Ateizam

User avatar
Miriam
Posts: 66
Joined: Tue May 22, 2012 1:23 pm
Location: Split

Tražila sam ovu temu ali čini mi se daje nema... ako ima sorry..
zanima me pojedinačno mišljenje pojma ATEIST.. čitala sam dosta po netu ali opet svi smo mi invidualne osobe a svako ima neko svoje viđenje..
šta točno znači biti ateist ?? kako netko može reći da neviruje u ništa.. jedno je nevirovat u Boga ili ne bit pripadnik nikakve vjerske zajednice ali nevjerovat u ništa baš...hm...
Non quia difficilia sunt non audemus, sed quia non audemus difficilia sunt.
great9
Posts: 11
Joined: Mon May 28, 2012 10:02 pm

Miriam wrote:Tražila sam ovu temu ali čini mi se daje nema... ako ima sorry..
zanima me pojedinačno mišljenje pojma ATEIST.. čitala sam dosta po netu ali opet svi smo mi invidualne osobe a svako ima neko svoje viđenje..
šta točno znači biti ateist ?? kako netko može reći da neviruje u ništa.. jedno je nevirovat u Boga ili ne bit pripadnik nikakve vjerske zajednice ali nevjerovat u ništa baš...hm...
Mislim da svi vjeruju u "nešto" samo na drugi način u drugoj formi netko glasnije netko tiše. Nekako pomišljam da nas - čovječanstvo - od pračovjeka do danas, nije mogao dovesti samo instinkt i inteligencija već da je bilo i nečeg duhovnog. Nemora biti u smislu boga al neke vrsti molitve možda.
User avatar
Miriam
Posts: 66
Joined: Tue May 22, 2012 1:23 pm
Location: Split

loni wrote:
Miriam wrote:Tražila sam ovu temu ali čini mi se daje nema... ako ima sorry..
zanima me pojedinačno mišljenje pojma ATEIST.. čitala sam dosta po netu ali opet svi smo mi invidualne osobe a svako ima neko svoje viđenje..
šta točno znači biti ateist ?? kako netko može reći da neviruje u ništa.. jedno je nevirovat u Boga ili ne bit pripadnik nikakve vjerske zajednice ali nevjerovat u ništa baš...hm...
Mislim da svi vjeruju u "nešto" samo na drugi način u drugoj formi netko glasnije netko tiše. Nekako pomišljam da nas - čovječanstvo - od pračovjeka do danas, nije mogao dovesti samo instinkt i inteligencija već da je bilo i nečeg duhovnog. Nemora biti u smislu boga al neke vrsti molitve možda.
ili su možda došla takva vremena da je lakše reći "ja sam ateista i pusti me na miru" pa da se večina ljudi makne od tebe..
Non quia difficilia sunt non audemus, sed quia non audemus difficilia sunt.
User avatar
MarcelDominus
Posts: 63
Joined: Wed Apr 11, 2012 11:20 am

Miriam wrote:Tražila sam ovu temu ali čini mi se daje nema... ako ima sorry..
zanima me pojedinačno mišljenje pojma ATEIST.. čitala sam dosta po netu ali opet svi smo mi invidualne osobe a svako ima neko svoje viđenje..
šta točno znači biti ateist ?? kako netko može reći da neviruje u ništa.. jedno je nevirovat u Boga ili ne bit pripadnik nikakve vjerske zajednice ali nevjerovat u ništa baš...hm...
TO je prijatelji moji, jako širok pojam, u svačijoj glavi se stvara drugačija misao povezana sa reči ateista, naime, neki i mene nazivaju ateistom zbog mog verovanja, ali ljudi koji ne veruju u ništa najverovatnije su celi svoj život zaboravljali na bogove i u jednom momentu kada su im zatrebali razočarali su se
Omnipotens accipere preces in pro regionem quod dedit nobis
User avatar
Miriam
Posts: 66
Joined: Tue May 22, 2012 1:23 pm
Location: Split

