Što je potrebno znati ili pročitati

Post Reply
Jaz
Posts: 45
Joined: Wed Jul 09, 2008 1:00 am

S obzirom da postoji amozitet prema otkrivanju i davanju savjeta, i stalno se spominju "opasne" knjige koje nisu za početnike, moram nešto napisati u vezi toga a da bude prihvatljivo svima i jasno. Obićno se pod pojmom početnik zapravo misli na maloljetnika, a oni i jesu najugroženiji prije svega zbog neznanja.
Nema "opasne" knjige, to bi svima trebalo biti jasno, međutim nije dovoljno uzeti prvu knjigu u ruke, površno je pročitati, preskočiti pola knjige jer je dosadna i onda se baciti na ono što je probudilo znatiželju. U takvom slučaju rezultati če izostati.
Također nema ni dobrih ni loših knjiga, već samo onih iz kojih čete više ili manje naučiti ili nečete naučiti apsolutno ništa. Kad nekome predložim knjigu onda če sigurno nešto naučiti, pa makar to bio Harry Potter. Čisti primjer je da povežete mnoge elemente iz Pottera sa "pravim" knjigama, iako je puno više Pottera u mnogim stvarima koje se skinu s weba, nađu po knjižarama ili čuju od različitih osoba.
Kad je u pitanju interes za magiju, uvijek ču predložiti tri autora svakom početniku bez imalo straha za opasnosti koje vrebaju iz knjiga tih autora. Svatko tko se upusti u bilo koje istraživanje brzo če vidjeti da nema brzih riješenja i da je iskaznica gradske biblioteke obavezna.
Poznavanje astrologije je poželjno, poznavanje kabale je nužno, meditacija je svakodnevna praksa, zbirka pročitanih knjiga da biste razumijeli ono što čitate mora biti pozamašna. Mnogi se neče složiti ali siguran sam da neki hoće kad spomenem knjige koje nisu nužne ali su dio opće kulture osobe koja pokazuje interes za magiju a jedan takav je npr. Carlos Casteneda i njegove knjige o šamanizmu. Jasno nije vam cilj postati šaman ili nekakav Jaki vrač, ali vrijedi ih pročitati da bi ste ih jednog dana znali svrstati tamo gdje im je mjesto.
Kad su u pitanju simboli, morate imati na umu da postoje oni univerzalni kao npr. Prometni znak obaveznog smjera na cesti. Takav je znak razumljiv svakom vozaču u svijetu, ali postoje i oni simboli koji su vezani samo za pojedine zemlje. Tako je i u ovom velikom svijetu od šamanizma, čarobnjaštva i vještičarstva pa do nečeg cjelokupnog. Simbolizam je poprilično širok pojam i da bi se nešto savladalo morate razumijeti puno više od površnog i pukog poznavanja. Siguran sam da dok gledate ovu poznatu sliku Sandra Botticellia “La primaveru” većina neče uspijeti prepoznati što ti svi silni likovi predstavljaju i kakve veze imaju s proljećem. Pa dok gledate sliku zapitajte se što morate znati da biste razumijeli što trenutno gledate, a riječ je o jednoj od najpoznatijih slika ikad naslikanoj.
Image
Jaz
Posts: 45
Joined: Wed Jul 09, 2008 1:00 am

Pa iako bi većini ljudi u renesansi unatoč tome što nisu imali pristup mnogim znanjima bilo jednostavno protumačiti ovu sliku, siguran sam da je za veliku većinu dok je gledaju totalno nemoguće prodrjeti u to: tko su likovi na slici i kakve veze imaju s proljećem .
Pa ajmo redom s desne strane je bog zapadnih vjetrova koji najavljuje proljeće Zefiros, do njega je uplašena Clora a uplašena je jer joj sljedi silovanje od zefirosa, do nje je zamislite Flora, boginja prirode, trudna obavijena biljem, i zapravo je to Clora, ali sad kao Zefirova žena Flora... pratite? U sredini slike je Venera, boginja ljubavi a veza s proljećem je u tome, što se bude ljudski sokovi (hormoni) u proljeće i to je naglašeno kupidom koji odapinje svoju strelicu u jednu od tri Gracije i s ljeve strane je Merkur koji diže svoj štap prema nebu a opet je i on povezan sa zefirosom.
Ma eto, htio sam samo dati jedan primjer kako je teško razumijeti jednu sliku koju ste puno puta vidjeli (barem se nadam) a o kojoj se još dosta može reči.. ne ovako površno kako sam je ja opisao.
Eto, pa kad kažem da najviše volim preporučiti dobre knjige početnicima bez imalo straha, onda znam i zašto. Mislim da nikome ne trebaju "jednostavne" knjige koje če samo odvratiti od učenja i traženja i od kojih ima malo koristi. Međutim, kad nešto ne razumijete, onda se morate potruditi razumijeti, da bi te to mogli morate izgubiti puno vremena svojeg života da stvorite zbirku pročitanih knjiga. Ne kažem da morate postati knjiški moljac, možda naiđete nekog tko če vam prenjeti svoje znanje, možda uđete u krug ljudi koji če vam dati odgovore, međutim mnogo toga možete ali i morate nači sami, samo to neče doći preko noći. Još nešto: samo čitati knjige o magiji nije dobro riješenje puno toga čete otkriti u psihologiji, sociologiji a neke stvari koje čete tek učiti izvjesnom dozom teške tlake u školi ili na fakultetu možda če i vrijediti truda (siguran sam da hoće).
Ajmo opet nekim redom, kako razumijeti astralno tijelo ili svijet ako ne poznate vlastito tijelo, što vam znači neka od preporučenih knjiga, ako je niste razumijeli i odbijate pomisao da morate znati više od onog što ste upravo pročitali.
Eto, zato ja dajem uvijek preporuke za knjige koje kao nisu za sve, baš iz razloga što če pametan čovijek shvatiti da mora tražiti i dalje.
Jaz
Posts: 45
Joined: Wed Jul 09, 2008 1:00 am

Zato kad nekom početniku preporučim Crowleya, siguran sam da če morati potražiti veći broj knjiga, da bi razumio barem dio pročitanog.U ezoteriji nema promašenih smjerova, siguran sam u to. Dakle čitajte i učite, možda vas pokrene neka od vaših sebičnih želja... ali vidjeti čete i biti upozoreni da se sebičnost plača... i zato ne uzimajte knjige koje su jednostavne i razumljive kao potpune, u njima obićno nešto fali, a to su najčešće najbitnije i najdragocijenije istine. Sve što radite je uzrok nečemu što ostavlja posljedice. Negdje se zapisuju sva vaša djela, uspiješna i neuspiješna. Svaki vaš nedovršeni posao jednom čete morati dovršiti odnosno svaki dug kad tad vratiti.
User avatar
gothic
Posts: 9
Joined: Sat Sep 20, 2008 2:51 pm
Location: Gothland
Contact:

Zbog cega je potrebna kabala?
Gothic is beautiful...
Image
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

gothic wrote:Zbog cega je potrebna kabala?
Zavisi šta radiš? Nekome i nije potrebna, nekome jeste...ako se baviš zapadnom magijom potrebna je kao mapa i kao instrument provere onoga što ti se dešava...
Post Reply