Boginja & Bog...?

Post Reply
Morrigan
Posts: 10
Joined: Thu Dec 13, 2007 2:41 am
Location: Beograd
Contact:

Nadovezujem se na Eminin post iz dela Wicce:
emina wrote:Bog i Božica imaju trostruki aspekt, pa će tako Bog biti podjeljen na Ratnika, Oca i Mudraca, a Božica na Djevu, Majku i Staricu.

Božica Djevica (Maiden)

Ona je lovac, dah proljeća, radost novog kruga u kolu godine, preporod. Njeno vrijeme je zora. Boja koja je simbolizira je bijela - boja nevinosti i nedužnosti.
Simbolizira dio života u kojem učimo, uživanje u novim spoznajama i iskustvima i vrijeme postavljanja novih ciljeva u budućnosti. Ponosna je na na ono što jeste, uživa u emocijama i spoznajama koje dolaze. Simbolizira neovisnost, odgovornost za svoja djela i izbor.

Njezin simbol je rastući mjesec, koji simbolizira proces rasta prema majčinstvu.
Vrijeme u kojem se zaziva: Traženje novih početaka kako u vezama, prijateljstvima tako i u drugim sferama života - novog posla, prelaska u novu fazu u životu, povratku školovanju, planiranja trudnoće, rođenja djece,

Božica Majka

Simbol je žaštite, ljeta. Rađa Rogatog Boga. Izvor je sveg života. Asocira se sa srednjom dobi i odgovornostima koje dolaze, ciljevima i akcijama/postupcima. Ne voli vidjeti da patimo, ali dopušta pouke koje su postavljene pred nas da bismo rasli i naučili. Zna da moramo iskusiti razne stvari da bismo učili i uhvatili ravnotežu. Pokazuje kako voljeti i graditi.

Njezin simbol je pun mjesec, vrijeme ispunjenja.
Vrijeme u kojem se zaziva: Kada su planovi i projekti daleko izvan puta, kada se bliži vrijeme poroda, kada je potrena snaga na osobnom planu, kada se traži zaštita, priprema za brak.

Božica Starica

Ona je mračna majka, mudra, koja je stekla puno iskustva u proteklim godinama. Ona je žena kojoj se obračamo kad tražimo mudrost i savjet. Njezina boja je crna, a vrijeme padajući mjesec kada se približava točki mraka. Ona predstavlja kraj starih krugova i ujedno pripremu na novi početak. Ona je zima, vrijeme spokoja u prirodi i nade u novo. Ona je čuvarica tajni, proricanja i psihičke mudrosti. Nju prizivamo za vrijeme divinacije, tražeći skriveno znanje. Ona nas vodi u podzemlje na susret s Bogom, i zajedničkim snagama ulijeva mir i spokoj. Ona vidi prošlost, sadašnjost i budućnost i daje pravdu. Ona otvara vrata i pokazuje nam skrivene tajne životnih lekcija.

Vrijeme kada se zaziva: ulazak u menopauzu, rastava, kada je potrebna snažna zaštita, razumjevanje misterija, traženje mira,

Ovde je rec o Wicci i trostrukom aspektu Velike Boginje I Boga... Mislim da nije potrebno objasnjavati da se Wicca i tradicionalno vesticarstvo bitno razlikuju. Pa cak i u tom pogledu, prikazivanje Boginje i Boga i dozivljavanje istih tokom zazivanja,obracanja, itd. je dosta drugacije. Wicca je okrenuta ka Zapadnoj tradiciji, sadrzi dosta znanja i prakse pokupljenih iz drugih ucenja (I NARAVNO DA JA NE OMALAZAVAM OVIM WICCU! SAMO NAVODIM RAZLIKE!) - Nista lose, naravno, dok tradicionalno (kako sama rec kaze) je okrenuto ka tradiciji, znanju koje se prenosilo sa ko zna kog kolena i vise vuce na shamanizam (dok Wicca na paganizam). Nazalost, malo se moze naci o trad. vesticarstvu na Balkanskim prostorima, eventualno po koje knjige etnoloske gradje, a tu je pitanje koliko su verni spisi. No,da ne duzim - zanimaju me imena Boga i Boginje i nacin na koji su oni predstavnjeni na Balkanskim prostorima. Da li postoji to trojstvo i kod prikaza Boga I BOginje kod trad. balkaskih vestica?
"You had blinded me"
"Yes, I know"
"And why did you come back"
"I just wanted
to see you lying here
Blinded and forgotten"
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Morrigan wrote:
Ovde je rec o Wicci i trostrukom aspektu Velike Boginje I Boga... Mislim da nije potrebno objasnjavati da se Wicca i tradicionalno vesticarstvo bitno razlikuju. Pa cak i u tom pogledu, prikazivanje Boginje i Boga i dozivljavanje istih tokom zazivanja,obracanja, itd. je dosta drugacije. Wicca je okrenuta ka Zapadnoj tradiciji, sadrzi dosta znanja i prakse pokupljenih iz drugih ucenja (I NARAVNO DA JA NE OMALAZAVAM OVIM WICCU! SAMO NAVODIM RAZLIKE!) - Nista lose, naravno, dok tradicionalno (kako sama rec kaze) je okrenuto ka tradiciji, znanju koje se prenosilo sa ko zna kog kolena i vise vuce na shamanizam (dok Wicca na paganizam). Nazalost, malo se moze naci o trad. vesticarstvu na Balkanskim prostorima, eventualno po koje knjige etnoloske gradje, a tu je pitanje koliko su verni spisi. No,da ne duzim - zanimaju me imena Boga i Boginje i nacin na koji su oni predstavnjeni na Balkanskim prostorima. Da li postoji to trojstvo i kod prikaza Boga I BOginje kod trad. balkaskih vestica?
Ima knjiga Tradicionalno Balkansko Vještičarstvo - nema je još kod nas, ali ti bi je je vjerojatno mogla naći..

