Magijske zajednice

User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Gwydion wrote: ja ne znam odakle tebi te informacije, ali to je maksimalno netacno. Crowley, btw, nije osnovao Zoru nego je rasturio :D
Imas Zlatnu Zoru i u Srbiji i u Hrvatskoj tako da si se mogao blagovremeno informisati na tu temu.
Hočeš li molim te dati neke osnovne smjernice i crtice na tu temu Gwydion? Ovo bi mogla da bude zasebna tema.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Nema tu nekih velikih natuknica. Jrvatska ZZ ima cak i svoj sajt, srbijanska jos nema sem strane na myspace-u. Vode se dogovori sa Nick Ferrelom da on dolazi da Inicira. Inace on je ucio na Novom Zelandu, tamo je bio najduze postojeci Hram ZZ
u liniji Mathers Felkin, Felkinova zena. Trenutno radi sa Cicerom i deo je te linije Zlatne Zore. No o tom potom.
User avatar
hermitizam
Posts: 271
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:36 pm
Location: pitaj ak te zanjima
Contact:

pardonček moje dame, ja sam sljedbenik takozvane zlatne zore koju vi tu krivo predstavljate... odakle tebi informacija da je Crowley, najveći zagovornik covena ikad, rasturio 4000 godina stari coven?

Thoth Hermes Trismegitus, stojim iza svojih rječi, je OSMISLIO IDEJU, NAPISAO ZAKONE I TEMELJE ZLATNE ZORE. sam po sebi nije bio član, jer se grupa zvana "zlatna zora" oformirala tek kasnije, tokom 8-9 st. neznam ni sam, a vi pričate o "klincima" ( naspram Hermesa svatko je klinac ) koji su pokupili slavu u današnje vrjeme....

Ova rasprava je na nivou "vidovitog milana" mislim da si upoznata s njim Gw.
Mislim da neshvaćam o čemu ja govorim, i da, znam da imamo ZZ u Hrvatskoj, nisam znao za Srbiju.
ZZ u hrvatskoj nije ništa! rade na zakonima na kojima su drugi pokupili zaslugu!

Hermes, ponavljam, je pokretač svega, mada nije doživio da je vidi na djelu, pošto je organizirana tek nekih 2000 godine poslije njega...
The Bird of the Hermes is my name,
eating my wings to make me tame.
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Hermetički red zlatne zore je organizacija magijskog bratstva osnovanog u Londonu 1888. od strane dr. Williama Wynna Wescotta i Samuela Liddela Mac Gregora Mathersa iz koje su proizašle dvije organizacije - Stela Matutina i Alpha et Omega.
Mentor je bio Dr. Israel Regardie. Nakon što se red raspao privukao je velik broj poznatih okultista među kojima je bio i Crowley i d. Fortune.

-http://www.hermetizam.com/plus/zlatna-zora.htm
-http://www.hermeticgoldendawn.org/index.shtml
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Najpre, Gwydion je bata, a ne seka. Potom, nemam ja pojma o čemu ti pričaš? Kakvi zakoni i kakvi koveni? Zlatna Zora vodi poreklo od rozenkrojcera i masona, a ako tu još postoji nekih dilema odgovor, kao i obično, daje tetka wiki:

-http://en.wikipedia.org/wiki/Hermetic_O ... olden_Dawn
User avatar
hermitizam
Posts: 271
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:36 pm
Location: pitaj ak te zanjima
Contact:

ma ljubi te tetka tko god da si, buraz il seka, ja ti kažem kaj sam čitao, nisam živio u to vrijeme tak da nemrem potvrdit, a vi svi dajete internetu malo preveć kredibiliteta....

ja više vjerujem knjigama i usmenoj predaju ( mada ona najviše felša od istine al bar daje smjernice )
The Bird of the Hermes is my name,
eating my wings to make me tame.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

hermitizam wrote:ma ljubi te tetka tko god da si, buraz il seka, ja ti kažem kaj sam čitao, nisam živio u to vrijeme tak da nemrem potvrdit, a vi svi dajete internetu malo preveć kredibiliteta....

ja više vjerujem knjigama i usmenoj predaju ( mada ona najviše felša od istine al bar daje smjernice )
Budi ljubazan pa mi navedi koje su knjge u pitanju? Onda ću ti ja navesti bar jedno 10 knjiga koje daju istoriju Zlatne Zore.
User avatar
hermitizam
Posts: 271
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:36 pm
Location: pitaj ak te zanjima
Contact:

"istoriju" ( povjest na hrvatskom) su pisali pobjednici, to bi trebao znati
The Bird of the Hermes is my name,
eating my wings to make me tame.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

hermitizam wrote:"istoriju" ( povjest na hrvatskom) su pisali pobjednici, to bi trebao znati
Na bilo kom jeziku, povijesno, historijski, istorijski ... daj mi bilo koju relevantnu literaturu koja govori o tome što ti pričaš?
Svaki egiptolog bi se smejao ceo dan i onda bi ti ispričao legendu o 42 knjige Thotha. Svaki hermetista bi te saslušao i pitao bi te da li znaš išta o Corpus Hermeticum. Ali niko živi ne bi pričao o tome da postoji kovenska tradicija poreklom iz Egipra stara 4000 godina. Wicca je stara manje od 100 godina ako nisi znao, a Koven je lansirala, kao pojam, Margaret Muray, pa onda Gardner preuzeo. Dakle ...
User avatar
hermitizam
Posts: 271
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:36 pm
Location: pitaj ak te zanjima
Contact:

dakle što ? da ti imalo čitaš znao bi da se ne salžu svi egiptolozi oko toga da je Hermes uopće čovjek / božanstvo , nego neki misle da je to skup pisaca u tom razdoblju jer je on napisao navodnih 200 i više knjiga, a ne 42.....
ajmo reć, Hermes je bio ko pokret Realizma u modernoj književnosti...
knjiga Thotha je izgubljena, nemam literaturu da potkrjepim svoje izvore, niti kanim raspravlajt o ovome cijeli život....


evo ti literature koju tražim, i koju ću nadam se ubrzo i dobiti ( jel tako willow )

Corpus_Hermetica
Emerald_Tablet_of_Hermes
Hieroglyphic_Monad
On_the_Corpus_Hermeticum


može tako ?

wicca je dala naziv coven, ali zajednice su postojale od prahistorije....
The Bird of the Hermes is my name,
eating my wings to make me tame.
Post Reply