Uvod u vještičarstvo

Post Reply
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Uvod u vještičarstvo
Sajt doživljava veće promjene ovih dana. Postavljam materijal koji bi trebao rastumačiti osnovne stvari. Ovdje možete postavljati sva pitanja vezana uz ovu temu.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
mesecev_prsten
Posts: 36
Joined: Thu May 15, 2008 5:19 pm
Location: Between the shadows

da li se malo vise moze pojasniti o tradicionalnom vesticarstvu,nasla sam na internetu knjigu "tradicionalno vesticarstvo" ali ne znam kde da nadjem tu knjigu=( :?
All of my dreams always find me far beyond these fake fluorescent skies
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

mesecev_prsten wrote:da li se malo vise moze pojasniti o tradicionalnom vesticarstvu,nasla sam na internetu knjigu "tradicionalno vesticarstvo" ali ne znam kde da nadjem tu knjigu=( :?
Knjigu je izdala ezoterija iz Novog Sada, kod nas još nije stigla.

Što se zanima o tradicionalnom vještičarstvu?
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
mesecev_prsten
Posts: 36
Joined: Thu May 15, 2008 5:19 pm
Location: Between the shadows

Kako su izgledaju tradicionalne veštice i po čemu se one razlikuju od današnjih vikanki i magijski sistem tradicionalnog veštičarstva?
All of my dreams always find me far beyond these fake fluorescent skies
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

mesecev_prsten wrote:Kako su izgledaju tradicionalne veštice i po čemu se one razlikuju od današnjih vikanki i magijski sistem tradicionalnog veštičarstva?
Tradicionalno vještičarstvo više ili manje, uspjelo je preživjeti u svom izvornom obliku uz manje prilagodbe. Zadržalo je čistoću, originalnost i stare povijesne korijene. Tradicionalno nema nikakve dodatke, ne koristi svijeće, ritualne noževe, odore, ne koristi astrologiju, ni tabele korespondencije. Naime ljudi u davnoj prošlosti nisu imali pristup mnogim stvarima, koristili su stvari koje su im bile dostupne, najčešće bilje, ognjište i suđe. Također bili su nepismeni, pa se cijela praksa svodila na predaju.
Poznati oblik tradicionalnog danas možeš naći pod nazivom Vlaška magija, ili pak talijanskog vještičarstva i mnogih drugih.

Wicca je vještičarstvo novijeg datuma, nastalo 50-ih godina, no korijene vuče iz tradicionalnog. Wicca za razliku od tradicionalnog ima i mnoge dodatke poput ceremonijalne, ritualne magije, kabale, poganskih misterija, istočnjačke filozofije i sl. Wicca je doživjela potpunu simbiozu sa ceremonijalnom magijom i kabalom,

Na sajtu imaš nekoliko tekstova gdje su pojašnjene razlike

Kako izgledaju? :) Ne nose ni halje ni šešire ;)
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

emina wrote:
mesecev_prsten wrote:da li se malo vise moze pojasniti o tradicionalnom vesticarstvu,nasla sam na internetu knjigu "tradicionalno vesticarstvo" ali ne znam kde da nadjem tu knjigu=( :?
Knjigu je izdala ezoterija iz Novog Sada, kod nas još nije stigla.

Što se zanima o tradicionalnom vještičarstvu?
Iz Beograda, ne iz Novog Sada. I iskreno, to je onako, malo skup etnoloških informacija. Mnogo ljudi se zanosi idejom o tradicionalnom veštičarstvu, ali mislim da je gomila toga što o tome pročitaju pogrešna. Lelandova knjiga Gipsy Sorcery mi deluje kao mnogo tačniji prikaz od većine onoga što možemo pročitati...
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Evo nekih knjiga s područja tradicionalnog. Aradiu mislim prevodit uskoro.

Aradia
http://www.sacred-texts.com/pag/aradia/index.htm
Gypsy Sorcery
http://www.sacred-texts.com/pag/gsft/index.htm
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Post Reply