Egzorcizam

User avatar
None
Posts: 35
Joined: Mon Jun 30, 2008 5:26 pm

Nisam sigurna da se o ovome vec pricalo ovdje, na forumu. Nisam znala da li da postavim ovu temu ovdje ili ne, ali ipak svakakvi ljudi (bilo koje vjere, cega vec) imaju razlicita misljenja o ovome pa evo...
Za pocetak, sta je to exorcizam - iako mislim da svi to vec znaju. Egzorcizam je istjerivanje zloduha koji je zaposjeo necije tijelo. Egzorcistom je nazvan onaj koji istjeruje tog "djavla", bio to svecenik, ili u islamu - hodza, ili pak neko drugi (mada najcesce ovo spomenuto).
Ima dosta prica o tome koje sam cula, ali ipak rekla-kazala. Mojoj prijateljici kaze da se to desilo sa njenim bratom. Da ga 3 covjeka nisu mogla drzati, da je htio skakati kroz prozor, govorio drukcijim glasom itd. Imao je takve napade neko vrijeme, uglavnom izlijecio ga je tamo neki lik uz pomoc Kur'an-a.
Naravno, ima dosta slucajeva u kojima je to samo na psihickoj bazi.. :geek:

Dakle, na temi mozete pisati sta znate, sta ste culi i sta mislite o tome ? :mrgreen:
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

ja sam čula da se egzorcizam stvarno izvodi i poznajem osobu koja je nekad davno bila egzorcist. ali ja osobno nemam iskustva i ta tema mi je poznata upravo toliko koliko si i ti napisao/la.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
brandonlee
Posts: 33
Joined: Sun Dec 14, 2008 3:53 pm
Location: okolica Zagreba

znam da je jedan čovjek postao opsjednut baveči se samo radioestezijom..
naime postoji teorija da sve bolesti dolaze od demona i kad se obrati nekom "alternativcu" za pomoć, on ustvari priziva demona koji liječi bolest koju je sam izazvao ali, samo s ciljem da još više "opsjedne" i da u budučnosti čovjeku nanese još više štete..tako sprječava čovjeka da se obrati "pravom spasitelju" za pomoć i zajebe ga još žešče..hm..šta vi mislite?

ugl. tako tvrde neki demonolozi..
User avatar
x.angelus
Posts: 108
Joined: Wed Nov 12, 2008 6:48 pm
Location: Zadar, Republika Hrvatska
Contact:

I evo prirucne knjizice za temu!

OFFTOPIC: Taman sam pogledao film Mirrors. Onako...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"When the stars have all gone out. You'll still be burning so bright."
"Cast me gently. Into morning. For the night has been unkind."
Mindcontroler
Posts: 9
Joined: Thu Mar 26, 2009 7:03 pm

Da li ima jos egzorcizma? Nesto se ne spominje i neprica ovih godina.
Pozdrav
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Mindcontroler wrote:Da li ima jos egzorcizma? Nesto se ne spominje i neprica ovih godina.
Pozdrav
Jedan od ovdašnjih najcenjenijih katoličkih egzorcista je jezuita Ivan Vinkov. Napisao je i knjihu koja je izašla u Zagrebu, a recenziju te knjige sam stavio ovde:
http://www.prosvetljenje.net/index.php? ... &Itemid=54
Mindcontroler
Posts: 9
Joined: Thu Mar 26, 2009 7:03 pm

Znaci ima. Ali mislim da na srecu to je jako malo zastupljeno.
Pozdrav
User avatar
Annabel Lee
Posts: 126
Joined: Thu Feb 21, 2008 8:44 pm
Location: Zagreb
Contact:

Nama je došao jedan svećenik, vlč. u školu i ugl. govorio je kao o tome postoji li zlo i sotona, itd....ugl. kasnije je rekao da je prisutstvovao na nekoliko egzoriczama i da ih je čak neke i sam radio....hmmm.uhm......
Ružno je lijepo, a lijepo je ružno; lebdimo kroz maglu i uzdušje kužno.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Annabel Lee wrote:Nama je došao jedan svećenik, vlč. u školu i ugl. govorio je kao o tome postoji li zlo i sotona, itd....ugl. kasnije je rekao da je prisutstvovao na nekoliko egzoriczama i da ih je čak neke i sam radio....hmmm.uhm......
Ne radi svaki sveštenik egzorcizme, za to je potrebna, mislim, posebna biskupska dozvola. U Hrvatskoj mislim svega par sveštenika to može legalno da radi.
User avatar
Shadow
Posts: 66
Joined: Tue Apr 07, 2009 1:17 am
Location: Montenegro , Podgorica

Uh Egzorcizam , toliko informacija o njemu a toliko i dezinformacija .
Mada sam razgovor o tome privlači pažnju demona i rizikujete opresiju.
Kao ja sad kad copy pastujem sljedeće ( lol ) :

Benediktanska srednjovjekovna molitva za egzorcizam :

"Crux sancta sit mihi lux / Non draco sit mihi dux
Vade retro satana / Numquam suade mihi vana
Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas "

Rite Exorcismus bi u principu trbao izvoditi samo sveštenik , sli opet kad postane gusto.....

A za "prvu pomoć" i kao potpuni lijek ( ukoliko je u pitanju zao duh , ili nesmirena duša ) posužiće agalophotis , tamjan kao miris / inscens , Sv. Vodica , kleka ( smreka ) , bosiljak , biber , athame ( praviti znak protjerujućeg pentagrama iznad osobe ).

A evo i ovih čini:

Unclean spirit depart from this place / person.
By the living God El, Elohim, Adonai, Shadai, Jehovah, and by the sacred words Tetragramatton, Anaphraxaton, Primeuaton I command thee.

The power of God compels thee

(sprinkle holy water or anointing oil)

The Power of Christ compels thee

(sprinkle holy water or anointing oil)

The power of the Spirit compels thee

(sprinkle holy water or anointing oil)

Return to the place from whence thou came. Depart from me, accursed spirit, into the place appointed for thee.

Lako je za prevesti , nego nemam prevod u računaru , a mrzi me da pišem.

Blessed be!
Post Reply