Hutchinson efekt i Bermudski trokut

Post Reply
User avatar
dario
Posts: 28
Joined: Thu Apr 16, 2009 10:03 pm

eto dvije teme pa recite sto mislite o tome :ugeek:
I can walk like a man but I'm not one.
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Sto je Hutchinson efekt?
User avatar
Annabel Lee
Posts: 126
Joined: Thu Feb 21, 2008 8:44 pm
Location: Zagreb
Contact:

Hutchinson efekt - zvučna levitacija, tj. pomoću valjda valova nastalih od zvuka.....? Prvo bi bilo zgodno znati što točno je to....
Pa, Bermudski trokut odnosno Đavolji trokut je zanimljiva tema.
A predobra je bila jedna epizoda Dosjei x na tu temu, tj. kao da je tamo rupa vremena.
Ma, ali kao dosta je brodova zbilja nestalo....
ugl. kako bilo, evo, što sam našla na jednoj stranici,
a ne izgleda mi kao teorija koju treba baš odmah odbaciti:
"...Teorije pak postoje. Jedna od njih je osnovana na fizici i ne zvuči nimalo misteriozno.

Naime, dokazano je da u Bermudskom trokutu na dnu mora postoje hidrati metana. To su spojevi metana i vode koji podsjećaju na led. Samo pod visokim pritiskom koji vlada na dnu mora, ovaj “led” ostaje stabilan. Prilikom većih temperatura, manjeg pritiska ili jednostavno zbog mehaničkog opterećenja, metan se može osloboditi iz njegovog hidrata.

To znači da bi manji potres pod morem ili kratkotrajno lokalno povećanje temperature moglo dovesti do pojave u kojoj metan, slično ugljičnom dioksidu u čaši punoj gazirane vode, iz dubine mora odlazi na površinu. Voda sa visokim udjelom plina je lakša od vode u kojoj ga nema, a pored toga ima i manju gustoću. U slučaju da voda pod brodom odjednom ima manju gustoću, brod tone dublje pri čemu može potonuti upravo toliko da u njega ulazi okolna voda, zbog čega naravno može potonuti na dno.

Međutim, i nestajanje letjelica se može objasniti na ovaj način.

Kada se metan uzdiže iz vode u atmosferu, može dospjeti u motor letjelice i uzrokovati probleme budući da je u smjesi sa zrakom vrlo zapaljiv.

Valja ovdje naglasiti da nijedna teorija o razlogu nestajanja brodova i aviona u Bermudskom trokutu nije potvrđena, pa ni ova. Ipak ova teorija zvuči realnije od drugih teorija, sa naučnog aspekta gledajući, kao što je na primjer nastajanje vremenske rupe u kojoj avioni i brodovi nestaju u prošlosti ili budućnosti. "



Meni baš ta vremenska rupa nikad nije bila jasna, mislim, teoretski, dakle vrijeme je krivulja i
Ružno je lijepo, a lijepo je ružno; lebdimo kroz maglu i uzdušje kužno.
Post Reply