Hipnoza

-seeker-
Posts: 6
Joined: Sun Jun 28, 2009 2:06 am

Da... znači hipnoza kao hipnoza mora biti tretirana isto kao psihoterapija,par sati upoznavanja,par stotina kuna :( ,pa neki zaključak o tebi samom,pa tek onda tretman????
Mislim...
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Da, bezobrazno je od univerzuma, majke prirode, bogova... sto ne postoji nacin da nam se problemi rijese carobnim stapicem u trenutku vec moramo i sami nesto napravit u tom pogledu...
-seeker-
Posts: 6
Joined: Sun Jun 28, 2009 2:06 am

Ma ok je to da moraš i sam dati truda,daleko od toga. Ali ŠTO JE HIPNOZA???
Postoji zaista gomila tih metoda i prakticno svaki hipnotizer razvije neku svoju.
Najpoznatije (ne i najucinkovitije) je vjerojatno pomicanje sata, prsta ili nekog drugog predmeta pred "pacijentovim" ocima.

Meni se najucinkovitijom pokazala tehnika u kojoj hipnotizer primi "pacijenta" za ramena i vodi ga natraške oko npr. nekog stola. "Pacijent" pri tom drži zatvorene oci.
Ta metoda iznenadujuce brzo u svakom probudi osjecaj pospanosti i sve je spremno za slijedecu fazu.


— Slijedecu fazu u kojoj je "pacijenta" smiještamo u udobni položaj te mu sugeriramo kako je umoran, kako su mu svi djelovi tijela teški kako osijeca potrebu za snom...

Taj dio traje nekih 10-ak minuta odnosno dok ne uocimo da su mišici "pacijenta" opušteni i da polako pocinje spavati prepuštajuci se umirujucem glasu hipnotizera koji ga vodi.
Tada hipnotizer naglašava kako san polako prelazi u hipnozu i kako "pacijent" cuje samo hipnotizerov glas i sluša sve što mu se naredi.
"Pacijent" je vec tada u stanju hipnoze.
Koliko ce biti duboko to stanje ovisi o snazi sugestija, odnosno o izražajnosti svih provedenih faza.
Dubina hipnoze može se povecavati tako da jednostavno sugeriramo "pacijentu" kako sve dublje i dublje tone u hipnozu.


— U stanju hipnoze hipnotizer daje pacijentu željene sugestije npr. pokušava ga odviknuti od pušenja,ili bilo kakvih fobija. Dali bi se to moglo riješiti recimo jednom vrstom takvog tretmana?
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

-seeker- wrote: Ali ŠTO JE HIPNOZA???
Meni je najdraza definicija stanja svijesti u kojem paznju usmjeravamo na ono sto je zaista bitno..
Postoji zaista gomila tih metoda i prakticno svaki hipnotizer razvije neku svoju.
Najpoznatije (ne i najucinkovitije) je vjerojatno pomicanje sata, prsta ili nekog drugog predmeta pred "pacijentovim" ocima.
Ne postoji najucinkotivija, kao ni manje ni vise ucinkovita metoda indukcije transa.. najucinkovitija metoda je za svakog individualna... sat & co su samo filmske ideje..
Meni se najucinkovitijom pokazala tehnika u kojoj hipnotizer primi "pacijenta" za ramena i vodi ga natraške oko npr. nekog stola. "Pacijent" pri tom drži zatvorene oci.

Ta metoda iznenadujuce brzo u svakom probudi osjecaj pospanosti i sve je spremno za slijedecu fazu.
Metoda kao metoda... tu pospanost se moze probuit svakakvim nacinima..
— Slijedecu fazu u kojoj je "pacijenta" smiještamo u udobni položaj te mu sugeriramo kako je umoran, kako su mu svi djelovi tijela teški kako osijeca potrebu za snom...

Taj dio traje nekih 10-ak minuta odnosno dok ne uocimo da su mišici "pacijenta" opušteni i da polako pocinje spavati prepuštajuci se umirujucem glasu hipnotizera koji ga vodi.
Tada hipnotizer naglašava kako san polako prelazi u hipnozu i kako "pacijent" cuje samo hipnotizerov glas i sluša sve što mu se naredi.
"Pacijent" je vec tada u stanju hipnoze.
Koliko ce biti duboko to stanje ovisi o snazi sugestija, odnosno o izražajnosti svih provedenih faza.
I to je sve samo jedan mali komadic te price... ovo je poput jedne kostice u lubenici koja predstavlja pojam "hipnoze"..
Dubina hipnoze može se povecavati tako da jednostavno sugeriramo "pacijentu" kako sve dublje i dublje tone u hipnozu.
Nekad da, a nekad ne..
— U stanju hipnoze hipnotizer daje pacijentu željene sugestije npr. pokušava ga odviknuti od pušenja,ili bilo kakvih fobija. Dali bi se to moglo riješiti recimo jednom vrstom takvog tretmana?
To je pitanje bez odgovora i svatko tko misli da na njega postoji odgovor nema pojma o hipnozi.

