Wiccanske tradicije

User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Dugo sam se dvoumila kako da podijelimo ovu opširnu temu sa mnoštvom denominacija, i za početak ovo će biti opčeniti spremnik, pa ćemo se vremenom podijeliti ukoliko bude većeg interesa za pojedinu granu.


Ovdje ćemo dakle govoriti o wicci opčenito kao modernoj neopaganskoj tradiciji, religiji osnovanoj u SAD-u.

Osnovne smjernice:

:arrow: Wicca je publicirana 1954. godine od strane Geralda Gardnera.
:arrow: Wicca je grana osnovana na temelju preživljavanja starih vještičjih kultova, čija najranija poveznica datira iz pred- krščanskog paganizma na području Europe, čija je egzistencija očuvana stoljetnom tajnom predajom i praksom.
:arrow: Mnoge wiccanske forme evoluirale su ili bivale prilagođene od doba Geralda G. - britanske tradicije ili Gardnerove wicce. Jedna od njih je Aleksandrijska wicca. Ovdje je popis nekih tradicija. Nemoguće je napraviti detaljnu podjelu i popis svih tradicija. Ovdje ću iznjeti popis nekih tradicija za koje smatram da imaju najveći utisak na današnju praksu. Ostali oblici temeljeni na prvotnoj, razvili su se u raznim smjerovima (Vilinjska wicca, Dijanička ili feministička wicca, Keltička wicca ili Keltička Crkva, Eklektička wicca, Đorđanska wicca, Seax-wicca).
:arrow: Mnoge grane razvijane su u smjeru sukladnosti s prirodom, aktivnom ekologijom.
:arrow: U mnogima (osim Dijaničke wicce) štuje se Božica i Rogati Bog, elementi i varijacije antičke mitologije, vjerovanja i prakse u magiji, te ponekad vjerovanja u reinkarnaciju i karmu.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
willow
Posts: 68
Joined: Thu Nov 01, 2007 12:32 pm
Location: Zagreb

Da li je netko posjetio donji link? Čini se zanimljiv ovak na prvi pogled.


-http://www.witchology.com/contents/open ... ewicca.php
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Dosta štura i siromašna - uglavnom namjenjena za pohađanje vještičje škole i bacanje novca (po mom viđenju, jer se protivim naplati instrukcija i čini mi se iznimno sebično i nepošteno), ima ok tekstova, međutim ima drugdje i kvalitetnijih.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
willow
Posts: 68
Joined: Thu Nov 01, 2007 12:32 pm
Location: Zagreb

Hvala. Nisam baš imala vremena pročačkati po stranici pa me zanimalo kakva su iskustva. Po onoj staroj:"Tko pita ne skita". :P
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
willow
Posts: 68
Joined: Thu Nov 01, 2007 12:32 pm
Location: Zagreb

Super, hvala. Na večini njih sam doduše već kuhana i pečena (najviše volim ovu posljednju), jednu tek upoznajem (pitaš li se koju? ;) ), ali svakako ću istražiti prvu. Priznajem da nisam još nabasala na nju :oops:
User avatar
Adonis
Posts: 232
Joined: Sun Oct 21, 2007 6:53 pm
Location: Krk
Contact:

Rede-Wicca.gif
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
hermitizam
Posts: 271
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:36 pm
Location: pitaj ak te zanjima
Contact:

wicca je nekako ... čudna.... ali i opet opčaravajuća....
The Bird of the Hermes is my name,
eating my wings to make me tame.
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Hehe hermi... Koliko ja znam nisi baš blagonaklonski nastrojen prema wiccama...
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
Adonis
Posts: 232
Joined: Sun Oct 21, 2007 6:53 pm
Location: Krk
Contact:

Može li mi itko reći ima li istine u ovome ja mislim da to spada pod wicce -http://www.youtube.com/watch?v=2T5_0AGdFic&NR=1
Post Reply