LOA

Post Reply
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Nea wrote: Dosta sam se bavila vizualizacijom, onime što se u novije vrijeme naziva LOA (Law of atraction), kognitvnim restrukturiranjem u sklopu psihologije - i moj zaključak je da se sve to u konačnici svodi na isto.
Zato smatram cijeli životni put jednog čovjeka nekom vrstom magije (uključujući i sve religijske i ostale rituale, ali i sve aktivnosti koje u životu poduzima).
Sto se tice LOA to bi mogla biti i zasebna tema, mislim da zasluzuje svoju temu ako ne drugacije zbog popularnosti. Citala si Tajnu? E sad kao psiholog cisto me zanima kako ti gledas i tumacis ovaj fenomen? Pitam jer vidim da se dosta rastezre ta tema po medijima i cini se da je tehnika dosta prihvacena u okviru psihologije.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Nea
Posts: 10
Joined: Sun Feb 22, 2009 3:41 pm
Location: Zagreb

emina wrote:Citala si Tajnu? E sad kao psiholog cisto me zanima kako ti gledas i tumacis ovaj fenomen? Pitam jer vidim da se dosta rastezre ta tema po medijima i cini se da je tehnika dosta prihvacena u okviru psihologije.
Eh, po meni je Tajna je samo konačno uobličen i prilično komercijalan proizvod za široke mase (baš kao i naziv - Law of attraction). Moje bavljenje fenomenom počinje davno prije nego se čulo za te nazive, još tamo negdje prije 13-14 god.
Postoje kvalitetne knjige o hipnozi, metodama relaksacije i vizualizacije koje u svojoj suštini u biti vode do zaključaka koje je Tajna tako lijepo upakirala (inače, meni je ok Tajna, ali mnogi ljudi će je shvatiti dosta površno - pa nikad ništa od toga...).

Što se tiče same psihologije - ona se prividno ne bavi fenomenom LOA-e jer to izlazi izvan njezinih znanstvenih okvira, ali mnoga znanja iz same psihologije ga prilično potkrepljuju. Tako npr. u psihologiji postoji tzv. fenomen "samoispunjavajućeg proročanstva" koji govori o tome da ako očekujemo da će nam se nešto dogoditi, da ćemo najvjerojatnije podsvjesno djelovati u tom smjeru - i onda će nam se stvarno i dogoditi.

Drugi zanimljiv obrazac se može naći u KBT-u (kognitivno-bihevioralnoj terapiji).
Pokušat ću to objasniti jednostavno: svi mi sasvim nesvjesno obraćamo pažnju na one stvari i situacije koje su u skladu s našim vjerovanjima. Tako npr. netko tko se bavi magijom primjećuje sve u vezi nje, okružuje se sličnim ljudima i ima sliku svijeta da je npr. takvih ljudi više nego što u stvarnosti je. Isto tako netko tko vjeruje da nema sreće u životu primjećuje sve negativno što mu se događa i samom svojom negativnošću privlači još negativnosti, što pak opet potkrepljuje to njegovo vjerovanje...
KBT (točnije kognitivno restrukturiranje) djeluje na način da se promijene ta bazična vjerovanja kod čovjeka i da mu se usmjeri fokus na pozitvno - kad se to uspije - život tog čovjeka i postaje pozitivniji. Službeni stav psihologije je da se mijenja percepcija i nesvjesne akcije čovjeka i da onda on lakše i doziva pozitivno u svoj život.

Moj, neslužbeni stav (i iskustvo) je - da to ide i korak dalje - da doista postoji "frekvencija" (ne znam kako bih drugačije nazvala...), koja odaslana u Svemir, Jedno, Polje (i opet, svejedno je kako ga nazovemo - ali suština je da je sve povezano - i mi smo samo dio te cjeline) privlači ono što se odašilje. Naravno, tajna je u vizualizaciji jer vizualizacija je ta koja uspjeva našu podsvijest i nesvijest uvjeriti u to da je to što vizualiziramo stvarnost (naš mozak nema kapacitet razlikovati zamišljeno i "stvarno", a i što je uopće stvarno, ako ćemo se ravnati prema tome da svatko živi onakav život u kakav vjeruje, što potkrepljuje i ona teza o pažnji - onda postoje samo subjektivne realnosti...).

