Ja sam dobro. Ti si dobro. Doista?

User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Kako prosuđujemo svoje vlastito duhovno zdravlje? Koji su pokazatelji da napredujemo i rastemo u odnosu s Bogom ili pak padamo na lice? Kako znamo da se ne zavaravamo?

Mnogi će reči "nisam tamo gdje bi želio biti, ali dobro se držim u svojem nastojanju da živim pošteno". Vidimo li stvari onakvima kakve jesu? Doista? Razmišljamo li realno ili je to tek pusta želja?
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Pa vjerovatno prosuđujemo po tome kako se osjećamo. Npr. nemam problem koji me muči, dakle dobro sam. Ili osjećam se sretno dakle sve je super.

jer čim nas uhvati osjećaj tuge, žalosti, ili bilo koji negativni osjećaj znači da se nešto događa. Naravno tu se nadovezuje i činjenica da nam se isti ti negativni osjećaji mogu pojaviti i onda kad se sjetimo nečega iz prošlosti.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
Morrigan
Posts: 10
Joined: Thu Dec 13, 2007 2:41 am
Location: Beograd
Contact:

emina wrote:Kako prosuđujemo svoje vlastito duhovno zdravlje? Koji su pokazatelji da napredujemo i rastemo u odnosu s Bogom ili pak padamo na lice? Kako znamo da se ne zavaravamo?

Mnogi će reči "nisam tamo gdje bi želio biti, ali dobro se držim u svojem nastojanju da živim pošteno". Vidimo li stvari onakvima kakve jesu? Doista? Razmišljamo li realno ili je to tek pusta želja?

Ovo je vrlo nezahvalna tema jer sadrzi mnogo individuanih pojmova, ne moze se ograniciti kad se govori iz ugla svakog pojedinca.A naravno, za svakog pojedinca postoji odredjen pojam "zdravlja" ,"napredka" i sta je "realno". :mrgreen:

Ne bih mogla da kazem cak i da rasudjujemo samo u zavisnosti naseg raspolozenja. Ima tu jos mnooogo faktora.

Al' ajde da pokusam da odgovorim na temu - Kako prosuđujemo svoje vlastito duhovno zdravlje? - u zdravom telu i zdrav duh - stoga dolazim do zakljucka da ako je osoba loseg fizickog stanja - "duhovnog" stanja i ne moze biti bolje. Mogu da kazem i da zavisi i kako ta osoba dozivljava samu sebe isto se odrzava na njeno "duhvno" stanje. Zar osoba koja je nesigurna u sebe, koja nema poverenja sama u sebe,koja se plasi, koja je stalno na oprezu ,zar moze da "prosiri" svoj duh? Zar moze da rasudjuje "realno"? Itd,itd..... :geek:
"You had blinded me"
"Yes, I know"
"And why did you come back"
"I just wanted
to see you lying here
Blinded and forgotten"
Dunja
Posts: 178
Joined: Sun Nov 11, 2007 6:21 pm

Nisam sigurna da bilo tko može biti u potpunosti realan kad treba ocijeniti sam sebe! Uvijek je lakše, priznali mi to ili ne, vidjeti drugu osobu. Ali i način na koji prosuđujemo tu osobu mnogo govori o nama.
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Ovisi s kojeg aspekta gledas.
Emocionalno stanje cemo puno realnije sebe pogledati nego drugoga. I nije teško reći "Osjećam se potišteno/tižmo/sretno/zadovoljno, itd."

Dok s druge strane kad pričamo o sebi , bilo da opisujemo izgled ili pričamo o tome kakavi smo kao osoba,,većina nas će govoriti sve najbolje.

1. razlog je to što ljudi ne poznaju docoljno sebe.
2. boje se prihvatiti ono što jesu i što njih čini. Zato podsvjesno potiskuju osjećaje, neka sjećanja, događaje i oni padaju nesvjesno.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
v_nbls
Posts: 100
Joined: Mon Nov 12, 2007 11:52 pm

emina wrote:Kako prosuđujemo svoje vlastito duhovno zdravlje? Koji su pokazatelji da napredujemo i rastemo u odnosu s Bogom ili pak padamo na lice? Kako znamo da se ne zavaravamo?

pokazatelji? pa zar veliki dio nije svoja ispunjenost? nisam bas sigurna da se toliko mozemo zavaravati oko duhovnog zdravlja, cisto se drzim onoga da ljudi duze pamte i jace osjete svoju nesrecu ili nezadovoljstvo od srece, iako ono jednako traje.. tako da to zavaravanje nebit trajalo

hmm?
"..too weird to live, too rare to die.."
User avatar
v_nbls
Posts: 100
Joined: Mon Nov 12, 2007 11:52 pm

Dunja wrote:Nisam sigurna da bilo tko može biti u potpunosti realan kad treba ocijeniti sam sebe! Uvijek je lakše, priznali mi to ili ne, vidjeti drugu osobu. Ali i način na koji prosuđujemo tu osobu mnogo govori o nama.

potpisujem, uvijek je ljudima lakse vidjet drugu osobu nego sebe, ali isto tako ljudi glume
to je sto se tice ponasanja i izgleda
a za duhovno stanje svatko bi za sebe trebao znati - osjetiti
"..too weird to live, too rare to die.."
Dunja
Posts: 178
Joined: Sun Nov 11, 2007 6:21 pm

Kad smo već pri ovoj temi, jedno zanimljivo pitanje. Koliko možete procijeniti kada je nekome koga znate potrebna pomoć ili jednostavno tiha potpora? Mislite li da imate osjećaj koji vam omogućuje da procijenite kada vas netko treba ili je dovoljno da netko samo kaže da je dobro i da se o tome više ne govori.
User avatar
Lorelei
Posts: 12
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:39 am
Location: Split

po pitanju tuđih problema ili potištenosti bilo koje vrste intuicija me rijetko kad varala.a i možda zato što mi dalmatinci (većina) ne možemo neke stvari sakriti ili držati u sebi. :lol: :mrgreen:
User avatar
v_nbls
Posts: 100
Joined: Mon Nov 12, 2007 11:52 pm

Dunja wrote:Kad smo već pri ovoj temi, jedno zanimljivo pitanje. Koliko možete procijeniti kada je nekome koga znate potrebna pomoć ili jednostavno tiha potpora? Mislite li da imate osjećaj koji vam omogućuje da procijenite kada vas netko treba ili je dovoljno da netko samo kaže da je dobro i da se o tome više ne govori.

pa kod ljudi koje dobro poznajes to jako brzo vidis i osjetis
"..too weird to live, too rare to die.."
Post Reply