Chakre-vasa iskustva

Yoga, feng shui, zen
Post Reply
User avatar
Vannda
Posts: 10
Joined: Mon Dec 10, 2007 7:14 pm

Obicno se u zivotu oslanjam na intuiciju,tj na chakru tzv trece oko. Medjutim,kad se iznerviram osjecam zagusenje i bol u podruciju te cakre i intuicija mi blokira.
Trece oko se nalazi izmedju obrva-ako stavite prst tacno tu mozte osjetiti energetsko mjesto.

O cakrama znam malo,ali bi voljela saznati vise.
Kako balansirati cakre?
Zasto mi se ovo desava?

Negdje sam cula da se vecina ljudi razvije svijest do prve dvije cakre,ali ne znam sta to znaci...

Jedva cekam informacije! :)
I'm bossy,I'm the bitch you love to hate !!!
User avatar
Koltai
Posts: 20
Joined: Mon Feb 11, 2008 1:07 am
Location: Zagreb
Contact:

Vannda wrote:Obicno se u zivotu oslanjam na intuiciju,tj na chakru tzv trece oko. Medjutim,kad se iznerviram osjecam zagusenje i bol u podruciju te cakre i intuicija mi blokira.
Trece oko se nalazi izmedju obrva-ako stavite prst tacno tu mozte osjetiti energetsko mjesto.

O cakrama znam malo,ali bi voljela saznati vise.
Kako balansirati cakre?
Zasto mi se ovo desava?

Negdje sam cula da se vecina ljudi razvije svijest do prve dvije cakre,ali ne znam sta to znaci...

Jedva cekam informacije! :)
Dugo se bavim reikijem a s chakrama radim svakodnevno. Prenosim tekst sa svojeg bloga pa mozda pomogne za pocetak:

Čakre, rijec koju ste vjerojatno vec culi nebrojeno puta. Nesto sto je dio nas samih, sustav naseg fizickog, mentalnog, a ponajvise duhovnog jastva. To predstavlja i skupinu energetskih centara naseg tijela, nas samih i gdje svaka od 7 tocaka igra znacajnu ulogu u onome sto jesmo.

Mnogi se pitaju sto su tocno čakre, gdje se nalaze, kako fukcioniraju... Buduci kao reikist svakodnevno radim s tim energetskim centrima, nije bitno da budete reikist ili praktikant neke druge tehnike, jer vec i samim saznanjem o njima i njihovim karakteristikama i znacenju mozete puno nauciti o sebi, a osobito ako zelite poboljsati svoje mentalno, fizicko ili emocionalno stanje.

Moram spomenuti velik broj blogera koji su autori slicnih tema, ima ih ponesto na popisu mojih linkova i gust mi je citati ih, a za sve druge kojima je ova tema zanimljiva, no mozda i pomalo nepoznata ili zele vise o tome saznati ,neka nastave citati dalje :)

Ljudi su u danasnje vrijeme pod silnim stresom, prevelika uzurbanost koju nam je nametnulo samo drustvo, odnosno mi sami, onemogucavaju nam spoznaju o nama samima, gubimo sebe, trosimo uludo energiju u bezbroj nepotrebnih stvari, vise smo optereceni necim drugim i prilagodjavamo se neprirodnim mehanizmima.

Posvetimo sebi malo vise paznje, usredotocimo se na sebe i svoje potrebe, jer sto vise poznajemo sebe, lakse i otvorenije percipiramo svijet oko sebe, uz puno manje stresa, a samim tim lakse se prilagodjavamo situacijama.

Ovo je tema o kojoj se sve vise pise u raznim casopisima, a od onih koji se mogu naci na nasem trzistu posebno bih izdvojio odlican magazin "Sensa"
u kojoj mozete naici na pozitivno orijentirane clanke od kojih se vecina fokusira na ovo o cemu Vam pisem. Postoje i drugi, odlicni alternativni casopisi, ali eto, odlucio sam malo pohvaliti odlicnu Sensu.

Prilazem vam jedan tekst koji u sazetom obliku objasnjava sto su chakre, a tu je i video zapis, kojeg vam toplo preporucam, a za upoznavanje s vasim energetskim centrima, sobom.

Prenosim sa stranice: http://www.covermagazin.com/zdravlje.php?NID=251

"Čakre su energetski centri u tijelu. Čakra bi u prijevodu značila «kotač svjetla». Svi posjedujemo određenu energiju koja okružuje naše tijelo – auru. Ta energija centrirana je unutar tijela u sedam živčanih i energetskih centara smještenih uzduž kralješnice.

Prva se nalazi na dnu kralježnice, a posljednja na vrhu glave.

Energije čakri u našem tijelu se uvijek vrte u smjeru kazaljke na satu, a na njih utječe naše emotivno, duhovno i fizičko zdravlje, ali i obrnuto. One su linkovi prema suptilnoj energiji skrivenoj u nama, te je važno saznati nešto o tim centrima kako bi mogli iskoristiti njihove potencijale.