Ključ svega je uvijek definirati cilj i uvjeriti se da je taj cilj, ne samo dostupan, nego nadohvat ruke - onog trenutka kada cijelim svojim bićem povjerujemo u to da se taj cilj baš sada može ostvariti - i ostvaruje se (ponekad će se doista za to poduzeti neke konkretne akcije koje će dovesti do njega, a ponekad će doći sam od sebe, no to je manje bitno, bitno je da će - doći). To se zove poravnanje s ciljem.

Znači glavna ideja kod LOA-e je uspješno "prevariti" svoj um da već ima ono što želi. Koji put ga moramo dugo uvjeravati, koji put moramo odraditi neke "rituale" da bismo ga uvjerili. Ovdje pod rituale podrazumijevam apsolutno sve radnje koje radimo u životu - npr. ako vjerujemo da je potrebno vježbati da bismo bili u dobroj formi (jer nas time obasipaju sa svih strana, pa smo povjerovali...) - onda je nama točno to i potrebno. Ako duboko vjerujemo da je potrebno nešto drugo (što je ponekad teško jer postoji main streem čovječanstva koji nas uvjerava u svoje istine i to nam se urezuje u podsvijest) - onda nam treba to drugo.

Konačni zaključak je - da su sve religije ovog svijeta ispravne i da svi ljudski postupci vode točno do onog cilja do kojeg (nesvjesno) vjerujemo da će nas odvesti - jer su svi rituali samo način kako da što bolje uvjerimo svoj um u to da je taj cilj moguć. A kad naš um u to vjeruje, onda Cjelina čiji je on dio - to i ostvaruje.

Uh, ovo je jedan stvarno dugi post... valjda će ga netko i pročitati... :)
Once you can accept the universe as matter expanding into nothing that is something, wearing stripes with plaid comes easy.
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Nisam gledao/citao Tajnu.. primarno iz rzaloga jer je masu ljudi to procitalo/gledalo pa se ponasaju kao da su ukazanje gospe dozvjeli koja im je otkrila tajnu nastanka svemira i sad se i Dalaj Lama moze sakrit pred njima... pa sam stvorio averziju prema tome... ali moram se uskoro pozabavit time..

No, nadovezao bih se na post.. na dio gdje spominjes BKT (nije vezano uz temu, ali moram naglasit da to za mene nije terapija :D) i korak dalje... Kvantna fizika ima neka objasnjenja tog fenomena po kojem vrijeme nije linerano i sve postoji.. i nasa namjera, odnosno razmisljanje, uvjeravanje, ocekivanje, znanje necega da je tako mijenja realnost..

CIA je radila eksperimente s takvim stvarima, kad su se natjecali s rusima u paranormalnim istrazivanjima, i ima dokaza ne samo da se moze postic nesto sto se ocekuje, vec i da se moze promijniti proslost, kao i unaprijed znati buducnost..

Sad s tim opet mozeom otici i u neka istocnjacka objasnjenja kako je sve sastavljeno od vibracija, a nasa misao utjece na iste, pa ih mijenja.. ovisi koliko smo "razvijeni" mozemo utjecati na vise razina i dalje.. itd.

Konkretne akcije koje se poduzimaju mogu biti i samo nase nesvjesno.. ja sam puno puta klijentima/icama u terapiji ostavljao posthipnoticke sugestije da ce napraviti sto je najbolje a da to ne moraju niti znati niti biti svjesni toga niti razmisljati.. i desavale su se promjene.. i rjesavalo se masu problema.. taj nesvjesni um uvijek ima odgovore i sve zna.. samo treba zaobici svjesne okvire koji blokiraju ikakav napredak... tako da je mozda ta "prevara" uma upravo prodiranje do nesvjesnog i lomljenje okvira svjesnoga...

