Sestre Fox

User avatar
book_of_shadows
Posts: 59
Joined: Mon Oct 15, 2007 7:00 pm
Location: Zagreb

Sestre Katerin (1838–1892), Lijah (1814–1890) i Margaret (1836–1893) Fox odigrale su važnu ulogu u povijesti spiritizma. Kćerke Davida i Margarete Fox, stanovale su u mjestašcu Hydesville, blizu New Yorka-a. Godine 1848. unutar njihovoga doma počinju se zbivati neobične stvari. U početku ih jake kuckanja i pucketanja nisu mnogo brinula, ali kad je došlo do pomjeranja i prenošenja stvari sa jednog na drugo mjesto pomoću "nevidljivih" ruku, sestre su to prijavile muriji, koja je sve javila novinama. Ubrzo, sestre Fox postaju najpoznatije žene na svijetu. Kuckanja i pucketanja počinju ličiti na zvukove, te ih one počinju dešifrirati. Narvno, liječnici nisu mogli vjerovati u te tvrdnje. Stvari su se zakomplicirale kada su duhovi počeli ulaziti u djevojke i govoriti putem njihova tijela. Počeli su tražiti logično riješenje. Usprkos svemu sestre su tvrdile drugačije. Sva ova dešavanja su povezivale sa duhom jednog od susjeda čije tijelo nije bilo pronađeno. To su uspjele potvrditi time što je kostur te osobe pronađen u zemlji pod njihovim domom.
Ipak, pojedinci im nisu vjerovali ni riječi. I izgleda da su bili upravu. Uistinu, sestra Margaret je priznala da je sva ta pucketanja i kuckanja proizvodila svojim rasklimanim i starim nožnim palcem. Druge dvije sestre nisu bile spremne priznati svoju laž, tako da su i dalje tvrdile "neistine". Poslije su sve tri rekle kako nikad za svoga života nisu izjavile slične "gluposti". Tvrdile su da i dalje imaju moći komunikacije sa "dušama" umrlih. One su ujedno i postale glavni krivac za nastanak SPIRITIZMA. Kako se Spiritizam širio, počeo je zahvaćati i druge kontinente. Tako da je gotovo čitava Evropa počev od Pariza do Istanbula, bila zahvaćena opštim "ludilom" za spiritistima! ;)
Riječima možeš uništiti čovjeka, a djelima ubiti.....
finnigan
Posts: 117
Joined: Mon Oct 15, 2007 6:48 pm

Zanimljiva prica :)
LooNa
Posts: 14
Joined: Tue Oct 16, 2007 10:47 am

stvarno zvući zanimljivo i sad ko je znatiželjan kao ja ....
e sad što mislite dali je to toćno da duh kad ga dozovete zna toćne odovore na pitanja iz budučnosti i dali neko zna toćno kak se to radi možda je neko probao :lol:
User avatar
Eagles
Posts: 307
Joined: Tue Oct 16, 2007 10:41 am
Location: Zagreb
Contact:

Duhovi se ne zazivaju bezveze!.. Koje ti izvore informacija koristiš kad postavljaš ovakva pitanja?

I ovo nie uvreda, bar mislim..
User avatar
book_of_shadows
Posts: 59
Joined: Mon Oct 15, 2007 7:00 pm
Location: Zagreb

ima dosta neinformiranih osoba na forumu..... ;) :) :D
Riječima možeš uništiti čovjeka, a djelima ubiti.....
User avatar
Eagles
Posts: 307
Joined: Tue Oct 16, 2007 10:41 am
Location: Zagreb
Contact:

Divim se sebi kolko sam pametan. :D Ljudi su na forumu da pitaju, ali ne mogu doći s nikakvim predznanjem. Da nije LooNa zapravo neki katolički svećenik koji se ušuljao u naše redove i planira nas prijaviti Bozaniću? Zezam se, ofkors..
LooNa
Posts: 14
Joined: Tue Oct 16, 2007 10:47 am

uf sveceik zar tako zvućim obićni šljaker mene nešto jako zanima što nemogu samo tako saznat moram nekog pitat pa sad duha sam zvala no nije mi upjelo pa demona i opet ništa sad ću se malo strpit pa idem na reprizu no kad bi mi neko opisao toćan postipak prizivanja možda bi uspjela jer negdje sam očito zabrljala :oops:
User avatar
book_of_shadows
Posts: 59
Joined: Mon Oct 15, 2007 7:00 pm
Location: Zagreb

:o :shock: :o :shock:
LooNa jesi sigurna da ti nije taj duh ili demon ostao u sobi? :? :shock:
Last edited by book_of_shadows on Sat Oct 20, 2007 8:56 pm, edited 1 time in total.
Riječima možeš uništiti čovjeka, a djelima ubiti.....
User avatar
Eagles
Posts: 307
Joined: Tue Oct 16, 2007 10:41 am
Location: Zagreb
Contact:

Zašto se ljudi tolko pale na prizivanje? I to ono beskorisno?! Mislim da mi je ovog topika dosta do kraja života, sam se živciram..
LooNa
Posts: 14
Joined: Tue Oct 16, 2007 10:47 am

ostao u sobi hm ! pojavio se nije a tam niko ne živi pa bilo bi mu dosadno :shock:
Post Reply