Osobine i kvalitete magova

Kabala, alkemija, hermetizam, organizacije, lože i redovi
Post Reply
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Bezlični wrote:Super je knjiga teorijske strane magijke i shvatanja iste kroz oci Zlatne Zore, Oto-a i slichnih redova. Mada sam sumnjicav po pitanju praktichne strane i rituala koje daje Crowley.
Pokušala sam ga čitat bez predrasuda, doista jesam..samo da bih dobila uvid u redove ..izdržala sam par stranica. Mnogo majstora u okultnim znanostima lijepo krene, a onda odjednom samo tama, nema svijetla, izgube se totalno.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Bezlični
Posts: 125
Joined: Mon Dec 24, 2007 12:30 pm

emina wrote:Pokušala sam ga čitat bez predrasuda, doista jesam..samo da bih dobila uvid u redove ..izdržala sam par stranica. Mnogo majstora u okultnim znanostima lijepo krene, a onda odjednom samo tama, nema svijetla, izgube se totalno.
Kako to mislis samo tama?
Image
Create-Destroy-Enjoy
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Da na konkretnom primjeru pojasnim. Bio ezoterik koji je mnogo pomagao, bio vrlo vješt i imao sve što mag treba da ima, tolko skromnosti i humanosti teško da nađete u jednom čovjeku. Polako počeo mješat sisteme i u posljednje vijeme boravio u društvu prijatelja koji se ugledao na Crowleya (imao 7 fakulteta i bio u "mudrijim" godinama, pa mi nije jasno kako je uspio na to spasti), pomicao granice a onda je poludio skroz, da ne pričam što je sve u međuvremenu napravio. The end.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Bezlični
Posts: 125
Joined: Mon Dec 24, 2007 12:30 pm

emina wrote:Da na konkretnom primjeru pojasnim. Bio ezoterik koji je mnogo pomagao, bio vrlo vješt i imao sve što mag treba da ima, tolko skromnosti i humanosti teško da nađete u jednom čovjeku. Polako počeo mješat sisteme i u posljednje vijeme boravio u društvu prijatelja koji se ugledao na Crowleya (imao 7 fakulteta i bio u "mudrijim" godinama, pa mi nije jasno kako je uspio na to spasti), pomicao granice a onda je poludio skroz, da ne pričam što je sve u međuvremenu napravio. The end.

Pa ne znam od kad Magicar treba da bude humanista? Mislim ne treba ni da bude neki sadista, ali mrak je jedna od stvari koja je "nezaobilazna" u magici. Svet je surov a opet povrshan pa se ta surovost ne vidi. Magicarstvo trazi odricanje koje ne cini ljude srecnim. Mnogo velikog odricanja.
Image
Create-Destroy-Enjoy
User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

...mozda je jednostavno njegova sjena prevladala i izasla van jer je bila dugo potiskivana maskom humanosti i skromnosti?...
User avatar
Bezlični
Posts: 125
Joined: Mon Dec 24, 2007 12:30 pm

Ja idalje ne vidim zasto magicar mora da bude human?
Image
Create-Destroy-Enjoy
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Bezlični wrote:
ali mrak je jedna od stvari koja je "nezaobilazna" u magici. Svet je surov a opet povrshan pa se ta surovost ne vidi. Magicarstvo trazi odricanje koje ne cini ljude srecnim. Mnogo velikog odricanja.
S tim se nikad neću osobno moći složiti, bar ne u smislu da se s mrakom treba izmiriti, osim ako neka trenutna spoznaja to zahtjeva. Mudar bi čovijek i trebao prevazići neke emocije i dati veću važnost onome što odricanjem dobiva, mora u tome postojati neka ravnoteža zar ne?
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

Bezlični wrote:Ja idalje ne vidim zasto magicar mora da bude human?
pa ne mora, ko kaze da mora :D ja bi rekla da je najvaznije da bude u balansu, ali za njega samog je to najbolje...a naravno da se onda taj balans reflektira na sve oko njega...
User avatar
Bezlični
Posts: 125
Joined: Mon Dec 24, 2007 12:30 pm


S tim se nikad neću osobno moći složiti, bar ne u smislu da se s mrakom treba izmiriti, osim ako neka trenutna spoznaja to zahtjeva. Mudar bi čovijek i trebao prevazići neke emocije i dati veću važnost onome što odricanjem dobiva, mora u tome postojati neka ravnoteža zar ne?
Upavo to - balans. Isto mraka kolko svetla. Ne treba ni humanosti ni dobrih dela ni losih, to ovisi od drugih stvari.
Image
Create-Destroy-Enjoy
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Bezlični wrote:Ja idalje ne vidim zasto magicar mora da bude human?
Pa možda ne mora biti svijetski dobročinitelj, no ne moraš biti pretjerano mudar da uvidiš da slično privlači slično.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Post Reply