Gnoza

Kabala, alkemija, hermetizam, organizacije, lože i redovi
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Osnovna postavka gnoze je rad na ideji duhovne samospoznaje i traženje duhovne, božanske iskre u sebi, odnosno na ostatku božanskog u materiji. Raznim obrednim i magijskim djelovanjem duh/duša se uzdiže prema božanskom, vjeruje u reinkarnaciju i nov život na višim duhovnim stupnjevima, koje ovisi o duhovnom znanju - koje gnostici temelje na proživljenom iskustvu.
Ono što me zanima je pojam skrivenog znanja koje mogu koristiti samo "izabrani". Na čemu se temelji to skriveno znanje i tko su "izabrani"? Da li je rad na svijesnosti također jedan od elemenata gnosticizma i da li potiće na zapostavljanje fizičkog (tijela također) da bi se uzdigli duhom?
Također na ova me pitanja potakla jedna dosta "bezazlena" knjiga koja govori o Merlinu :), no učinilo mi se da posjeduje mnoge elemente gnostike iako na malo drugačiji način, no bavi se ostavljanjem svakodnevnih uloga koje imamo (stvaratelj, poslovni čovjek, roditelj, dijete) iza sebe i pronalaska svijetle iskre čarobnjaka unutar sebe (koje si tumačim kao višu, božansku iskru), tj pronalaska odgovora tko smo mi kad odbacimo sve uloge koje nam materija dodjeljuje.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Inconnu
Posts: 28
Joined: Sun Nov 18, 2007 1:52 am

emina wrote:Ono što me zanima je pojam skrivenog znanja koje mogu koristiti samo "izabrani". Na čemu se temelji to skriveno znanje i tko su "izabrani"? Da li je rad na svjesnosti također jedan od elemenata gnosticizma i da li potiče na zapostavljanje fizičkog (tijela također) da bi se uzdigli duhom?
Reći "izabrani" je možda malo pretjerano, kako mi se čini. Koliko znam, božanska iskra postoji u svima nama, dakle svima je i dostupna. Razlika je jedino u tome što nosimo iz prošlih inkarnacija, koliko smo daleko na (istom) putu. Možda se na to misli, tko zna.
Rad na svjesnosti je, inače, najvažniji element gnosticizma, a trebao bi biti i najvažniji dio bilo kojeg sistema duhovnosti jer jedini pravi napredak čovjeka je napredak u svijesti. Ne znam baš jesu li gnostici uopće imali ritualne radove, to bi ti netko drugi trebao pojasniti.
Također mi se čini da nisu zapostavljali fizičko tijelo. Možda su živjeli kao askete, to zaista ne znam, ali obično se fizičko tijelo ne zanemaruje jer je ono također dio nas.
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Malo je takvih ljudi koji su spremini na to da budu svjesni slike o sebi. Jer to znači da bi bili svjesni i o svojim manama i vrinama, i bolih točaka itd. itd.
A koliko njih je spremno to prihvatit?
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

tallamasca wrote:Malo je takvih ljudi koji su spremini na to da budu svjesni slike o sebi. Jer to znači da bi bili svjesni i o svojim manama i vrinama, i bolih točaka itd. itd.
A koliko njih je spremno to prihvatit?
Ne misli se ovdje o primitivnom pogledu na to što mi jesmo za druge ili koje mane imamo. Uzmi neku svoju prijateljicu. Tko je ona? Ona je skup tvojih sječanja, skup slika. No tko je ona doista kad je oslobodiš uloge prijateljice, učenice?
Ovaj paket kostiju i mesa, naš um, to je ego. No čovjek nije načinjen samo od ega. Nemoguće je vidjeti istinu u tijelu - ono je samo rijeka uspavane svijesti koja teće kroz vrijeme.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
hermitizam
Posts: 271
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:36 pm
Location: pitaj ak te zanjima
Contact:

emina wrote:
tallamasca wrote:Malo je takvih ljudi koji su spremini na to da budu svjesni slike o sebi. Jer to znači da bi bili svjesni i o svojim manama i vrinama, i bolih točaka itd. itd.
A koliko njih je spremno to prihvatit?
Ne misli se ovdje o primitivnom pogledu na to što mi jesmo za druge ili koje mane imamo. Uzmi neku svoju prijateljicu. Tko je ona? Ona je skup tvojih sječanja, skup slika. No tko je ona doista kad je oslobodiš uloge prijateljice, učenice?
Ovaj paket kostiju i mesa, naš um, to je ego. No čovjek nije načinjen samo od ega. Nemoguće je vidjeti istinu u tijelu - ono je samo rijeka uspavane svijesti koja teće kroz vrijeme.

da... figurativno mi jesmo samo sjećanje.... mi jesmo samo poljuljana i blago osvještena tjelesna masa... no postoje oni koji su pregazili sve fizičke zakone, koji su otkrili svoju svijest... ne potpuno, no u velikim količinama....
The Bird of the Hermes is my name,
eating my wings to make me tame.
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Ah kontam. :D
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

hermitizam wrote: da... figurativno mi jesmo samo sjećanje.... mi jesmo samo poljuljana i blago osvještena tjelesna masa... no postoje oni koji su pregazili sve fizičke zakone, koji su otkrili svoju svijest... ne potpuno, no u velikim količinama....
Nije potrebno kršiti nikakve zakone da bi se osvjestio. Dovoljno je da se usredotočiš na sebe i isključiš okruženje. Kakve su to velike količine svijesti?
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

tallamasca wrote:Malo je takvih ljudi koji su spremini na to da budu svjesni slike o sebi. Jer to znači da bi bili svjesni i o svojim manama i vrinama, i bolih točaka itd. itd.
Ne bi postali svjesni svojih mana, vrina i bolih točaka; nego bi postali svjesni mana, vrina i bolih točaka slike.
A slika još uvijek nismo mi. Barem koliko je meni poznato. 8-)
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Gost ovo je tvoje područje, pa daj se osvrni na prvi post.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Imate 3 ili 4 gnostičke crkve na teritoriji ex-yu, plus što se tehnike indukovanja gnoze, tj prosvetljenja, rade još uvek u Sloveniji tako da kome je volja nek izvoli :)
Post Reply