slavenska mitologija

User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

Gost wrote:
Adonis wrote:A zašto je u mađarskoj vještičarstvo tako živo?
valjda zato što im je i seks živ ;)
ajme gost tebi je stvarno zagustilo :D pa nije jos proljece!
Morrigan
Posts: 10
Joined: Thu Dec 13, 2007 2:41 am
Location: Beograd
Contact:

Gwydion wrote:
emina wrote:Imaš li šta o susjednoj nam Mađarskoj - pošto je vještičarstvo tamo dosta živo..
Mađari imaju poreklo slično Mongolima tako da oni imaju svoj šamanizam - to su takozvani taltoši. Da, Wicca je jako popularna u Mađarskoj, procenjivalo se da ih ima preko 8000 hiljada, bio je o tome prilog čak i na MTV, a i na Szigetu su imali svoj šator. Mada oni koji bi se mogli nazvati veterani u Mađarskoj po tom pitanju, dakle ljudi iz osamdesetih, su se od toga distancirali i smatraju da je sve to postalo prilično banalizovano i komercijalizovano.


Potpuno ih razumem.
Mislim, Wicca je vrsta vere, i to bi trebalo da bude nesto tvoje,licno, eventualno deo kovena kome (AKO) pripadas. Kakva je to parodija da prave Wiccanski sator - gluposti! To je isto kao da su se hrsicani sakupili u jedan sator, stavili krstasku zastavu na isti, zasadili koji krst sa strane, cisto da bude definitivno upadljivo da su hriscani. :P
"You had blinded me"
"Yes, I know"
"And why did you come back"
"I just wanted
to see you lying here
Blinded and forgotten"
User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

zasto se ovaj topic zove slOvenska mitologija? jel to neka evropska :D
moko
Posts: 15
Joined: Tue Jul 20, 2010 12:00 am
Location: Ludbreg
Contact:

Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Snimljena su dva dokumentarna filma o slovenskoj mitologiji, trejleri se mogu videti ovde:

http://www.youtube.com/watch?v=CNehRAzbWeA

http://www.youtube.com/watch?v=SPBbprvLH7E
User avatar
Trystane
Posts: 12
Joined: Mon May 17, 2010 2:25 pm
Location: Tower of Dawn and Dusk
Contact:

Tnx for the links, Gwydion. Sad jos da pronadjem doticne filmove...

Nego, moj mali doprinos:

Franjo Ledić: "Mitologija Slavena" (sve što trebate znati o slavenskim obicajima, folkloru, povijesti, kulturi, bogovima itd - prakticki glavnim udzbenik slavenske tradicije, if you ask me);

Vitomir Belaj: "Hod kroz godinu" (komparativna poglavlja o slavenstvu, povijesti i kulturi starih Hrvata, indoeuropsko naslijedje i mnogo drugih zanimljiv tematika. Za razliku od Ledića, Belaj ide duboko u problematiku filoloskih interpretacija, pa sve do komparativne mitologije);

Lidija Bakuk: "Kneja" (zgodno štivo za razbibrigu, prvi dio knjige je staroslavenski i starohrvatski inspirirana priča, a drugi dio je iscrpan leksikon staoslavenskih i staroslavenskih uopce izraza).
~ A myth all tangled up with facts. ~
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Trystane wrote:Tnx for the links, Gwydion. Sad jos da pronadjem doticne filmove...

Nego, moj mali doprinos:

Franjo Ledić: "Mitologija Slavena" (sve što trebate znati o slavenskim obicajima, folkloru, povijesti, kulturi, bogovima itd - prakticki glavnim udzbenik slavenske tradicije, if you ask me);

Vitomir Belaj: "Hod kroz godinu" (komparativna poglavlja o slavenstvu, povijesti i kulturi starih Hrvata, indoeuropsko naslijedje i mnogo drugih zanimljiv tematika. Za razliku od Ledića, Belaj ide duboko u problematiku filoloskih interpretacija, pa sve do komparativne mitologije);

Lidija Bakuk: "Kneja" (zgodno štivo za razbibrigu, prvi dio knjige je staroslavenski i starohrvatski inspirirana priča, a drugi dio je iscrpan leksikon staoslavenskih i staroslavenskih uopce izraza).
Teško da ćeš ih za sada naći jer će im premijera biti na jednom slovačkom festivalu. A posle se čeka prevod na Engleski pa gde budu prikazani...
Post Reply