Tradicionalno balkansko veštičarstvo

SoulSyndrome
Posts: 40
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:58 am
Location: zagreb

Nabavih knjigu napokon i bila mi je jako dobra do trena kad sam procitao nesto sto mi je jednostavno tog autora, a time i knjigu, bacilo pod jedan veliki, ogromni upitnik. Nisam bas vise siguran u nista oko ove knjige.
Knjiga je sama po sebi dobra, jako zanimljiva, sve ostalo mi zvuci jako vjerodostojno, ali cim se vratim na onaj odredjeni citat i cim se toga sjetim, e onda mi sve drugo nekako prisjedne, pa se jednostavno moram pitat koliko mu je istrazivanje dobro, jer ako ja znam da je ono sto je autor napisao stvar iz djecje knjige, e pa onda, molim lijepo, jedan autor koji se jos dici time da istrazuje naokolo nesto, bi trebao malo bolje istrazit svoje izvore.

Evo citata sa 22. stranice:

''Nevezano za Kazimirovica mi danas imamo nesto svezije podatke iz Hrvatske, prikupljene iz oblasti grada Ivaneca i planine Medvednice. Po svemu sudeci ove dve zone slove, ako ne za vesticje centre okupljanja, onda barem za centre jakog narodnog verovanja u njih. Podatke iz Ivaneca sakupili su Ivan Kusteljeg i Cvjetko Sostaric. Po tamosnjim verovanjima vestice ili coprnice su zene koje posjeduju natrpriodne moci i koje uz pomoc svojih magija, napitaka, uroka i slicnih stvari mogu nauditi ljudima i stoci, podici oluje te uzrokovati suse i poplave. Tamosnji narod ih opisuje kao zene sa dugim i savijenim kandzama koje nose rukavice kako bi ih prikrile. Pripoveda se da su celave te nose perike, imaju velike noseve a zenice im stalno menjaju boju dok na stopalima nemaju prste. Mesto sastanka im je na vrhu planine Ivanscice.''

Cista i obicna smijurija. Svatko koga zanima neka si ode posudit knjigu Vjestice od Roalda Dahla, koja je inace knjiga za djecu, pa neka procita ove identicne stvari unutra. Ne znam ja di su on, ili ovi ljudi koje navodi trazili svoje izvore, u vrticu ili osnovnoj skoli, ali ovo je smijesno i doista stavlja pod upitnik cijelu knjigu a jos vise samog autora. Takodjer, raspitao sam se kod poznanika koji zive u Ivancu i to medju dosta ljudi, jer sam cesto tamo, i nitko nikada nije cuo da itko ovako opisuje vjestice ili ima ikakva vjerovanja o njihovom okupljanju po Ivancu i Ivanscici.
No to nista ne cudi jer je cijela knjiga napisana izuzetno lose, na doslovce svakoj stranici ima toliko gresaka da je knjigu tesko i citat, a o slovima koja fale u svakoj drugoj recenici da i ne pricam.
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Ima okupljanja na Ivancici.
Knjiga je pisana kako je vec pisana, sturo...medutim lako je zakljuciti koje stvari su bezveze nabacane, nazalost i neki bitni djelovi namjerno izostavljani, no sve u svemu svaka knjiga koja ima u sebi 10 dobrih recenica je vrijedna paznje.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
SoulSyndrome
Posts: 40
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:58 am
Location: zagreb

Kao sto sam rekao ima tu i zanimljivih i vjerujem vjerodostojnih stvari, ali onaj citat je veliki minus pored kojeg mi se autor nikako ne cini kredibilitetnim autorom. On to vjerujem je, ali jednostavno se ne mogu maknut od tog glupog citata. Jer nije da se radi o nekom narodnom misljenju, koje moze bit i smijesno i ozbiljno, cudno, bilokakvo, tada mi to ne bi bilo nimalo cudno, ali citat iz djecje knjige, i to dosta poznate, iskopiran u detalj, e pa onda bome je to velik minus.

