Re: Parapsihologija

Mindcontroler
Posts: 9
Joined: Thu Mar 26, 2009 7:03 pm

merlin715 wrote:Da koristimo ga 100%, ali samo 15% od toga je svjesno...
Upravu si. Mora da mi je u upotrebi bilo 14% mozga kada sam ovo pisao pa sam pogresio :lol:
Pozdrav
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

merlin715 wrote:Pa pod svjesno spada sve ono što radimo ili se događa u našem tijelu tipa micanje, razmišljanje, kucanje srca i ostalo...
Ti kad tipkas razmisljas o svakom slovu kako pomaknti prst do tog slova i sto ona napraviti? I razmsljas i svejsno kontroliras svaki otkucaj srca?

A sto bi bilo nesvjesno koristenje mozga?
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Sacreus wrote:Ti kad tipkas razmisljas o svakom slovu kako pomaknti prst do tog slova i sto ona napraviti? I razmsljas i svejsno kontroliras svaki otkucaj srca?

A sto bi bilo nesvjesno koristenje mozga?
Pa da to sve spada u svjesno... svjestan si da tipkaš i svjestan si da ti srce kuca... Zar ne?

A pod nesvjesno spada ono sve drugo... npr. snovi spadaju u nesvjesno (bar mislim)
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

merlin715 wrote: Pa da to sve spada u svjesno... svjestan si da tipkaš i svjestan si da ti srce kuca... Zar ne?
Da, svjestan si te pojave.. ili nisi svjestan u smislu da planiras svaki otkucaj..
A pod nesvjesno spada ono sve drugo... npr. snovi spadaju u nesvjesno (bar mislim)
A kakve to sad ima veze s mozgom?

Mislim da se jako gubimo izmedju dvije jako razlicite teme..

Neurofiziologija i svjesno/nesvjesno... Za ovo drugo se moze otvoriti posebna tema, buduci da je to podrucje gdje ima samo puno pitanja bez odgovora.. a kako je to moje podrucje rada, uvijek volim rasprave o tome :)

Da jos jednom pojasnim postotak mozga i sl. i o cemu ja pricam..

Kad ja (i znanost i znanstvenici) kazem da korisitmo 100% mozga mislim na anatomske dijelove mozga, odnosno da se svaki komadic upotrebljava i koristi.. Npr. uzmemo temporalni cortex i znamo da je tu, i koji je, komad za produkciju govoa (Brocina area), komad za razumijevanje govora (Wernickeova area), pa onaj mali komadic zaduzen za izvantjelesna iskustva, sluh, komadic za kulturni dio semantickog pamcenja (kod lezije dolazi do zaboravljanja samo stvari uz kulture), naravno, tu je hippocampus za preradu informacija...itd. Mislim da smo tu vec presli dobar postotak cijelgo mozga.. Naravno, moze se i dalje i ostatak, kao i ostale lobuse preci.. i onda se moze ici i jako detaljno na razinu neurona..

A na to se i odnosi ta legenda od X% mozga koji se koristi jer je nastala kao da covjek ne koristi veci dio mozga.. kako je nastala postoje dvije teorije.. jedna krece od einsteina i neceg sto je krivo interpretirano (kao sto je M. Antoinetta jadna krivo interpretirana kroz povijest) a druga je jos u doba.. hm.. artistotel, platon, sokrat.. neki od njih je nesto bio rekao...

