Deje - crne vještice

Idun88
Posts: 5
Joined: Fri Dec 14, 2007 6:19 pm

Pozdrav svima.
Evo i mene kod vas.
Ono sto me zanima je sto mi znate reci o Dejama?
Sve sto sam ja nasla o njima je da se o njima ne zna puno :D
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Deje su još poznate pod nazivom crne vještice - mnogo puta ih ljudi asociraju sa satanizmom, međutim ta asocijacija dolazi jedino zbog vela tajanstvenosti kojim je njihovo umijeće zapakirano. Nemoguće je naići na deju koja svoju praksu prikazuje otvoreno. Sa obzirom na sve druge grane deje slijede nešto tamnije cikluse (slavit će mrtvi i tamni mjesec, dok ostale vještice slave rastući i puni mjesec - i ne prakticiraju magiju u vrijeme tamnog mjeseca), deje slijede tamu - slijede tamnog boga i trostruku božicu. Njihova praksa ima i nema puno zajedničkog sa poznatim vještičarstvom. One imaju velika znanja o svojstvima otrovnih i halucigenih biljaka. Po mom osobnom mišljenju tamom su obavijene jedino iz razloga što se njihova duhovnost i praksa bazira na božanstvima koja su u današnje vrijeme smatrana demonima - no ti su demoni u nekim starim kulturama bili obožavani kao bogovi. Ova tvrdnja ne mora biti točna pošto je dejama teško ući u trag. Iz jednog starog grimora naišla sam na jedan tekst koji asocira na izvor deja: tamo stoji da je srednjovjekovna žena imala u kući kućnog duha - patuljka, koji ju je obožavao i pomagao joj u kućanstvu, ona ga vidjela, često s njim razgovarala. Taj mali patuljak dobivao bi na moći kad bi ženi ispunio želju - prerasta u duha ognjišta - daje nevjerojatne moći ženi, koja se uzdiže iz kmetstva i služi u višim redovima, ima nevjerojatno znanje. Duh ojačan i sazreo želi da mu ona postane družica, kad ga odbija uzima joj značaj i mjesto. Ona biva protjerana iz društva prozvana vješticom. Skriva se u šumi, u planini pronalazi sklonište i dom. Tamo postaje njegova družica - njemu na čast izvodi crnu misu gdje njezino tjelo služi kao oltar. Ljudi je ponovo obožavaju, puk hrli k njoj jer poznaje sve tajne, miješa lijekove od otrovnog bilja za tadašnje bolesti, proriče sudbinu, komunicira sa preminulima, postaje vladarica šume. Duh se trajno nastanjuje u njoj, daje joj moć nad šumom i životom šume.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Idun88
Posts: 5
Joined: Fri Dec 14, 2007 6:19 pm

Ja sam ovo pronašla:


"Teško je sigurno reći išta o njima, s obzirom na veliku tajnovitost (one koje se reklamiraju su lažne), no ipak se znaju pogađaju neke stvari. Deje, za razliku od većine sličnih skupina, djeluju samo noću ; mrak je njihov najveći saveznik. Nerado se izlažu svjetlosti, ne šire svoja učenja i riječi, ne zanimaju ih ljudi, niti im trebaju. Dejom se ne postaje stupanjem u nekakvu sektu ili kult; ona nema osobne povijesti, neke osobne važnosti, ona svoj prostor zamračuje i nestaje za ljude. Ona je od svega slobodna. Ta vrsta vještičarenja ne priznaje muška božanstva, u bilo kakvom pogledu, i svi su njihovi rituali predviđeni isključivo za žene. Kako se može postati dejom:(iako ovo nije sigurno):
-deja se može postati rođenjem, ali se to ne može biti prije "Crnog pulsa", tzv. kraljevskog izljeva mjesečnice.
-deja se postaje donošenjem odluke o ritualnom upotrebljavanju svjetlosti
-polaganjem zakletve o uvođenju u pamćenje svake lovine (?)
-podređivanjem osvojenog Tamnog roga, simbola muške kreativne energije
-onemogućavanjem svojeg anđela čuvara (ovo nije najtočniji izraz)
-uvođenjem u tajnu obožavanja Boginje Četverostrukog Mjeseca (ostale vještice slave Boginju kroz Trostruki Mjesec i to kroz Djevicu, Majku i Staricu)
-gospodarenjem i upotrebom četvrtog aspekta poznatog kao Mračnog Mjeseca ili Vladavina Tame
-deje slave sve sabate, ali se jednom postaje uvidom u tamni (tajni) aspekt svakoga od njih."
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Kolko mi poznato iz jednog poznanstva umijeće se prenosi generacijski, uvijek je u pitanju krvna veza.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Učenik
Posts: 129
Joined: Thu Jan 03, 2008 9:54 pm

Veoma interesantno,
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Ja sam prvi put čuo za Deje kada ih je Zlatko, koji se inače predstavljao kao satanista, pomenuo na svojoj stranici. Mene ne bi čudilo da ih je on izmislio, budući da je 90% onoga što je on pisao na svom sajtu bila notorna glupost.
Dunja
Posts: 178
Joined: Sun Nov 11, 2007 6:21 pm

Ne znam Zlatka ali sam naišla na par tekstova o Dejama, veoma zanimljivo.
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

Dunja wrote:Ne znam Zlatka ali sam naišla na par tekstova o Dejama, veoma zanimljivo.
Pa jesu li ti tekstovi od Zlatka? :lol:
tj. kako znaš da nisu
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
Učenik
Posts: 129
Joined: Thu Jan 03, 2008 9:54 pm

Ja nisam skužio.Samo sam na netu našao tekstove da su one sotonistice.Pa je su li ili pojasnite malo.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Učenik wrote:Ja nisam skužio.Samo sam na netu našao tekstove da su one sotonistice.Pa je su li ili pojasnite malo.
Ja sam prvi put o njima čuo na jednom "sotonističkom" sajtu koji je maksimalno nepouzdan. Moguće je da ja nisam informisan, no ako postoji neki zapis ili svedočenje o njima koje datira pre pojavljivanja tih tekstova, onda je to jedna priča. No ako su svi tekstovi i priče o njima poreklom sa tih stranica ja bih bio jako skeptičan, bar sudeći po mom iskustvu sa tim ljudima :D
Post Reply