Yoga

Yoga, feng shui, zen
User avatar
Bastet
Posts: 61
Joined: Tue Dec 04, 2007 10:38 pm

kao i u svakoj vježbi, ozljede su moguće...i to od najbanalnijih a to bi bile upale mišića pa do upala tetiva, iskliznuća diskova.. i rade se postepeno dok se ne postigne malo veći raspon nogu, fleksibilnija kralješnica..
radi vježbe, tj, asane sve dok ne osjetiš nelagodu..nikad na puni želudac, punog mjehura...a osobe s niskim tlakom trebaju paziti posebno... budući da ja imam problema sa ligamentima skočnog zgloba, malo mi je položaj lotosa bio bolan, ponekad se još javi bol, al jednostavno preskočim.. rutinsko i svakodnevno izvođenje je bitno..i ne ujutro..mada se negdje preporučuje odmah po ustajanju početi pozdrav suncu ili izvođenje drugih asana, ne preporučujem..jedno što ja tako dobijem je upala vratnih mišića.
ima asana koje poboljšavaju probavu i slično i preporučju se poslije jela neposredno, ali ostale nikako...
i nabavi kvalitetnu prostirku, ne želiš ko ja doslovno dobiti žuljeve na kukovima pri izvođenju salabhasane...
Ut sementem feceris, ita metes.
User avatar
willow
Posts: 68
Joined: Thu Nov 01, 2007 12:32 pm
Location: Zagreb

emina wrote:Hvala na literaturi. Zanima me još jedna stvar, pošto mnogi majstori ovom pristupaju krajnje aljkavo i pošto mi se jedna bliska osoba nekoliko puta ozbiljnije razboljela nakon vježbi yoge, kolko su te vježbe pouzdane i koliko pogrešno prakticiranje može ugroziti zdravlje?

Prvo i osnovno pravilo je da se ni sa kakvim vježbama (bila to yoga, aerobic, tae-bo....) ne započinje prije no što se obavi liječnićki pregled. E sad...postoje stvari koje još nisu u kartonu a i one koje se mogu otkriti samo detaljnim i ciljanim pregledom za kojim se smatra da nema potrebe ako osoba nema nikakvih smetnji, tako da je vrlo moguće da se neka stanja koja bi spadala u moguće kontraindikacije jednostavno "provuku". To nas dovodi do drugog osnovnog pravila: ako se tijekom izvođenja vježbi (ili neke određene vježbe) osjeti jaka bol, nelagoda, vrtoglavica, zamućenje vida, gubitak svijesti ili bilo što slično, potrebno je prekinuti vježbanje i obratiti se svom liječniku. Posebnu pažnju treba posvetiti i pravilnom izvođenju pojedine vježbe jer se smetnje mogu javiti i kod zdrave osobe uslijed nepravilnog disanja, prejakog i nepravilnog istezanja i naprezanja i sl.. Stanja koja su potencijalno opasna kod bavljenja yogom (ili bilo kojom drugom fizičkom aktivnošću) su: visoki krvni tlak, niski krvni tlak (on nije toliko opasan koliko je neugodan i zapravo je njegova najgora strana što su mu simptomi slični povišenom tlaku pa ako osoba ne vodi kontrolu može smatrati da je on uzrok problemima i ne prekinuti vježbe), deformacije kralježnice, zglobova i kostiju...
Teško da se bilo tko može razboljeti baveći se yogom ali ako postoji neko oboljenje a da nije poznato i da se radi toga ne obraća pažnja na izbor vježbi, to se stanje može pogoršati. Moja je poznanica imala teških problema s kičmom ali pripisivala je to načinu života i upisala je tečaj yoge s mišlju da će joj pomoći. Desilo se to da su neke vježbe kod nje izazivale bolove i voditeljica ju je uputila na liječnićku obradu kojom je bolest ustanovljena. Nakon toga slijedila je operacija. Ruku na srce, yoga joj i je pomogla (doduše ne na način na koji je očekivala) jer liječniku je stigla već u poodmakloj fazi bolesti. Da nije tada otkrila da nešto nije u redu velika je mogućnost da danas više ne bi samostalno hodala.
User avatar
Adonis
Posts: 232
Joined: Sun Oct 21, 2007 6:53 pm
Location: Krk
Contact:

Ajme meni prelazim na yogu
User avatar
Sarasvati
Posts: 8
Joined: Tue Aug 05, 2008 2:59 pm

Dugo radim jogu bas po knjgama Jasmine Puljo,koja se ne moze porediti sa drugima, koja je prva zapravo razotkrila znacaj, pojam i mogu reci demistikovala, mada se i danas negativno o tome govori...kao to je sekta ...na sta ja pobesnim, iz njih govori neznanje i strah.

