Fitoterapija - liječenje biljem

User avatar
MaGick15
Posts: 51
Joined: Fri Dec 28, 2007 4:43 pm
Location: Zagreb

Ma ja se s ovim u potpunosti slažem. I znam za sve to. Ipak sam ja ekolog... :D

Ali pričali smo o čajevima od žalfije a ja sam samo rekao ono što znam.
Dunja
Posts: 178
Joined: Sun Nov 11, 2007 6:21 pm

Sad je vrijeme prehlada, gripa i upala pluća. Koje čajeve koristiti da se ublaže simptomi i olakša taj period?
User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

Dunja wrote:Sad je vrijeme prehlada, gripa i upala pluća. Koje čajeve koristiti da se ublaže simptomi i olakša taj period?
ima jedan napitak dobar koji sam isto našla na jednom forumu a kaže,
sok jednog limuna, žlica meda, žlica propolisa i to dobro promješati i popiti svaki dan - dobra prevencija za gripe i viroze meni je pomoglo :)
pa recimo dobar je i čaj od stolisnika iako je odvratan al je koristan osim za pluća i za probavu - želudac crijeva...to je za ove trbušne viroze možda bolje iako je dobar kao što rekoh i za bronhije i pluća pa unutra malo meda i propolisa i da vidiš :)
Jaz
Posts: 45
Joined: Wed Jul 09, 2008 1:00 am

kadulja je jedna od najljekovitijih biljaka, no postoje neke stvari koje treba znati:

1. kadulja se u suvremenoj upotrebi najčešće upotrebljava za ispiranje usta, odnosno lječenje desni i upala u ustima i grlu. metoda ispiranja.tu dolaze do izražaja antiseptička svojstva kadulje.
2. moj recept za probleme vezane s upalom mjehura, jednak omjer kadulje i kamilice, preliti sa kipićom vodom, poklopiti lončić sa tanjurom ili poklopcem, i ostaviti da se ohladi, procijediti i piti često. kamilica osim što ima smirujuće djelovanje ima i diuretičko što znači da tjera na mokrenje, kadulja ima antibiotičko djelovanje.
3. kadulja je odlićna kod problematićnih klinaca koji jednostavno ne žele jesti, kao takva, kadulja otvara apetit. Inače, kadulja na neki način traži pun želudac. Jedino je problem natjerati klince da piju kadulju.
4. Kadulja je dobra sa problemima dišnih puteva, u mom kraju koristila se kod TBC, poprilično uspješno.. i inače sve probleme s plučima i bronhima dobro je riješavati s kaduljom. Kadulja tjera na iskašljavanje.
5. Nije kadulja iz svih podneblja jednake kvalitete, po mnogima najbolja svojstva ima kadulja ubrana na Velebitu. Na otocima i područjima gdje je prisutna stoćna ispaša, kadulje ima na pretek, jer je zbog njezine gorčine ovce ne žele jesti. Najbolji primjer je Pag na kojem kadulje ima jako puno.
6. osim čaja, vrlo je koristan i med u kojem je veći dio od kadulje, pogotovo ako je ispaša na velebitu. Med je odlićan za pušače.

da rezimiram, ne kuhati kadulju, nego zakuhati vodu i s kipučom vodom preliti čaj te ga poklopiti i ostaviti da odstoji, da li čete čaj ostaviti 10 minuta ili pola sata... ili 2 sata nije bitno.
User avatar
Astricaster
Posts: 5
Joined: Sun Oct 12, 2008 7:35 pm

Zašto više nitko ne piše?
User avatar
Succubus Lilith
Posts: 44
Joined: Fri Mar 07, 2008 7:34 pm

ima li netko neke knjige o ljekovitim biljčicama i fitoterapiji za download?
Lord Spirit
Posts: 3
Joined: Sun Sep 28, 2008 9:39 pm
Location: Opatija

Pa vec kad mogu udijelit cu i ja pokoju.
Biljka koja u okrugu Opatije mi zovemo šćirica. Makar i ovdje pol njih neam pojma šta je to. Mislim da je hrvatski crkvina. Uglavnom evo linka. http://en.wikipedia.org/wiki/Parietaria_officinalis
Lako ju za prepoznat jer ima ljepljive listice. Ona je jako dobra za bubrege. Da se nabaviti u biljnoj ljekarni. Ako netko ima problema sa bubrezima, upala ili kamen nek pije puno caja od scirice. 3 litre minimalno na dan i to pol litre u komadu. Na pocetku nije super okus ali ju zavole svi nakon nekog vremena. To mi je dull cudno. Dakle ne pricam sad da sam to negdje procitoa i sl nego znam iz iskustva i iskustva drugih ljudi. Upala nakon tjedan dana ce nestati sigurno ali morate biti disciplinirani i stvanro pit 3 litre i ne pijuckati nego u sutu. Ako se radi o kamenu ona ga nece razbiti ali ga moze pomaknuti i umanjiti uplau tj bolove.
Drugo. Kamilica. Vidio sam da ste vecinu stvari naveli pa cu samo dodat jos jednu, Tvrda kamilica. U 2 dec. vode stavite dvije jusne zlice kamilice ili ti ga 3 vrecice ako netko to koristi uopce. Treba se napravtit koncetrat. Sa tim se natopi gaza i dobro je prati oci tokom konjuktivitisa, stavljati na rane tipa gljivicnih infekcija ili drugih pa cak i na spolnim putevima. Doktor ce vam preporuciti ili tvrdu kamilicu ili borovu vodu sto je isto. Samo nemojte to bas ic i pit.
User avatar
x.angelus
Posts: 108
Joined: Wed Nov 12, 2008 6:48 pm
Location: Zadar, Republika Hrvatska
Contact:

Zna li možda netko nekakvu biljku koja se koristi za nadomjestak željeza. (Anemija) Čuo sam za kiselicu, samo nemam blage kako izgleda niti gdje raste. Maslačak i cikla su također dobri. Još nešto??
"When the stars have all gone out. You'll still be burning so bright."
"Cast me gently. Into morning. For the night has been unkind."
User avatar
Tinkleh
Posts: 48
Joined: Sat Nov 17, 2007 6:47 pm

Sok od cikle je super stvar, ako se mozes natjerati da popijes litru toga dnevno :D
Post Reply