Kabale

Post Reply
User avatar
Tsotsi
Posts: 9
Joined: Sun May 25, 2008 10:41 am
Location: Zagreb

Mudrost Kabale se proučava na temelju kabalističkih knjiga, koje opisuju strukturu duhovnih svjetova, kao i način na koji svatko od nas može stupiti u njih. Kabalističke knjige su poput vodiča. One govore o tome kako su duhovni svjetovi izgrađeni, i što možemo doživjeti u njima. Naravno, ovi svjetovi nisu fizička mjesta, koja zauzimaju prostor i vrijeme, već duhovna stanja koje svaki Kabalist doživljava.nKabalističke knjige također govore i o tome kako možemo pronaći te duhovne svjetove. One pokazuju gdje se ti svjetovi nalaze, opisuju put kako doći do njih, te sve što vidite kada jednom stignete u njih.

Kako Kabala ne govori o našem svijetu, njezina bit izmiče ljudskom razumijevanju. Nemoguće je u našim okvirima shvatiti nevidljivo, neosjetno, ili, pak, ono što nije iskušano u iskustvu. U posljednjih 2000 godina, otkad je Kabala postala skrivena za javnost, ljudskom su rodu nuđene različite stvari pod nazivom "Kabala": čarolije, uroci, čak i čuda - sve osim izvorne mudrosti Kabale. Stoga je važno da se predmet istraživanja Kabale jasno izloži.

Zanima me što mislite o ovom, počela sam proučavat kabalu i ovo me začudilo.
ando
Posts: 118
Joined: Fri Sep 12, 2008 9:22 pm

pozz...ak te zanima kabala na ovom forumu imas podforum "zapadne tradicije" tamo ti pisu neke stvari
User avatar
Sephirot
Posts: 132
Joined: Sat Sep 13, 2008 12:05 pm
Location: Zagreb
Contact:

Tsotsi wrote:Mudrost Kabale se proučava na temelju kabalističkih knjiga, koje opisuju strukturu duhovnih svjetova, kao i način na koji svatko od nas može stupiti u njih. Kabalističke knjige su poput vodiča. One govore o tome kako su duhovni svjetovi izgrađeni, i što možemo doživjeti u njima. Naravno, ovi svjetovi nisu fizička mjesta, koja zauzimaju prostor i vrijeme, već duhovna stanja koje svaki Kabalist doživljava.nKabalističke knjige također govore i o tome kako možemo pronaći te duhovne svjetove. One pokazuju gdje se ti svjetovi nalaze, opisuju put kako doći do njih, te sve što vidite kada jednom stignete u njih.

Kako Kabala ne govori o našem svijetu, njezina bit izmiče ljudskom razumijevanju. Nemoguće je u našim okvirima shvatiti nevidljivo, neosjetno, ili, pak, ono što nije iskušano u iskustvu. U posljednjih 2000 godina, otkad je Kabala postala skrivena za javnost, ljudskom su rodu nuđene različite stvari pod nazivom "Kabala": čarolije, uroci, čak i čuda - sve osim izvorne mudrosti Kabale. Stoga je važno da se predmet istraživanja Kabale jasno izloži.

Zanima me što mislite o ovom, počela sam proučavat kabalu i ovo me začudilo.
-Ovo je večinom točno no Kabala se ne može naučiti iz knjiga kao što se ni ljubav ne može naučiti iz knjiga. Kabalistička djela su od ogromne važnosti, pogotovo uz Toru, Talmud, Sepher Yetzirah, Sepher Rtziel, Zohar itd.... Ove knjige su važne kako za tradicionalne, židovske kabaliste tako i za zapadnjačku, hermetičku kabalu te kršćansku kabalu zato je i u zapadnjačkim mističnim i okultnim redovima važno naučiti osnove židovskog alef beta (alef bet je židovski alfabet).

Kabala NIJE magija iako se u zapadnjačkim sistemima mješala s magijskim praksama. Samim time židovska kabala je različita od hermetičke kabale te ono što nalazite na netu ili po knjigama večinom je ili škart-kabala ili hermetička kabala te malo tradicionalna židovska kabala.
Khabs am Pekht, Knox om Pax, Lux in Tenebris
Igne Natura Renovatur Integra (I.N.R.I.)
________________________________________________________________
Be thy mind open unto the Higher, Be thy heart a Centre of Light, Be thy Body a Temple of the Rosy Cross
User avatar
Tsotsi
Posts: 9
Joined: Sun May 25, 2008 10:41 am
Location: Zagreb

ok, thanks, cijenim misljenje
Post Reply