MarcelDominus wrote:
Miriam wrote:Tražila sam ovu temu ali čini mi se daje nema... ako ima sorry..
zanima me pojedinačno mišljenje pojma ATEIST.. čitala sam dosta po netu ali opet svi smo mi invidualne osobe a svako ima neko svoje viđenje..
šta točno znači biti ateist ?? kako netko može reći da neviruje u ništa.. jedno je nevirovat u Boga ili ne bit pripadnik nikakve vjerske zajednice ali nevjerovat u ništa baš...hm...
TO je prijatelji moji, jako širok pojam, u svačijoj glavi se stvara drugačija misao povezana sa reči ateista, naime, neki i mene nazivaju ateistom zbog mog verovanja, ali ljudi koji ne veruju u ništa najverovatnije su celi svoj život zaboravljali na bogove i u jednom momentu kada su im zatrebali razočarali su se
upravo zato sam i otvorila ovu temu...i je širok tj. individualan pojam.. usudila bi se reći da ni nema ateista jer svi vjeruju u sebe,da će sutra osvanuti novi dan,da će biti ovako ili onako.. a opet i zakon dozvoljava da se netko deklarira kao ateista.. čudno mi je to i nedefinirano..
Non quia difficilia sunt non audemus, sed quia non audemus difficilia sunt.
User avatar
little wich
Posts: 264
Joined: Thu Dec 31, 2009 6:55 pm
Location: Bar

Ateist po meni je onaj ko ne vjeruje u Boga.Ja na primjer nikad nisam vjerovala u boga kao materijalizaciju da im ljudski oblik i tako to, mada neke psiholoske knjige pominju boga kao sve ono sto nas okruzuje. Mada i witchcraf slavi Boginju kao sve ono sto nas okruzuje prirodu i ostale stvari oko nas. Ja na primjer ne vrjerujem u Boga, ali zato vjerujem u magiju, reinkarnaciju, i e neobjasnjane pojave;Prvo nisal vjerovala ni sta, ali poslija sam se susrela sa tim stvarima, i vidjela da postoje. Rodjena sam na sv; Vasilija Ostroskog i mislim da nisam bzv rodjena na tog sveca i da ima tu nesto zasto sam rodjena na njega, da ima neki razlog.Na primjer moj otac ne vjeruje nista ali ito smatra da ima neka visa sila, svi ljudi u podsvijesti gaje neku nada i vjeru, pa mozda cak podsvijesno vjeruju u nesto, ili ne zele da vjeruju.Vjera odrzava ljude u zivotu, da istraju u svojim cijeljevima i sl.
User avatar
MarcelDominus
Posts: 63
Joined: Wed Apr 11, 2012 11:20 am

Slazem se sa komentarima vas obe, nesto mora stvoriti ovaj naš prelepi univerzum, a sada bih zamoleo ako je iko osim nas troje prisutan da komentariše
Omnipotens accipere preces in pro regionem quod dedit nobis
Mr-X
Posts: 13
Joined: Mon May 09, 2011 7:59 pm

Miriam wrote:Tražila sam ovu temu ali čini mi se daje nema... ako ima sorry..
zanima me pojedinačno mišljenje pojma ATEIST.. čitala sam dosta po netu ali opet svi smo mi invidualne osobe a svako ima neko svoje viđenje..
šta točno znači biti ateist ?? kako netko može reći da neviruje u ništa.. jedno je nevirovat u Boga ili ne bit pripadnik nikakve vjerske zajednice ali nevjerovat u ništa baš...hm...
No offence witch ali ja mislim da ljudi koji neveruju uopce trebaju da posete neke strucnjake iz oblasti psihologije i slicno
great9
Posts: 11
Joined: Mon May 28, 2012 10:02 pm

little wich wrote:Ja na primjer ne vrjerujem u Boga, ali zato vjerujem u magiju, reinkarnaciju, i e neobjasnjane pojave;Prvo nisal vjerovala ni sta, ali poslija sam se susrela sa tim stvarima, i vidjela da postoje.
O ovome sam govorio. Imaju ljudi vjeru u "nešto" što im predstavlja isto što i nekome drugome Boga.
User avatar
Moribund Wanderer
Posts: 21
Joined: Sun Dec 11, 2011 12:44 am
Location: In immortal history

Smatram da ateizam nije vjera nego mišljenje.
Mišljenje da ne postoje entiteti koje vjernici nazivaju u slučaju monoteizma bogom ili u slučaju politeizma bogovima. Ako se ateizam naziva vjerom to je vjerojatno samo iz uvjerenja, a ne čiste vjere u nepostojanje sila kojima vjernici daju imena. Iz nekih tekstova da se zaključit da ateisti u principu više vjeruju egzaktnoj činjenici i terminu zananstevene činjenice nego vlastitom osječaju nadnaravnog ili metafizičkog.
Post Reply