Kabala

Kabala, alkemija, hermetizam, organizacije, lože i redovi
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Pa daj objasni malo. Ne možeš reć to je tako i gotovo.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
jamagi
Posts: 120
Joined: Sat Oct 27, 2007 6:03 pm

ne znam ali ja sam o kabali naučio digitalnim putem tako da ne shvaćam konstataciju o usmenom putu.
može biti da ono što sam ja naučio o kabali zapravo nije kabala, ali što je onda drvo života o kojem sam ja učio ako nije iz kabale.
istina, mnogi tekstovi su puko laprdanje sa pokušajem da ispadnu super-ultra giga duhovni a neki i jesu mada i tada spika o kabala ispada suvišno

mišljenja sam da predaja usmenim putem u sebi nosi neke konotacije ulaska u neko društvo u kojem se stvari prenose preko inicijacije sakramenta ili tako nešto

mislim da je iz zlatne zore jedan kao otkrio kabalu pa i knjiga nosi naslov kabala razotkrivena
brijem da odatle treba počet
dugačka je ruka masonska.
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

ajde ne laprdaj
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

Gost wrote:
angelspring wrote: ma ko ce meni to usmeno prenjet molimte, zasto treba bit oprezan iz kojih razloga...nemzes mi konstatirat i ne potkrijepit nicim to sto si rekao...objasni radi cega treba bit oprezan, koje su moguce opasnosti, sta se postize, i zasto usmeno?
Zašto, zašto, zašto, zašto ? !?
Zato.
:roll: oces mi ti doc doma objasnit? :lol:
User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

Gost wrote:ajde ne laprdaj
zasto je sad to laprdanje...jamagi smjesta nam daj info o kojoj se knjizi radi :P
BlueMoon
Posts: 50
Joined: Tue Jul 15, 2008 1:52 am

Kao prvo, uopce se nemoze skuzit o kakvoj vi to slici pricate i zasto se jezite... mozda da mi neko objasni :?:
No, nije to sad tako bitno. Kazete da se Kabala moze uciti samo usmenim putem, tu bi se slozila iz svog skromnog iskustva. Citanje knjiga je ok, jer treba znati i razne pravce i razna misljenja. No, kako i ja shvacam Kabalu, kao put osobne transformacije, mislim da je potrebno da te netko promatra i vodi. Nije lako biti sam svoj kriticar i mislim da, ma kolko se trudio, covjek ne moze uvjek znati gdje je u krivu iz jednostavnog razloga sto mozda jos nije spoznao da je nesto krivo.
Kako sam procitala, kazete da bas u Hr. nema nekih ucitelja... pa kako onda da naucim?
Adonis, i ti si i tih svojih 17 godina bio na pocetku...kako je to bilo?
ando
Posts: 118
Joined: Fri Sep 12, 2008 9:22 pm

bok ljudi...ovako...nedavno sam poceo istrazivati kabalu i zanima me dal sam dobro shvatio bar sam pocetak:
kabala govori o stvoritelju tj visoj sili iz koje sve ostale sile proizlaze...
tko ne poce istrazivati kabalu stalno ce se radat na ovom svijetu dok ga to ne pocne zanimati(ovo mi je malo cudno, al ok)...
drvo zivota je glavni simbol koji se temelji ne suprotnostima...pozitivnoj strani i negatvnoj...te sredini tj skladu tih dviju strana...(svaka sfera je jedna od sila koje proizlaze iz ketera tj. vise sile)...

zanim me da li je tocno ovo sto sam napisao...?
thx unaprijed :D
ando
Posts: 118
Joined: Fri Sep 12, 2008 9:22 pm

i da, jel ko cito ovu knjigu i je li dobra(ja sam tek poceo pa ono...)?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Sephirot
Posts: 132
Joined: Sat Sep 13, 2008 12:05 pm
Location: Zagreb
Contact:

ando wrote:i da, jel ko cito ovu knjigu i je li dobra(ja sam tek poceo pa ono...)?
Dobra je knjiga za početak.

A sad pitanja za "kabaliste" sa foruma da vidimo tko zna osnove pa da razdvojimo kukolj od klasja....rado bi da prvi odgovara Herm :) :
1. Koliko s'firot ima na drvetu života te koja je njihova numeracija?
2. Kako se zove suprotni oblik s'firot-a?
3. Što je Adam Kadmon, od kojih je slova sastavljen i koja mu je vrijednost...
4. Što je Gematrija, što Notarikon, a što Temura?
5. Na koji se s'firot referencira Aima (ženski polaritet poznat i u samoj psihologiji).
6. Što znači notarikon ARARITA
7. Koje su 4 sfere postojanja po kabalističkoj filozofiji?
8. koliko ima hebrejskih slova alef beta i koliko je završnih oblika?
9. Tko je Isaac Luria?
10. koje su osnovne knjige kabale (nabroji bar tri).
11. Što je Ruach, Nešmah, Nefeš.
12. što je ain sof / ain sof aur
13. što je Šekinah
14. koliko (brojčano) iznosi Tetragrammaton i što to znači.
15. po židovskoj tradiciji što osoba mora biti da bi bila kabalist?
16. Koji su poznati nežidovski kabalisti (znači nevezano izravno za tradicionalnu židovsku kabalu).
17. koja je razlika između: Olam ha ba i Olam ha-aretz ?
18. što je pojam korespodencije...?
19. Što je Veliko djelo s stajališta hermetičke kabale?
20. S kabalističkog aspekta, zašto Berešit počinje s bet?
21. koja je suprotnost drvetu života i sefirotima
Khabs am Pekht, Knox om Pax, Lux in Tenebris
Igne Natura Renovatur Integra (I.N.R.I.)
________________________________________________________________
Be thy mind open unto the Higher, Be thy heart a Centre of Light, Be thy Body a Temple of the Rosy Cross
User avatar
Sephirot
Posts: 132
Joined: Sat Sep 13, 2008 12:05 pm
Location: Zagreb
Contact:

emina wrote:Ono što ja mogu reči na ovu sliku: Vjerojatno predstava živog i mrtvog svjetla, suprotnost sila koje mogu biti povezane, svijetlo u ekvilibriju - zlatna kugla, sve ostalo ne znam di da smjestim.. :?:
Hemafrodit - neutraliziran seksualni potencijal

BDW hemafrodit je loše predstavljen :),
Ne znam meni ovo i nema neke veze s kabalom, :?:
-Kako da ne.....hemafroditom je prikazano i alkemijsko vjenčanje, a alkemijska praksa je vezana uz kabalu u Rosenkrautzerskim društvima....
Khabs am Pekht, Knox om Pax, Lux in Tenebris
Igne Natura Renovatur Integra (I.N.R.I.)
________________________________________________________________
Be thy mind open unto the Higher, Be thy heart a Centre of Light, Be thy Body a Temple of the Rosy Cross
Post Reply