Vještičja kuhinja_domaći pripravci

User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

emina wrote:Hoće se stvrdut ulje sigurno? Od čega se stvrdnjava?
hoce :) od voska se stvrdnjava
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Znači sače je ok? ili mora bit onaj u tubi topljeni? Do sad sam koristila lanolin. Ispada ko melem predivno mirišljavi balzam, no dosta mastan, kako bi se voda mogla vezat?
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

emina wrote:Znači sače je ok? ili mora bit onaj u tubi topljeni? Do sad sam koristila lanolin. Ispada ko melem predivno mirišljavi balzam, no dosta mastan, kako bi se voda mogla vezat?
e nemozes mjesat na bazi vode nista samo na bazi ulja u ovoj varijanti, al ti treba bas procisceni vosak od pcelara oni imaju te stvari..
User avatar
x.angelus
Posts: 108
Joined: Wed Nov 12, 2008 6:48 pm
Location: Zadar, Republika Hrvatska
Contact:

Kreme baš i nije jednostavno napraviti. Lakše je sapun.
Ja radim doma eterična i svakakva ulja. Imam biljnu kuhinju, i lako mi je jer živim na selu u Dalmaciji.
Dobra prednost je ako imate mjesto gdje će te ložiti vatru... ja imam i super mi je.
Mama me naučila kako ću napraviti sapun od "lukšije", tj od otopine luga.
"When the stars have all gone out. You'll still be burning so bright."
"Cast me gently. Into morning. For the night has been unkind."
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Kreme i ja radim... nije to nikakva velika znanost... samo maslinovo ulje, vosak i ulje po želji...

A što se tiće dobivanja ulja... eterična ulja se mogu doma napraviti ali ne može se svako pripraviti na isti način... ulje od agruma je najlakše za napravit... kora se rukom mora ocjediti na spužvu (prirodnu) pa se spužva samo iscjedi i eto ti ulja... ulja se mogu dobiti i tako da se dvije staklene ploće namažu mašču te se poklope i stave da odstoje, a nakon toga mast se struže i mješa s alkoholom te se to još onda iskuhava itd...
Mi smo u školi bili radili dobivanje ulja destilacijom vodenom parom... i dobili smo ulje otopljenu u vodi te bi se ono još trebalo bilo destilirati običnom destilacijom da bi se dobilo čisto ulje, ali te aparature su dosta skupe i komplicirane..

Ulja koja se lagano pripremaju i ne treba puno sastojaka mogu se kupiti za oko 30 kn... to su npr. mandarina, lavandn itd, i ona su čista, a ulja za koje treba puno cvjetova ili je proces zahtjevniji kao npr. ulje ruže, kamilice, ona koštaju od 100 do 200 kn 1 ml...
User avatar
x.angelus
Posts: 108
Joined: Wed Nov 12, 2008 6:48 pm
Location: Zadar, Republika Hrvatska
Contact:

@merlin
ahahaha
nisi valjda iša u kemijsku ka i ja
destilacija vodenom parom...organska kemija
"When the stars have all gone out. You'll still be burning so bright."
"Cast me gently. Into morning. For the night has been unkind."
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Da još uvijek idem... :)
User avatar
babuhab
Posts: 89
Joined: Fri Dec 12, 2008 5:11 pm
Location: zagreb

ma da i ja sam isla u kemijsku.. ahahahah
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Ocito je nama kemičarima u krvi i magija i alkemija i sve to natprirodno... :)
Učenik
Posts: 129
Joined: Thu Jan 03, 2008 9:54 pm

Ja isto slušam Organsku kemiju ali je moja ubitačna
Post Reply