Yoga

Yoga, feng shui, zen
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Željela bih kupit neki kvalitetniji priručnik Yoge. Da li mi netko može preporučiti neki?
Kakva su vaša iskustva na tom polju i na koji način ove vježbe djeluju na čovjeka i mogu li biti štetne u nekim slučajevima?
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

Nema nijednog priručnika Yoge za zapadnjake.
Možda se netko neće sa mnom složiti, ali istinska Yoga se prenosi na istoku od usta do usta, ovi ostali na zapadu mlate pare.
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
Dunja
Posts: 178
Joined: Sun Nov 11, 2007 6:21 pm

Pretpostavljam da se ne slažeš niti sa silnim tečajevima yoge koji se održavaju posvuda. Većina voditelja tih tečajeva tvrdi da du znanje "ispekli" kod istočnih autoriteta.
User avatar
willow
Posts: 68
Joined: Thu Nov 01, 2007 12:32 pm
Location: Zagreb

emina wrote:Željela bih kupit neki kvalitetniji priručnik Yoge. Da li mi netko može preporučiti neki?
Kakva su vaša iskustva na tom polju i na koji način ove vježbe djeluju na čovjeka i mogu li biti štetne u nekim slučajevima?
Jasmina Puljo - "Yoga-harmonija duha i tela". Prastara knjiga ali definitivno jedna od najboljih na koje sam naletjela. Prilogođena je zapadnjacima ali ne na onaj "moderan" način u kojem se Yoga svodi isključivo na nekoliko isfuranih položaja tijela. Ima tu i objašnjenja, filozofije, pranayama, meditacija.... Uz svaku vježbu naveden je njen izvorni naziv, varijante (ako ih ima), kako ispravno disati i kakvo je djelovanje pojedine vježbe te tko je ne bi smio izvoditi. Uvjerena sam da bi ti se svidjela.
User avatar
willow
Posts: 68
Joined: Thu Nov 01, 2007 12:32 pm
Location: Zagreb

Dunja wrote:Pretpostavljam da se ne slažeš niti sa silnim tečajevima yoge koji se održavaju posvuda. Većina voditelja tih tečajeva tvrdi da du znanje "ispekli" kod istočnih autoriteta.

Kao i u svakom poslu ima dobrih i lošijih instruktora. Imala sam priliku upoznati voditeljicu koja je pušila prije tečaja. Gdje god da navedena tvrdi da je ispekla, iskuhala, isfrigala svoje znanje - nakon što sam je vidjela s čikom u ustima jednostavno nisam više imala afiniteta prema njenom tečaju.

I da...za upis u njenu grupu postojala je jaaaakooo duuugaaa lista čekanja. :roll:
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

Dunja wrote:Pretpostavljam da se ne slažeš niti sa silnim tečajevima yoge koji se održavaju posvuda. Većina voditelja tih tečajeva tvrdi da du znanje "ispekli" kod istočnih autoriteta.
Nope. Stvarni istočni majstori ne primaju zapadnjake.
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
User avatar
Bastet
Posts: 61
Joined: Tue Dec 04, 2007 10:38 pm

Slažem se s willow, odlična je kniga iako ja imam samo kopiju kojoj nedostaju dijelovi, ali sve su asane tu. Izvodim ih skoro svakodnevno, osjećam se odlično. Moram malo proraditi na meditaciji, ali sve u svemu,...
Ut sementem feceris, ita metes.
User avatar
willow
Posts: 68
Joined: Thu Nov 01, 2007 12:32 pm
Location: Zagreb

Evo malo yoge za Eminu i za ostale zainteresirane. Koliko su priručnici dobri ne znam, jer sam ih samo površno prelistala. Vjerujem da će oni koji ih skinu biti kadri donijeti vlastitu ocjenu istih. Uostalom, ta je ocjena i jedina bitna.
YOGA.rar
yoga- the alpha i omega vol 1.rar
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
willow
Posts: 68
Joined: Thu Nov 01, 2007 12:32 pm
Location: Zagreb

...i još malo srodnog štiva....
yoga- the alpha i omega vol 3.rar
kundalini yoga.rar
science of breath.rar
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Hvala na literaturi. Zanima me još jedna stvar, pošto mnogi majstori ovom pristupaju krajnje aljkavo i pošto mi se jedna bliska osoba nekoliko puta ozbiljnije razboljela nakon vježbi yoge, kolko su te vježbe pouzdane i koliko pogrešno prakticiranje može ugroziti zdravlje?
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Post Reply