A svjesno/nesvjesno temu mozemo u drugi thread jer misli mda se tu moze naci poveznica s ovim forumom jako puno.. a i pricali smo vec o tome mislim..
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

svjesno je npr. tipkanje, hodanje, i sl.

a nesvjesno: svatko ima neki tik ili porat ruke ili glave kojega nije svjesan a karakterističan je za njega.

snovi su na granici svjesnoga i nesvjesnoga. jer ti si svjesan pojav snova al ne mozes utjecati da ih bude ili ne bude (možeš ako naučiš kako,al općenito gledano ne možeš). isto tako snovi kao snovi mogu imati dijeloove iz svijesti i podsvijesti. zato pojedini snovi imaju svoja tumačenja a neka ih nemaju.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Sacreus wrote:
merlin715 wrote: Pa da to sve spada u svjesno... svjestan si da tipkaš i svjestan si da ti srce kuca... Zar ne?
Da, svjestan si te pojave.. ili nisi svjestan u smislu da planiras svaki otkucaj..
A pod nesvjesno spada ono sve drugo... npr. snovi spadaju u nesvjesno (bar mislim)
A kakve to sad ima veze s mozgom?

Mislim da se jako gubimo izmedju dvije jako razlicite teme..

Neurofiziologija i svjesno/nesvjesno... Za ovo drugo se moze otvoriti posebna tema, buduci da je to podrucje gdje ima samo puno pitanja bez odgovora.. a kako je to moje podrucje rada, uvijek volim rasprave o tome :)

Da jos jednom pojasnim postotak mozga i sl. i o cemu ja pricam..

Kad ja (i znanost i znanstvenici) kazem da korisitmo 100% mozga mislim na anatomske dijelove mozga, odnosno da se svaki komadic upotrebljava i koristi.. Npr. uzmemo temporalni cortex i znamo da je tu, i koji je, komad za produkciju govoa (Brocina area), komad za razumijevanje govora (Wernickeova area), pa onaj mali komadic zaduzen za izvantjelesna iskustva, sluh, komadic za kulturni dio semantickog pamcenja (kod lezije dolazi do zaboravljanja samo stvari uz kulture), naravno, tu je hippocampus za preradu informacija...itd. Mislim da smo tu vec presli dobar postotak cijelgo mozga.. Naravno, moze se i dalje i ostatak, kao i ostale lobuse preci.. i onda se moze ici i jako detaljno na razinu neurona..

A na to se i odnosi ta legenda od X% mozga koji se koristi jer je nastala kao da covjek ne koristi veci dio mozga.. kako je nastala postoje dvije teorije.. jedna krece od einsteina i neceg sto je krivo interpretirano (kao sto je M. Antoinetta jadna krivo interpretirana kroz povijest) a druga je jos u doba.. hm.. artistotel, platon, sokrat.. neki od njih je nesto bio rekao...

A svjesno/nesvjesno temu mozemo u drugi thread jer misli mda se tu moze naci poveznica s ovim forumom jako puno.. a i pricali smo vec o tome mislim..

A dobro gle... kada ti govoriš te znanstvene činjenice i kada govoriš o svim tim dijelovima, neuronima itd. to je nešto čega si svjestan samo zato što si o tome učio, proučavao ti i slično, ali nisi svjestan pojedinog djelovanja tih dijelova u tvom mozgu... ti možeš teoretski znat čemu oni služe i toga si svjestan, ali to što ti znaš o njima je samo jedna kap u moru mogućnosti koju oni još mogu obavljati za kojih nisi svjestan niti ćeš najvjerovatnije ikad biti (nitko od nas neće biti svjestan toga)...
Mozak je vrlo sofisticiran "uređaj" koji je još i dan danas nije otkriven u potpunosti...
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Pa da, ali to je ono sto ja govorim.. tu su sposobnosti koje imamo, ne neuroni ni dijelovi koji stoje glavi i ne rade doslovno nista.. :)
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

da al te sposobnosti ljudi uglavnom podsvjesno koriste.... npr. ti i prijatlej u isto vrijeme kažete istu riječ ili rečenicu.... ili predosjetiš da ćeš nekoga sresti i slične stvari.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Da, i gdje je u njima neiskoristenost mozga?
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

nije bit neiskoristenost mozga. bit je u tome da je to podsvjesno. parapsihologijom ti te podsvesjne radnje pretvaras u svjesne. o tome se radi. zato sam i rekla da parapsiholoske sposobnosti svi ljudi imaju.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
Post Reply