Po pitanju vjerovanja ima onih koji ne štuju nikakva božanstva uopče već samo u višu božansku silu i moć prirode - dualnost, Boga i Božicu. Dok druge vjeruju u više aspekata božanstva. No to je dosta rijetko. Uglavnom tradicionalne vještice neće prizivati božanstva, ali će prizivati duhove primjerice.
Također ne postoji inicijacija kao u vikanskoj religiji. Ne vjeruju u zakon karme.
Slave izmjenu sabata i esbata u kojima esbati imaju čak i više značenje od sabata. Broj 13 smatraju svetim - zbog 13 godišnjih izmjena esbata, Kao i sav život i cjelokupnu prirodu. Ništa iz nje se ne smije zloupotrijebiti.
Pagani često neće izvoditi nikakve rituale, dok tradicionalne vještice hoće, no ti rituali su uglavnom vrlo jednostavni bez ceremonijalne i ritualne forme.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Morrigan
Posts: 10
Joined: Thu Dec 13, 2007 2:41 am
Location: Beograd
Contact:

znam da postoji knjiga, nabavila sam je, ona me je sta vise i podstakla da istrazujem dalje i jos vise probudila moje zanimanje za trad. vesticarstvo.

Zanimaju me drugaciji izvori, zanima me sta drugi imaju da kazu na to i da li moze neko da mi nesto vise kaze.
"You had blinded me"
"Yes, I know"
"And why did you come back"
"I just wanted
to see you lying here
Blinded and forgotten"
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Što te zanima?
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Lilian
Posts: 27
Joined: Sat Sep 19, 2009 1:07 pm

Razlika izmedu Wicce i Vjesticarstva postoji,i po mome skormnome sudu je uvelika.
Naime,Wiccani su drustvo okrenuto samo dobrome.Oni vjeruju u dobro i cine dobro.Njihovi obredi i rituali se mogu sami napraviti i svaka Wicca moze svojerucno napisati neki vlastiti ritual,a da bude uspjesan.Njihov glavni moto je 'ne cini zlo nikome'.Okrenuti su Prirodi i sve sto cine,cine to iz ljubavi prema Boginji.Oni su vise hmm naklonjeniji samoj Boginji a zelja za nekim napredkom ili bilo cemu drugom je na drugom mjestu.

Vjesticarstvo je religija koja postoji davno prije svih,danas znanih,religija.
Ona se temelji na drevnim pravilima koje vrijeme niti progoni nisu mogli unistiti.
Ta Vjesticija pravila (ima ih 162) nepromjenjiva su bez obzira na vrijeme i mjesto,ljude...
Vjesticarstvo se bazira na tradiciji i samo na tome.Nema novih stvari,nema promjena.Njihovi rituali i obredi,ceremonije ostali su isti,nepromjenjeni,kojima duh vremena nije mogao naskoditi.Za razliku od Wicce,Vjestice postuju jednako i dobro i zlo.Shvacaju kako oboje mora biti postivano i sluze se u svom radu s oboje jer je to jedini nacin da dosegnu vrh znanja.
Vjestica nije osoba koja ce oprostiti greske s obzirom da je njihov zivot sazidan od niza rigoroznih pravila i one ne priznaju one koji su slabi.
Potpuno su okrenute k Magiji da normalni,fizicki svijet za njih vise i ne postoji.
Obredi su im kompleksni a ponekad i vrlo opasni sa vrlo teskim posljedicama za one koji cine to nedovoljno pripremljeni.To je uostalom i razlog zasto su toliko okrenute asketizmu.Pogresaka nema a svaka slabost vodi u potpuni propast.No njihova magija visestruko je jaca od one wicca-nske i takve zene,Vjestice,uistinu cine cuda o kojima ljudi mogu samo sanjati.

Ono sto veze jedno i drugo jest naravno Boginja,Bog i Proslave..
Oni koji nikada ne mjenjaju misljenje,cjene sebe vise nego Istinu!
Post Reply