Kabala

Kabala, alkemija, hermetizam, organizacije, lože i redovi
Post Reply
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Što predstavlja ostatak slike?
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

Čekaj čekaj, kad ovo čika Gwydion vidi. :lol:
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
User avatar
Baphomet
Posts: 326
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:19 am
Location: Pula
Contact:

Čak sam se i ja naježio dok sam čitao gornji opis Kabale :)
Welcome twilight. Welcome blackness. Welcome inky night. Only in darkness can I see your soul.
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Ono što ja mogu reči na ovu sliku: Vjerojatno predstava živog i mrtvog svjetla, suprotnost sila koje mogu biti povezane, svijetlo u ekvilibriju - zlatna kugla, sve ostalo ne znam di da smjestim.. :?:
Hemafrodit - neutraliziran seksualni potencijal

BDW hemafrodit je loše predstavljen :),
Ne znam meni ovo i nema neke veze s kabalom, :?:
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

Bardonova trabunjanja.
Inače to što je Bardon pokušao podvaliti pod Hermetizam, nema nikakve veze s istim.
Doslovce niti kod Ruže i Križa niti kod Martinista niti kod Masona, koji su zapravo nasljednici Hermetizma, tih Bardon truć truć stvari doslovce nema.
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
User avatar
Adonis
Posts: 232
Joined: Sun Oct 21, 2007 6:53 pm
Location: Krk
Contact:

Pa nitko niej napisao nis o njoj pa evo malo

Kabala je drevni židovski ezoterijski svjetonazor koji se oslanja na dublje tumačenje Tore (prvog petoknjižja Starog Zavjeta). Prenosila se isključivo usmenim putem sve do III. stoljeća, kada je napisan Sefer Jetzirah (Knjiga stvaranja) koji tumači stvaranje svijeta putem mistične simbolike deset brojeva (1 - 10) i dvadeset dva slova hebrejskog pisma. Daljnji razvoj Kabale kao učenja nastavlja se u španjolskoj židovskoj zajednici, gdje u XIII. stoljeću nastaje Sefer ha-zohar (Knjiga obilja) i kada se prvi puta jasno definira simbol drveta života.

Kabala postaje temeljem zapadnog misticizma zaslugom Britanaca Dion Fortune (1890 - 1946), Aleistera Crowleya (1875 - 1947) i Isreala Regardiea (1907 - 1985) koji koriste simbol drveta života kao sredstvo praktične magije. Sa njima i prestaje uloga Kabale kao tajnoga židovskog učenja i počinje nova era shvaćanja kabalističke simbolike kao snažnog psihičkog motivatora, oslobođenog religijske pozadine.

Iz svog iskustva mogu potvrditi nenadmašnu snagu tog sustava kao sredstva osobne transformacije i dublje samospoznaje. Put sazrijevanja kroz Kabalu je dug i postepen, zahtijeva vrijeme i zrelost, a rezultati su cijelo vrijeme razvoja izuzetno snažni i upečatljivi.
Last edited by Adonis on Fri Dec 21, 2007 1:49 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

Prvo, lijepo sam vam rekao da kada nešto copy paste-ate da nevedete izvor.
U ovom slučaju: http://www.liberatapublishers.com/magika.htm

Drugo. Ti ljudi pišu notorne gluposti i navedeni strani hermetičari nisu reprezentativni po pitanju hermetične kabale. Oni su samo oni koji su ju isfurali prema van, pa je postala u datom obliku dostupna. No drugi Redovi rade hermetičnu kabalu na malo drugačije, a ususdio bih se reći i kvalitetnije načine.
Npr. brojni Martinistički redovi. Ne kažem da su Regardie i Fortune loši, samo kažem da to nisu jedini.
Osim toga Regardie i Fortune su hermetičku kabalu transmisirali kroz red Zlatne Zore u njegvom raznim varijacijama. Red je kompleksan susutav učenja i zahtjeva određene stvari. Korištenje frakcija njihovog kabalističkog sistema bez inicijacije u Red je potpuno besmisleno i može se napraviti samo šteta.
Zapadni hermetički sustavi nikad nisu osmišljeni da se uče izvan Reda, jer to vodi u posvemašnju egomaniju i velike poremećaje.
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
User avatar
Baphomet
Posts: 326
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:19 am
Location: Pula
Contact:

Adonis wrote:Praktičnu Kabalu proučavam sedamnaest godina i iz svog iskustva mogu potvrditi nenadmašnu snagu tog sustava kao sredstva osobne transformacije i dublje samospoznaje.
Proučavaš je već 17 godina?
Welcome twilight. Welcome blackness. Welcome inky night. Only in darkness can I see your soul.
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Evo, ja bi ovdje rado da se malo pozabavimo nekim osnovnim stvarima. Ne znam ima li ovdje ili nema pravih kabalista, no usmjeravanje je dobrodošlo... Ovdje je polovni tekst kojeg pripremam, tako da ne uzimajte zasad zdravo za gotovo...
kabala.jpg
klikni za povećanje slike...

