Čovjek duhovno biće ?

Post Reply
User avatar
Shadow
Posts: 66
Joined: Tue Apr 07, 2009 1:17 am
Location: Montenegro , Podgorica

Odbranite tezu , kojom je naslovljen ovej section , jer ja bas da sam siguran u tu tvrdnju....
Hoću reći , tvrdnja se može primijentiti / odnositi na jedan broj ljudi ( manjinu nažalost , evo npr. većinu ljudi sa ovog sajta ) ali uglavnom je kako je Hobs pametno rekao : "Hommo hommini lupus est"

Ja ne volim Staniste ( I njihovo glupo nastojanje da "sataniela" , htonsko , demonsko biće prestave kao nešto što nije , i to kao zaseban , različit entitet od onoga što on stvarno jeste ) ali su u pravu kada tvrde da je ljudska priroda primarno animalna , vođena nagonima za preživljavanje i produžetak vrste ( ishrana i seksualnost , ukratko lol )

Dakle ja smatram ( a opet to sam samo ludi, dosadni, stari , ja , a ovo je tek poziv na konstruktuvnu debatu ) da čovjek nije primarno Duhovno biće , naprotiv on to postaje .
User avatar
x.angelus
Posts: 108
Joined: Wed Nov 12, 2008 6:48 pm
Location: Zadar, Republika Hrvatska
Contact:

:arrow: Slažem se s tobom. Čovjek je duhovno biće, ali samo kod nekoga je ta duhovnost više izražena, a kod nekog manje. Netko radi na tome, a netko ne.

:? Ja to sebi često predočim ovako, ljudi su kao svijeće, oni koji su jača duhovna bića, njihov plamen je veći...
"When the stars have all gone out. You'll still be burning so bright."
"Cast me gently. Into morning. For the night has been unkind."
User avatar
Geina Vrana
Posts: 21
Joined: Tue Mar 31, 2009 3:24 pm
Location: zagreb

čovijek je duhovno biće inače ne bi tražio Bogove (u početku kada je to značilo nešto) da mu spase ili zadovolje "dušu" - ako je tad znao da je ima onda je i danas ima iako je zaboravio na nju.
danas to je nešto sasvim drugo....
:?: danas se slobodno možemo zapitati što je duhovnost? jer to nije ista ona definicija od prije.
znam da je to individualan odgovor, ali po meni je to saznanje i pomirenje s vlastitom osobnošću.
ja za sve krivim naprednu tehnologiju, ona je čovjeka otupila na emocionalnoj razini totalno. i što te više okružuje to si tuplji i sve udaljeniji od sebe i drugih, nije ni čudno što sve ide kvragu.
:) sva sreća što ja imam mjesto u zabiti bez struje, vode, samo čisti zrak koji miriši na prirodu, vidik od kojeg ti zastaje dah, takva mjesta su za razvijanje duhovnosti savršena, a ne tv, mobitel i što ja znam sve ne
Čista i jednostavna istina nikad nije čist, ni jednostavna...
User avatar
Shadow
Posts: 66
Joined: Tue Apr 07, 2009 1:17 am
Location: Montenegro , Podgorica

Čovek nikada nije "tražio" Boga ( objasniću niže u textu zašto nikako ne možemo reći u množini ) , već su oni našli njega . Naime , on je nastojao tek objasniti njihovo prisustvo u prirodi i pripisati im odgovornost za pojedine pojave ( primarne religije animizam i totemizam ).

Čovjek , kao nesavršeno biće ( kakvo bez ikakve sumnje i je ) ne može imati svijest o nečemu tako savršenomu kakav je Bog , dok mu je Onsam ne usadi. Svijest o Bogu ( kao ) pojmu , nikako nije dovoljan kriterij da bi čovjeka okarakterisao kao duhovno biće.

* Zašto nije pravilno koristiti množinu riječi Bog?
Zato što je u svim , religijama , tradicijama , sistemima Bog je jedan makar kao pojam o Stvaraocu , primarnioj sili , primum mobile, ono što filozofi nazivaju Demijurg-om . Sve ostalo su Božanska bića , (obožavana , no nemaju status Boga ).
Opet , u potpunosti razumijem ovakav tip jezičko-stilske greške na našem području jer naši jezici nemaju riječ odgovarajuću za to ( kao npr . eng. Diety ) ali taj pojam svakako postoji, pa makar misaono. Zato ja kada govorim o Wicci ili Druidskim , Keltskim , Voodoo božanskim bićima ili stavim npr . "Bog " Hrasta i munje ( pod navodnicima ) ili upotrebim termin Božanstvo . Kada govorimo o Wicci možemo izostaviti oboje jer je svakom evidentno da Wikani ne samtraju Pana Demijurgom , dok je Boginja donekle poput Majke Zemlje ( no ina nije stvorila univerzm , i ne vlada svime što postoji ).

Hvala za postove , ljudi ;)

Blessed be!
Post Reply