Tamo gde pocinje joga i meditacija, zapocinje introspekcija.
A nju ne moze postici onaj koji nema dusevni mir.
Ljudi koji ne mogu videti svet u sebi još manje mogu videti sebe u svetu.

Kad čovek misli da je na vrhuncu svog uspeha, tada, u stvari, stoji na granici svoje propasti.
User avatar
Sarasvati
Posts: 8
Joined: Tue Aug 05, 2008 2:59 pm

Yogu ne mogu dostici:
niti oni koji suvise jedu,
niti oni koji se uzdrazavaju od hrane
niti oni koji suvise spavaju
niti oni koji su previse budni

Yogu postizu oni :
ciji je san i budnost uravnotezena
koji zive i rade po zakonima prirode
i zahtevima zdravog razuma.

Bhagvard Gita

Za uspeh u zivotu potrebnio je ovladati vestinama
ravnoteze: stezanje-popustanje, napetost-opustanje
Ljudi koji ne mogu videti svet u sebi još manje mogu videti sebe u svetu.

Kad čovek misli da je na vrhuncu svog uspeha, tada, u stvari, stoji na granici svoje propasti.
Bhairav
Posts: 12
Joined: Thu Jul 09, 2009 7:24 am

Gost wrote: Nope. Stvarni istočni majstori ne primaju zapadnjake.
pa ne bih se bas slozio, svega ima. ALi slazem se svakako da je puno komercializirane lakonotne duhovnosti sa prizvukom egzoticnog istoka koja se prodaje. Tesko je meni prosudit sa sigurnoscu tko je kakav, jedan indijski relativno poznati sadhu je reko kako su po njemu jedini zaista kvalitetni indijski ucitelji na zapadu bili Vivekananda, Yogananda i Yogi Bhajan, tj da su bili od onih koji mogu direktno ucenicima prenjeti iskustvo, ne samo price i tehnike. Osobno jedino u Vivekanandu imam povjerenje, nekolicini drugih mozda je-mozda nije, vecina mi je sumnjiva. Ali ima ih koji nisu dolazili na zapad, ali su imali zapadnih ucenika (Ramana, Aurobindo, Sivananda itd).. tako da ne bih rekao da se to moze uzeti kao pravilo samo zato sto ima masa prevaranata ili bolje receno oserdnjih ucitelja na zapadu...
finnigan
Posts: 117
Joined: Mon Oct 15, 2007 6:48 pm

Sto mislite o solarnoj yogi? Vase misljenje i iskustva (ako ih imate)
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Meni se u teoriji solarna joga čini super, ali kako god da nešto što sam pročitao, naučio ili čuo o njoj idem probat postaje malo teže i bolnije... Mislim gledanje u sunce u sumrak... recimo... evo ja se zagledam u sunce i koji put i mogu gledat u njega, ali sam poslije 3 dana slijep... a ima slučajeva kad me odmah zabole oči i da uopće ne mogu gledat u sunce i vrti mi se u glavi... :) :?
Možda bi ipak trebalo uzet neko stručno vodstvo... čini se jednostavno, ali bi vam ipak trebao netko iskusan da vam pomogne i da vas nauči...
finnigan
Posts: 117
Joined: Mon Oct 15, 2007 6:48 pm

merlin715 wrote:Meni se u teoriji solarna joga čini super, ali kako god da nešto što sam pročitao, naučio ili čuo o njoj idem probat postaje malo teže i bolnije... Mislim gledanje u sunce u sumrak... recimo... evo ja se zagledam u sunce i koji put i mogu gledat u njega, ali sam poslije 3 dana slijep... a ima slučajeva kad me odmah zabole oči i da uopće ne mogu gledat u sunce i vrti mi se u glavi... :) :?
Možda bi ipak trebalo uzet neko stručno vodstvo... čini se jednostavno, ali bi vam ipak trebao netko iskusan da vam pomogne i da vas nauči...

Nemozes ti sada doci i gledati odjedanput u sunce 45 min... To moras ic postepeno pocetsvaki dan 10 sec i svaki dan dodat jos 10... Sve mozete pronaci na netu. Evo linka osobe koja vec godina prakticira solarnu yogu- Hira Ratan Manek(HRM)
-http://solarhealing.com/
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Pa znam... čitao sam već o tome i recimo da znam ali koji put mi je i 10 sec previše...
Post Reply