Što znači kabala?


Riječ „KABALA“ hebrejskog je porijekla i znači primati (primiti znanje, primiti mudrost).

Čovjek može primati samo ono što je sposoban shvatiti i apsorbirati, ovdje je dakle riječ o svjesnom, logičnom prihvaćanju. Čovjek da bi mogao razumjeti mora se prilagoditi, naučiti da prima ne samo na logični način u okvirima svjesnog procesa………….

Kabala je filozofski pogled koji od davnine nastoji odgovoriti na čovjekova vječna pitanja o vlastitom postojanju, o porijeklu i naravi svemira, kao i o krajnjoj sudbini cjelokupnog čovječanstva.

POJAVA KABALE
O njezinoj starosti postoje mnoga nagađanja, starost kabale ostaje nepoznata. Izvori govore da se pojavljuje u Evropi u 13. stoljeću. Najpoznatiji mistični spis je tzv. Zohar (knjiga sjaja), sastavljen u 13. stoljeću od strane rabina Moses de Leon iz Granade u Španjolskoj, te Sepher Yetzirah (knjiga stvaranja).

KABALA KAO SISTEM TAJNOG NAUČAVANJA temelji se na dvojnosti. Cijeli svemir objašnjava sjedinjavanjem dviju suprotnosti – muške i ženske sfere koja se usklađuje u nekoj trećoj, a ta treća rezultat je njihova sjedinjavanja.

ČOVJEK KAO KABALIST

Kabala dijeli čovjeka (kao i mnogi drugi sistemi) u tri područja:
- tijelo
- ljudska psiha
- središte budne svijesti

U čovjekovu razmišljanju o svojoj individualnosti postaje jasno da su misli i emocije povezane sa tijelom. Energija misli povezana je sa tijelom, a emocije su vezane uz osjet (čula). Ako se ozbiljno želi baviti kabalom, kabalist mora biti svjestan što se zbiva u njegovom vlastitom tijelu, mora pronaći dublji odnos prema samome sebi, spoznati sebe i razviti se u magijskom smislu. On prepoznaje povezanost između tijela, psihe i svijesti, harmonizira njihov međusobni odnos i prema toj harmoniji usmjerava život, pokušavajući uskladiti svaki nesklad. Kabalist vodi mudar život usmjeren savršenstvu. Takav čovjek udarce života ne doživljava kao osobne, već kao iskustva u daljnjem sazrijevanju ličnosti.
Za njega je najvažnija svijest da ide pravim putem na kojem nema žurbe, jer on zahtjeva zrelost i određeno vrijeme.

On svoju moć ne koristi samo za osobnu korist, već i za dobrobit čovječanstva.

S hermetičkog stajališta kabalist je najviši predstavnik univerzalnih svemirskih zakona i zastupa kozmos u malome – mikrokozmos – te putem djelovanja na mikrokozmos može djelovati i na makrokozmos.

Povezanost Boga sa svijetom pojašnjava se pojmom sefira.
Danas poznajemo deset sefira, obično prikazivanih kao stablo ili kao razgranati svijećnjak.

1. KETER, Kruna - tačka je ravnoteže.
2. HOKMA, Milosrđe - prvi je atribut Stupa milosti.
3. BINA, Razumijevanje - prvi je atribut Stupa strogosti.
4. HESED, Mudrost - drugi je atribut Stupa milosti.
5. GEVURA, Sud - predstavlja božansku pravdu, kao i ljudsku krutost.
6. TIFERET, Ljepota
7. NEZA, Vječnost - treći je atribut Stupa milosti.
8. HOD, Odjek - najniži je atribut Stupa strogosti.
9. JESOD, Temelj
10. MALKUT, Kraljevstvo.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Adonis
Posts: 232
Joined: Sun Oct 21, 2007 6:53 pm
Location: Krk
Contact:

Baphomet wrote:
Adonis wrote:Praktičnu Kabalu proučavam sedamnaest godina i iz svog iskustva mogu potvrditi nenadmašnu snagu tog sustava kao sredstva osobne transformacije i dublje samospoznaje.
Proučavaš je već 17 godina?
Oprosti ali ja to nisam napisao i ja nemam takav stil pisanja. :? :?
Post Reply