Sad sam ja svasta nadrobio i nabacao.. ali mislim da su neke ideje jasne.. za dalje cu cekat neki novi post :D
User avatar
Nea
Posts: 10
Joined: Sun Feb 22, 2009 3:41 pm
Location: Zagreb

Sacreus wrote:pa sam stvorio averziju prema tome... ali moram se uskoro pozabavit time..
Slažem se oko toga, takva razvikanost i kod mene zna stvoriti averziju...
Sacreus wrote:Kvantna fizika ima neka objasnjenja tog fenomena po kojem vrijeme nije linerano i sve postoji.. i nasa namjera, odnosno razmisljanje, uvjeravanje, ocekivanje, znanje necega da je tako mijenja realnost..
Jesi li čitao Polje i Eksperiment namjere od Lynn Mctaggart? Ja još nisam ovu drugu (spremam se...), ali Polje iznosi vrlo zanimljive teorije oko toga.
Sacreus wrote:CIA je radila eksperimente s takvim stvarima, kad su se natjecali s rusima u paranormalnim istrazivanjima, i ima dokaza ne samo da se moze postic nesto sto se ocekuje, vec i da se moze promijniti proslost, kao i unaprijed znati buducnost..
Mislim da je svojevremeno Mišak objavio nešto slično na svom blogu. No, prema mojim zaključcima nisu uzeti u obzir faktori utjecaja samog eksperimentatora na taj eksperiment - ma bolje da prvo pronađem, pa onda pišem o tome obzirom da sam dobar dio već zaboravila... :)
Sacreus wrote:a dio gdje spominjes BKT (nije vezano uz temu, ali moram naglasit da to za mene nije terapija :D) i
Haha, eh ovo je jedino oko čega se za sad ne slažemo, ali mislim da bi bilo ok otvoriti novi topic za tu temu, jer ne spada ovdje (budem za koji dan, valjda :)). Vidim da se ti baviš hipnozom, ja sam ju dosta, uglavnom samouko, proučavala i voljela bih razmjeniti par riječi i o tome.
Generalno, mogu reći da se slažem sa tvojim integrativnim pristupom i iako djeluje da je svašta nabacano zapravo je, uz malo dublji pogled - lijepo povezano :).
Once you can accept the universe as matter expanding into nothing that is something, wearing stripes with plaid comes easy.
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Nea wrote: Jesi li čitao Polje i Eksperiment namjere od Lynn Mctaggart? Ja još nisam ovu drugu (spremam se...), ali Polje iznosi vrlo zanimljive teorije oko toga.

Polje jesam, ovo drugo nisam.. kupit cu ovu drugu pa procitam :D (sad sam na pauzi trenutno, moram se diplomskim bavit :oops: )
Sacreus wrote: Mislim da je svojevremeno Mišak objavio nešto slično na svom blogu. No, prema mojim zaključcima nisu uzeti u obzir faktori utjecaja samog eksperimentatora na taj eksperiment - ma bolje da prvo pronađem, pa onda pišem o tome obzirom da sam dobar dio već zaboravila... :)
Da, Misak mi je pricao nes o tome bio.. jos prije nego je Polje izaslo.. ali nisam siguran za utjecaj eksperimentatora da je bio problem.. jedino ako ne mislis na neki odredjeni, ja mislim na vise toga sto su radili..

Ali kako god bilo, utjecaj eksperimentatora se ne bi mogao izbjeci, zar ne? Gledano kroz prizmu tih rezultata (da misao, namjera.. utjecu), a ne klasicni
utjecaj koji u metodologiji ucimo...
Sacreus wrote: Haha, eh ovo je jedino oko čega se za sad ne slažemo, ali mislim da bi bilo ok otvoriti novi topic za tu temu, jer ne spada ovdje (budem za koji dan, valjda :)).

Samo daj.. ja se necu sramotiti otvarajuci trhead o toj blasfemiji psihoterpaije :D
Vidim da se ti baviš hipnozom, ja sam ju dosta, uglavnom samouko, proučavala i voljela bih razmjeniti par riječi i o tome.
Na forum.hr ima threadova o hipnozi gdje sam ja dosta raspravljao... mozes tamo pogledati malo ako zelis, pa da imas vise materijala za razmjenu rijeci :)
Generalno, mogu reći da se slažem sa tvojim integrativnim pristupom i iako djeluje da je svašta nabacano zapravo je, uz malo dublji pogled - lijepo povezano :).
Ne znam ako si nasla negdje na forumu pricu o vjerniku, ateistu i magu sto sam prepisao? To lijepo pokazuje sveopcu povezanost svih...
Post Reply