Uhvatit cu se pusenja.. prvo je pitanje da li osoba zeli prestait pustiti, ako ne zelis, onda jbg.. efekt moze nastati i kratko ce trajati.. ako osoba i zeli pitanje je koliko reagira na direktne sugestije i koliki to otpor stvara.. ako i reagira pitanje je da li su one samo negacijske ili utiliziraju njena zivotna iskustva.. pitanje je dubine transa i koliko se osoba prepusta... itd.

Puno je faktora u igri u tom slucaju.. a ako cemo gledati hipnoterapiju onda je logicno koliko ih tamo vise ima...
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Evo jednog textica o hipnozi...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Bhairav
Posts: 12
Joined: Thu Jul 09, 2009 7:24 am

-seeker- wrote:Da... znači hipnoza kao hipnoza mora biti tretirana isto kao psihoterapija,par sati upoznavanja,par stotina kuna :( ,pa neki zaključak o tebi samom,pa tek onda tretman????
Mislim...
hipnoterapija je svakako u kategoriji brzih terapija koje su fokusirane na konkretan cilj i mogu neka relativno brzo neke stvari rjesit - recimo spomenuste fobije. Naravno da kod ozbiljnih psihickih oboljenja to nece ici tako jednostavno. E sad oce li to biti jedna seansa (moguce) ili vise njih, ali sigurno nece biti godina grijanja kauca kao u nekim drugim (psihoanaliza ili ko zna sto) pristupima. Sam Frojd je za hipnozu rekao da je "terapija za siromaha", tj nesto brzo i efikasno za one koji ne mogu masu vremena i novca utrosit na terapije :D :D pa ja zato nekad prakticniji "bakar" hipnoze od "cistog zlata" slobodnih asocijacija, mislim da je bas tako nesto bio rekao :D Iako je pitanje jel to zlato po sebi ili zato sto je njegov izum pa je malo emotivno vezan za svoje metode :D
Bhairav
Posts: 12
Joined: Thu Jul 09, 2009 7:24 am

-seeker- wrote: Najpoznatije (ne i najucinkovitije) je vjerojatno pomicanje sata, prsta ili nekog drugog predmeta pred "pacijentovim" ocima.
ne bih bas rekao. Vjerojatno je to jedna druga indukcija no opet ne zato sto je toliko efikasnija nego iz drugih razloga (ima inkorporirane testove pa stedi vrijeme, a i sama je dosta brza i efikasna). No po mom misljenju najveci dio hipnoze nije u samoj indukciji vec u pripremi terena. Kada je osoba voljna, spremna sudjelovati u seansi i kada se bacilo pra indirektnih sugestija bilo sto ce ju uvesti u trans, mozes doslovno izmisljati indukcije na licu mjesta. Ako gldas bilo kojeg kvalitetnog hipnotizera obrati paznju na to kako razgovara, kako "navodi" na svoj mlin, kako daje indirektne sugestije, kako pazljivo gradi atmosferu itd. Usudio bih se reci da je u tome kljuc, a ne u nekoj specificnoj indukciji iako su naravno i one bitan element price, no nekad cak i samo zato da osoba samu sebe uvjeri da je hipnotizirana, kao svojevrstan ritual, iako je prakticki i prije toga vec bila u transu...
-seeker-
Posts: 6
Joined: Sun Jun 28, 2009 2:06 am

Ok. Zaista o tome bi se dalo popričat.... ali konkretno,Hipnoterapija,individualna,subjekt sto posto sudjeluje u tome,bez imalo dvojbe u hipnoterapeuta,želi se riješiti određene fobije i ima jaku želju da uspije,al jbga nemože sam,kome se obratiti???
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Ti trazis preporuku za privatnika kojem moze otici?
Bhairav
Posts: 12
Joined: Thu Jul 09, 2009 7:24 am

-seeker- wrote:Ok. Zaista o tome bi se dalo popričat.... ali konkretno,Hipnoterapija,individualna,subjekt sto posto sudjeluje u tome,bez imalo dvojbe u hipnoterapeuta,želi se riješiti određene fobije i ima jaku želju da uspije,al jbga nemože sam,kome se obratiti???
Sacreusu? :) ;)

samo nemoj Lagac :D Il Raoshu :D :D
Post Reply