Svete, magijske i ljekovite biljke

User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

To ti ne može bilje izliječit...odi profesionalcu zaboga.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Ma rijesila sam ja to. Don't worry! Samo sto cu malo teze vratit izgubljena sjecanja. Ali nema veze. Neke stvari je bolje zaboravit i vise se nikad ne sjetit. :D
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Iz knjige Radomira R. Podunavskog

Djetelina - kao i svuda u svijetu smatra se donositeljem sreće, osobito ako ima četiri lista. Vjeruje se da nju čuva kornjača i da se do nje dolazi na identičan način, tako da joj se ograde jaja. Potrebno je imati dvije vrste djeteline da bi se došlo do skvivenog blaga. Djetelinu sa četiri i djetelinu sa dva lista.
Djetelina pronađena uz pomoć kornjače, otvara sve bravei donosi sreću u svim aspektima života.

Divlja ruža - pruža zaštitu od bolesti. Kroz po sredini rascjepljen štap od divlje ruže provlače se bolesti, kako bi očistili auru.

Žalfija (kadulja) - predstavlja univerzalnu zaštitnu biljku koja štiti od svih vrsta demona. Njezina je uloga od davnina da se njome kadi - čisti ritualni i kućni prostor.

Imela (viscum album) - parazitska biljka koja najčešće raste na hrastu, i smatra se veoma svetom. Ako se pronađe na lijeski (što je izuzetno rijetko) dobiva dodatne moći. Postoji narodno vjerovanje da na imeli raste zlatna jabuka koju čuva bijela zmija. Ako se jabuka ubere i skuha u vodi, te se napitak popije - osoba koja je napitak popila dobit će moć da prepozna svaku ljekovitu biljku. Postoje još mnoge priče, a zajedničko im je da se tu nalazi skriveno blago ili skrivena znanja.
Imela se povezuje i sa vješticama - vjeruje se da vještice prave svoje metle od imele. (drugi naziv za imelu - vještičja metla).

Karanfil - zajedno sa bosiljkom čini amajliju koja štiti od svih vrsta zlih sila.

Čuvarkuća - osnovna uloga joj je da sačuva kuću i obitelj koja u njoj živi od svake nesreće. Obično se sadi na krovu. Smatra se da kuću čuva i od lopova.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Ovako... imam jedno pitanje...

Mandragora... Da li se itko ikad susreo s tom biljkom? Da li ju je ikad za nešto koristio? Da li netko zna gdje je ima za nabavit?

Ne zanimaju me svojstva i legenda te biljke jer to znam, odnosno pročitao sam nego samo odgovori na ova pitanja ako je moguće...

Hvala... :mrgreen:
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Ako trebaš mogu ti poslati imam na zalihi u prahu.... (mada bi to moglo potrajati)
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Šta stvarno? Di si ju nabavila? Ja ju tražim već dosta dugo...
User avatar
x.angelus
Posts: 108
Joined: Wed Nov 12, 2008 6:48 pm
Location: Zadar, Republika Hrvatska
Contact:

Mandragora... a baš, gdje se nabavlja? Je li to legalno? :D
"When the stars have all gone out. You'll still be burning so bright."
"Cast me gently. Into morning. For the night has been unkind."
User avatar
babuhab
Posts: 89
Joined: Fri Dec 12, 2008 5:11 pm
Location: zagreb

sta se moze??
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

nešto sam uspjela nabavit iz inozemstva..međutim mandragora je mediteranska biljka...ima je i kod nas...pokušavam je uzgojit ali izgleda da joj sobni uvjeti baš i ne pašu...One deklariramne možete naručit ii preko e-baya, nije frka.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

ne znam meni jedino što doma uspjeva su bambusi, bršljani, matičnjak i od nedavno lichi...

Nego jel bi se mogli nešto dogovorit oko te mandragore... da mi bar kažeš di si točno nabavila ili da mi pošalješ/prodaš...
Post Reply