A sto se Ivancice tice, tamo spominjanja o okupljanjima vjestica ima koliko i na Medvednici (tu se valjda orjentirao na price o crnoj kraljici). Mislim da ako je vec htio za Hrvatsku koristit ikoju planinu o kojoj se najvise spominje kao okupljaliste vjestica onda je trebo spomenut Klek ili nesto slicno, ti citati su mu tako i onako u poglavlju ''Drevno vesticarenje na balkanu''.
Dobro, na kraju krajeva skoro svaka planina ima prica povezanih s vjesticama, ali ako vec govori o necemu prepoznatljivom u Hrvatskoj po pitanju vjestica, onda je malo fulao s Ivancinom i Medvednicom, odnosno mogo je pisat o necem poznatijem, ali nista to ne cudi, ipak je u istom citatu ko i ono o vjesticama. Zapravo uopce me tu ne smeta spominje li on Ivancicu, Medvednicu ili kaj god, smeta me u biti u cijeloj toj knjizi sto mi se cini da je autor previse olako izvlacio citate od ko zna kuda, s jedinim kriterijem da se spominju vjestice.

Uglavnom, drago mi je da sam knjigu kupio u srbiji i dao 40 kn za nju, a ne 140 kod nas. Nema tu nista posebno sto se ne moze na netu nac, a o njegovim istrazivackim pothvatima necu ni razmisljat, zapravo se na kraju pitam koliko mu se moze i vjerovat, koliko je toga jednostavno pokupio, izmislio ili tko zna sto, a jos se navodno radi o knjizi antropologa. Simpaticno.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Poznajem čoveka, šta više ja sam ga odveo do uzdavača i upoznao. Knjiga je inačeizašla i na engleskom, a koliko sam shvatio ima napisane još dve knjige.
SoulSyndrome
Posts: 40
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:58 am
Location: zagreb

Znam, pendraig publishing mu to izdaje, koliko im se vidi na stranici nije jos izasla, ali bude, pa ako ju jos nije dao tiskat bolje neka izbaci onaj citat jer bome ce mu tek na engleskom svi skuzit o cemu se radi, radje neka to izbaci.
User avatar
Shadow
Posts: 66
Joined: Tue Apr 07, 2009 1:17 am
Location: Montenegro , Podgorica

Svakako da je za prvu knjigu na Balkanu ili šire o takvom tipu vještičarstva knjiga jako , jako dobra .
Vjerujte , ma koliko vam to glupo zvučalo , taj citat odražava viđenje ( dojam ) koje pojedini ljudi imaju o vješticama i dan danas.
I ako ste detaljno pročitali knjigu mogli ste zapaziti da se na
Balkanu pojam "vještica" ne koristi samo da bi smo opisali vrstu praktičara okultnog , već i kao naziv za htonsko demonsko biće ženskog roda , poput onog opianog u citatu.
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Celavost, zjenice... podsjeca me na onaj film "Vjestice"...

Nisam citao knjigu,ali emina je dobro rekla.. ako knjiga ima 10 recenica koje vrijede, onda nesto vrijedi.. osobno sam stava (i ponasanja) da se knjige gleda po onome sto u njima vrijedi i sto se moze iskoristit, a ne procjenjuje po glupim dijelovima..

Naravno da moze bit gluposti u svakoj knjizi, ali to ne cini nevjerodostojnim neke dijelove koji su mozda jako dobri i korisni...

Ja samo nemam obicaj tako dozivljavat knjige, a ovu cu bas kupit i procitat...
solanum

Pa, autor imenom i pezimenom navodi osobe koje su mu rekle za taj podatak :lol: mislim da mu nije to za zamjeriti, vjerojatno čovjek nije ni bio u Hrvatskoj, a htio je uvrstiti što više informacija.

Meni je veći gaf što recimo na jednom mjestu spominje ritual za koji je potrebno svjetlo mladog mjeseca - u ponoć. A, kako zna svatko tko je bar desetak puta vidio mjesec - on je u mladoj fazi u ponoć već duboko ispod horizonta.

Rekao bih da su mu neke stvari mrvicu nezgrapne, malo je za zapitati se koliko je izdavač utjecao na koncepciju kako bi knjiga što više ličila na ono što tržište očekuje od knjioge o vještičarstvu danas , ali sve u svemu jako mi je draga ta knjiga i čekam slijedeću. Preporučam.
User avatar
Shadow
Posts: 66
Joined: Tue Apr 07, 2009 1:17 am
Location: Montenegro , Podgorica

Ja će se samo pridružiti preporuci.
Tj. Ja takođe toplo preporučujem knjigu , i trebala bi već jednom izaći prevedena na engleskom jeziku.
BlueMoon
Posts: 50
Joined: Tue Jul 15, 2008 1:52 am

Ima negdje ta knjiga u pdf-u? Zaintrigiralo me....
Post Reply