vilina kosa

Post Reply
User avatar
little wich
Posts: 264
Joined: Thu Dec 31, 2009 6:55 pm
Location: Bar

Zanima me da li biljka vilina kosa ima nepovoljene uticaje na ljude, ili da se koristi kao urok?Moja baba je imala tu biljku ispred kuce i jedna njena prijateljica ju je bacila i rekla joj da ne valja da se gaji ta biljka, pa me zanima da li je to tacno.
User avatar
nickmiau
Posts: 26
Joined: Mon Mar 08, 2010 6:39 pm

Iskreno, praznovjeran jesam.

Ali, vještice su u skladu s prirodom i smatram da nije loše.
nada
Posts: 200
Joined: Sun Apr 04, 2010 8:41 pm

ovo sam nasla

Vilina kosa rasprostranjena je u velikom dijelu Europe, sjeverne Afrike i Azije. Naknadno je, posredstvom čovjeka prenesena u Sjevernu Ameriku gdje je našla povoljne životne uvjete te se dosta rasprostranila. Nalazimo je po nasipima, živicama, u poljima i si. Ova jednogodišnja nametnička biljna vrsta odlikuje se izrazito tankom stabljikom promjera 0,2 do 0,5 mm koja je zelenkaste, žute ili crvenkaste boje. Vilina kosa nema listova jer kao nametnik ne asimilira. Na stabljici se nalaze crvenkasti, bijeli ili žućkasti sjedeći cvjetovi. Ova biljka ima specijalizirano korijenje pomoću kojega uzima gotovu hranu od biljke domadara. Stabljika ovog nametnika je vrlo razgranata. Obavija se oko biljke domadara u gustom spletu koji se ne može razmrsiti, poput viline kose (ime!). Vilina kosa cvjeta od lipnja do kolovoza. U pučkoj medicini ovu biljku koriste za liječenje nekih bolesti jetre, slezene, žuči, kod infekcije dišnih organa.
http://developers.facebook.com/tools/li ... -kosa.html
User avatar
little wich
Posts: 264
Joined: Thu Dec 31, 2009 6:55 pm
Location: Bar

Hvala.
nada
Posts: 200
Joined: Sun Apr 04, 2010 8:41 pm

nema nacemu , rado sam ucinila.
nadam se da sam ti malo pomogla.
User avatar
little wich
Posts: 264
Joined: Thu Dec 31, 2009 6:55 pm
Location: Bar

Jesi i to dosta, jer nigdje na netu nisam mogla da nadjem nista o vilinoj kosi.
Post Reply