Vjera

User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

iva_556 wrote:bok. ja sam iva i nova sam ovdje. :)
zelim se bavit magijom pa sam eto trazila po internetu i citala sve i svasta.
e, pa, i mene zanima da li se mora vjerovati u boga i boginju.
kao sto je emina rekla, ja imam vjeru, ali ne stujem bozanstvo... pa sad, da li je to moguce ili ne po meni je, ali trazim misljenje strucnjaka... :D


e, da, i jos ovo: ako ne vjerujem u bozicu i boga, i dalje je to wicca ili nes drugo? to mi totalno nije jasno...
Bok Iva!

Oprezno s netom, ima dobrih stvari, ali ima i masa stranica koje su postavljene jedino i isključivo u komercijalne svrhe, pa ih zaobilazi... U početku proučila sam veliki dio http://www.sacred-texts.com/bos/index.htm, , pa preporučujem i tebi - tako da dobiješ neku opčenitu sliku.

Naravno da ne moraš vjerovati u apsolutno ništa u što i inače ne vjeruješ. Odbacivanje starog ili prisvajanje novog samo bi ti stvorilo zbrku, vjeruj u što vjeruješ. Vjeruj i da možeš utjecati i mjenjati stvari oko sebe. Ovo što nazivamo magijom skup je raznih ezoternih značaja, simbola, tehnika, korespodencije - tako da pokušaj što više proučavati, možda i isprobati neke tehnike meditacije ili zaštite, neke jednostavne metode...a ostalo ti dolazi samo kad budeš spremna... To je životno, ne trenutno putovanje - vještina koja se razvija polako, gotovo nezamjetno u večini slučajeva.

Magijskih grana ima mnogo - najbolje je malo se informirati da vidiš uopče čega tu sve ima - pa ako osjetiš povezanost s nekim djelom onda ga i bolje proučiš.

Nikad ništa ne forsati...
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

da mene isto to zanima, jel to onda wicca ili nije? jeli wicca baš mora vjerovati u koncept vrhovne boginje ili može vjerovati u šta hoće a biti wicca?
User avatar
Geina Vrana
Posts: 21
Joined: Tue Mar 31, 2009 3:24 pm
Location: zagreb

ja sam se odlučila preobratiti na Wiccu radi vlastite duhovne sadisfakcije, jer meni kršćanstvo kao duhovni oslonac je oduvjek bilo prestran.
i vjerujem da vjerom možemo sve učinit, čak i one nezamislive stvari koje naš racionalni um ne želi pojmiti
ja vjerujem u Božicu i njezinog muža, u biti njih se može čuti sva puta kada uđete u neki dio prirode, zapuhne te ta ogromna energija i osjećaj koji je najsličniji osječaju doma i sigurnosti
Čista i jednostavna istina nikad nije čist, ni jednostavna...
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

I mene su moji POKUSALI odgojiti u duhu crkve i krscanstva ali im bas i nije uspijelo...

S obzirom na to da su mi dosta godina u glavi nabijali nepotrebne informacije o toj vjeri i svemu onome sta ulazi u to... moglo bi se rec da je poprilicno poznajem, ali se s nicim ne slazem. Ako zanemarimo neka univerzalna pravila koja vrijede bez obzira na vjeru. (tipa, ne ubij, ne ukradi, jer ces zavrsit u zatvoru :P )

ja sebe ne mogu svrstat ni pod koju vjeru, sektu, itd... jer ono u sto ja vjerujem i nacela kojih se ja drzim, nisu sadrzana u niti jednoj vjeri. Nisam ateist, daleko od toga, ali ne pripadam niti jednoj vjeri.

Malo je to tesko objasnit bez navodenja primjera u sto vjerujem a u sto ne. Ali ne smeta mi to sto sama sebe ne mogu svrstat. nikad se nisam volila obiljezavat s necim pa tako ni s tim.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
Geina Vrana
Posts: 21
Joined: Tue Mar 31, 2009 3:24 pm
Location: zagreb

ja bi to nazvala u vjeru u samu sebe ;)
Čista i jednostavna istina nikad nije čist, ni jednostavna...
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

svida mi se :)
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
Brighid
Posts: 7
Joined: Mon Mar 08, 2010 10:46 pm

Bok, ja sam isto nova ovdje i ovaj forum mi se baš svidjeo jer sam, kao i Iva, po netu tražila sve i svašta o magiji, ali se puno toga nije poklapalo.. Pa mi je tu najbolje. :D
I mene je isto zanimalo pitanje vjere jer su i mene odgajali kao kršćanina, ali mi sve to što Crkva čini ljudima izgleda bizarno. Ali dobro, tko sam ja da određujem šta je dobro, šta ne. Glavno da sam je pomogao ovaj topic :mrgreen:
Post Reply