi.
Pravilo nalaze da tek kad pomognes sebi,smijes pomoci drugima.
Svatko je odgovoran ponajprije za svoj zivot,i tek kad osoba shvati da je u Znanju dosegnula zavidan nivo,moze pomoci osobama oko sebe.Ali i opet s oprezom.Zasto?Bas radi toga sto ne mozete znati dali je ta osoba zasluzila tu bol i patnju,pa bi rijesavanjem te iste teret pao na vas.
Cineci dobro takoder mozete izazvati gadne posljedice.
Dobro i zlo su samo relativni pojmovi,jer ono sto je zlo jednom,drugome nije.
Istina ima vise vida.

Jednako je i s 'crnom' magijom.Zasto bi proklet nekoga bilo nuzno zlo?
Dapace,iz osobnog iskustva mogu reci ovo.Ljudi znaju biti jako losi.
Bahatost i arogancija im ude pod kozu i ne da im mira ni spokoja.Cine zlo iz vlastitog uzivanja i nemaju granicu u tome.
Bacanjem 'crne magije' ucinit ce te da osoba padne.Sve sto jest i sve sto je gradila srusit ce se.Nestat ce sva ona arogancija i bahatost jer nece vise imati nista od onoga sto ga je cinilo jakim i davalo mu poticaj u cinjenju zla.
Kada jednom dotakne dno,nece mu ostati nista drugo nego da se zapita.I tada ce shvatiti,shvatiti ce gdje grijesi,shvatiti ce kakav je bio i sto radio.I tada ce se promjeniti.jednom kad tako bude,sagradit ce i ponovo svoj zivot ali ovaj put kao bolja osoba,bojeci ce vratiti na ono staro.Magija koju ste poslali nece ga napustati sve dok ne otplati grijeh,a jednom kada to ucini,bit ce preporoden i obnovljen.Ako osoba ne dode do toga da shvati svoje greske,neka vam ne bude zao,jer takvoj osobi stvarno nema pomoci a pustajuci je da cini zlo oko sebe jest isto kao da ga cinite sami.Kazu da je isto,cinite li grijeh ili pustajuci da ga drugi cine a ne poduzimajuci nista.

Ovo je ono u sta JA vjerujem,ovo je ono u sto moji vjeruju.
Takoder ovo nije nista drugo nego drukcija strana razmisljanja i postupanja.Mozda ce netko vidjeti smisao u tome,mozda netko nece.Ovisi samo od osobe do osobe.
Ali cinjenica stoji da ne poduzimate nista na drugima dok sami ne dodete na tu razinu kada vam tako sto bude dopusteno.Znat ce te kada dode za to vrijeme..
Oni koji nikada ne mjenjaju misljenje,cjene sebe vise nego Istinu!
User avatar
Baphomet
Posts: 326
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:19 am
Location: Pula
Contact:

Lilian wrote:Zakon karme nalaze da sve sto radis vratit ce ti se tri puta.
To nije zakon karme već novovjekovna izmišljotina.
Welcome twilight. Welcome blackness. Welcome inky night. Only in darkness can I see your soul.
User avatar
Lilian
Posts: 27
Joined: Sat Sep 19, 2009 1:07 pm

Mozda tebi.Ono sto je sveto nekome,drugome ne mora biti.
Oni koji nikada ne mjenjaju misljenje,cjene sebe vise nego Istinu!
User avatar
Baphomet
Posts: 326
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:19 am
Location: Pula
Contact:

Lilian wrote:Mozda tebi.Ono sto je sveto nekome,drugome ne mora biti.
Nije to meni već se tu radi o izvornom opisu pojma karme.

Te bezvezarije o trostrukom vraćanju su izmišljotina modernih vikana koji vole koristit pojmove iz ostalih religija ili duhovnih pravaca i onda ih izmješati tak oda nemaju baš neke veze sa stvarnim značenem tih pojmova.
Welcome twilight. Welcome blackness. Welcome inky night. Only in darkness can I see your soul.
User avatar
x.angelus
Posts: 108
Joined: Wed Nov 12, 2008 6:48 pm
Location: Zadar, Republika Hrvatska
Contact:

Da i meni je to s trostrukim vraćanjem crap. Ali smatram da treba sve sagledati iz svakog kuta. Jer ponekad se dobro okrene na zlo, a i kažu da je put do pakla popločan dobrim namjerama. ;) U biti, treba biti odgovoran uvijek, ali ponekad ni odgovornost neće pomoći u stvarima koje su unaprijed određene. Kao naprimjer činiti zlo nekome tko je to zaslužio. Glupo je reći zaslužio, jer čovjek ne može određivati tko je što i koliko zaslužio, dobra ili zla. A i čovjek može biti odgovoran, samo ta odgovornost je ponekad izopačena.
"When the stars have all gone out. You'll still be burning so bright."
"Cast me gently. Into morning. For the night has been unkind."
User avatar
Lilian
Posts: 27
Joined: Sat Sep 19, 2009 1:07 pm

Prijatelji moji,dali ste ikad osjetili taj zakon na sebi?
Dali ste ikada ucinili nesto i potom to platili necime sto vam je najdraze?
Naravno da niste,jer tada bi ova diskusija vec bila zatvorena.
Ako u nesto ne vjerujete ne znaci da ne postoji.
Oni koji nikada ne mjenjaju misljenje,cjene sebe vise nego Istinu!
User avatar
Baphomet
Posts: 326
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:19 am
Location: Pula
Contact:

Lilian wrote:Prijatelji moji,dali ste ikad osjetili taj zakon na sebi?
Dali ste ikada ucinili nesto i potom to platili necime sto vam je najdraze?
Naravno da niste,jer tada bi ova diskusija vec bila zatvorena.
Ako u nesto ne vjerujete ne znaci da ne postoji.
Nisam osjetio niti sam platio nečime što mi je najdraže. U tome je i bit moje tvrdnje jer ona proizlazi iz prakse a ne iz knjiga. No, ako se netko unaprijed osjeća krivim zbog onoga što radi ne bih se čudio da mu se nešto loše i dogodi.

Ako vjeruješ da nešto postoji ne znači da mora postojati.
Welcome twilight. Welcome blackness. Welcome inky night. Only in darkness can I see your soul.
User avatar
Lilian
Posts: 27
Joined: Sat Sep 19, 2009 1:07 pm

Braco,zasto mislis da moja tvrdnja ne proizlazi iz prakse?
Nije mi obicaj raspravljati o temama u kojima nisam upucena nit im dorasla.
Priznajem Neznanje i prihvacam Ucenje,ali iza svega sto napisem,stojim,i Znanjem i Praksom ;)
Oni koji nikada ne mjenjaju misljenje,cjene sebe vise nego Istinu!
Post Reply