* Prva čakra predstavlja opstanak, hrabrost volju, životnu energiju, temelje. Smještena je na dnu kralježnice. Boja koja je predstavlja je crvena.

* Druga čakra predstavlja seks, kreativnost, razmnožavanje, obitelj i inspiraciju. Smještaj : spolni organi. Boja – narančasta.

* Treća čakra je žuta, predstavlja ego, centar emocija, intelekt i um. Smještaj: Solarni pleksus.

* Četvrta čakra predstavlja bezuvjetnu ljubav, odanost, vjeru i samilost. Smještena je u predjelu srca. Boja koja je predstavlja je zelena.

* Peta čakra predstavlja glas, istinu, komunikaciju i više znanje. Smještaj – grlo, boja – plava.

* Šesta čakra, ljubičasta, predstavlja viziju i intuiciju, smještena je na trećem oku, području između obrva. Boja je indigo ili tamno plava.

* Sedma čakra nas povezuje sa univerzalnom energijom i Božanskom sviješću. Predstavlja jedinstvo i poniznost. Smještena je na vrhu glave a boja je ljubičasta.

Za one koji zele raditi sa svojim chakrama, a ne bave se reikijem ili nekom drugom tehnikom, evo odlicnih uputa.

Udobno se smjestite, prekrižite noge na indijanski način. Kralježnica mora biti potpuno ispravljena. Protrljajte dlan od dlan, dok ne osjetite toplinu u njima. Odvojite ih na pet do osam centimetra udaljenosti. Osjetite energiju koja struji između njih. Svatko će osjetiti energiju na drugačiji način. Kao strujanje, toplinu, trnce i sl. Zamislite tu energiju kako se širi. Dlanove i dalje držite okrenute jedan prema drugom ispred sebe, kao u položaju za molitvu, ali malo udaljene. Zatvorite oči i u mislima se okružite bojom one čakre na koju želite djelovati. Povežite energiju čakre i dlana. Npr. želite li izliječiti slomljeno srce, usmjerite energiju na područje grudi i zamislite zelenu boju oko sebe.

Ostanite u tom položaju 3 minute. Postupno možete povećavati vrijeme meditacije, sve dok položaj ne mognete zadržati 11 minuta.

Trebat će vam nekoliko pokušaja kako biste se naučili smiriti i osjetiti energiju. Važno je biti ustrajan, izabrati neko mirno mjesto gdje vas drugi neće ometati. I pokušajte nikad ne meditirati nakon obroka jer je tada dosta energije usmjereno na probavu.

Moja opaska: Nakon samo jedanput sto ste isprobali ovu tehniku, siguran sam da cete osjetiti poboljsanje, a ako to budete radili cesce (svaki dan) osjetiti cete razliku - zivot ce vam postati ljepsi, biti cete smireniji i pod manjim stresom, a i unaprijediti cete postupno i svoje emocionalno, fizicko i mentalno stanje.
User avatar
Koltai
Posts: 20
Joined: Mon Feb 11, 2008 1:07 am
Location: Zagreb
Contact:

Kod reikija je to puno jednostavnije i postoji metoda balansiranja chakri, a to recimo svakodnevno radim.
ando
Posts: 118
Joined: Fri Sep 12, 2008 9:22 pm

mene oduvijek zanima kako otvoriti trece oko...
zanima me da li pali metoda opisana ovdje???
i da u opisu metode pise da se treba osjetiti energija izmedu dlanova i da se treba zamisliti da se siri...e sad na koji nacin da se siri....od dlanova po cjelom tijelu ili da se jednostavno povecava kolicina energije izmedu dlanova?
User avatar
Annabel Lee
Posts: 126
Joined: Thu Feb 21, 2008 8:44 pm
Location: Zagreb
Contact:

Cute.....ok, al' ja svaki put kad odvojim dlanove osjetim užasno hladno između njih, i onda kasnije male trnce......pa ono.....

A što s tim "trećim okom"? Mislim, pa svatko ima neku intuiciju zapravo, zar ne?
Da, ma intuicija je zapravo dobra i korisna stvar, bar meni.... ;)
Ružno je lijepo, a lijepo je ružno; lebdimo kroz maglu i uzdušje kužno.
User avatar
SEVERUS
Posts: 43
Joined: Fri Jan 25, 2008 10:29 am

Jedna stvar o chakrama-pre nego shto pochnete raditi na vishoj razini,neiznimno je nauchiti sve o njima,i ovladati psiholoshkim predispozicijama neophodnim za njihovo savladavanje.Chakre su inache mozda tehnika na kojoj sam proveo najvishe vremena prouchavajuci je,i,mada sam dosta nauchio i savladao prvih shest chakri psiholoshki,josh uvek nisam probao neshto dalje.
Kako god,chakre mogu posluziti kao veoma dobre moralne smernice,koje su i te kako znachajne za dalje prouchavanje transcedentalnog.
Post Reply