Učitelji i mentori

User avatar
v_nbls
Posts: 100
Joined: Mon Nov 12, 2007 11:52 pm

Gost wrote:Čekaj malo :o Zoveš svog učitelja "odrezak".
Bolje da više ništa ne pitam :|


ne zelim se petljat u vasa prepucavanja -ali ovo je stvarno bilo smijesno za procitat :lol:

ja sam jos puno prije nego sto sam otkrila za ovaj forum cula za -mentore, ali zar to nije
isto kao ucitelj ili majstor ili gurue??
nikad me nitko nije zaustavio tako zbog aure, osim onog kretena od bivseg decka... :roll:
mislim da bi mi to bas bilo drago, kad ti netko zeli pomoci i usmjeriti te... jer ovako ima previse -tako da ni neznas ni gdje poceti .........a ni sto je ok literatura.. :D
"..too weird to live, too rare to die.."
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Draga djeco, odrasli i dragi budući starci i starice,

Batalte se ćorava posla. Magija, hermetizam, ezoterija i slično rabotije je ozbiljna stvar. To nije nešto što služi za razmetanje i nije nešto što bi ikome nadoknadilo činjenicu da nije dovoljno popularan u društvu. Ne pomaže kod cura, bolje je biti uspešam sportista ili muzičar na primer. Dakle pričamo o nečem ozbiljnom.

Da, postoje pregovori, preliminarni, da se ovde izvode validne Inicijacije u Zlatnu Zoru. Šta znači validne u mom rečniku? To znači da bih ja formalno mogao da se pozovem na liniju Moina Mathers - Dion Fortune - M.L. - osoba X - ja i da krenem da pravim svoju Zoru izvan ove beogradske (koja po meni tek treba da dobije svoju puninu). Formalno ja mogu da mašem nekim papirom i da kažem da ja to mogu. Suštinski ja bih bio budala da to radim. Zašto? Zato što je formalno formalno, a suštinski neko je sposoban da nešto pokrene ako ima tzv "Unutrašnje kontakte" koji ga povezuju sa Zlatnom Zorom. Ja ih nemam i moje Inicijacije bi bile samo malo egzotičniji teatar. Postoji dobra volja da se ovde pokrene Zlatna Zora sa jakim linijama sukcesije koje bi stajale iza. Da bi se to dogodilo potrebno je da se naprave neki preduslovi. Dakle određen broj kvalitetnih ljudi, svi tehnički uslovi, hram i sve ostalo. Dakle, za sada samo toliko da je to moguće, a kada budu svi uslovi ispunjeni kako treba ne vidim zašto to ne bi došlo i u Hrvatsku. Ja sam uvek za svaki opšti boljitak :D

Dakle, onaj koji vas negde uvodi mora da bude neko ko suštinski ima kontakt sa tim u šta vas uvodi. ne sa nečim drugim. Zato sam ja, recimo, stanovišta da je jako bitno da npr u Wicci to bude koven koji ima unutrašnje kontakte sa principima, energetskim tokovima, odnosno recimo Bogovima, Wicce. Ili Santerije, ili Vudu-a ili tantre ili joge bilo čega drugog. Dakle pravi mentor, supervizor, učitelj, komšija Đoka, nebitno kako da ga nazovemo, je neko ko nema samo intelektualno znanje. On je neko ko ima i neke druge, praktične, kvalitete. Postoje razne škole magije i mudrosti. Neke su tokom vremena postale prazne astralne ljušture bez unutrašnjih kontakata i izvora. To vam je kao da pokušavate da uključite usisivač, a nije uštekan u struju. Jednostavno ne ide.

U Hrvatskoj ima nekoliko priča. AMORC, koji je Gost pomenuo, je ozbiljna škola. U svetu su kritikovani jer su skupi, a kad kažem skupi znači da udaraju po ušima, te zato što su jako postepeni. To znači da se tehnologija dobija prilično sporo. U osnovi oni više nisu ni magijsko društvo, več mistično sa velikim naglaskom na pokušaj da se što više pokuša slediti tradicija drevnog društva Ruže i Krsta. Svako je drugačiji i za nekoga je AMORC prejaka stvar, za nekoga bi bilo gubljenje vremena. Nekome je skroz potaman. U Hrvatskoj se nalaze na sledećem linku; http://www.amorc.hr/

Teozofi su bili aktivni u Hrvatskoj, nemam pojma šta je sada sa njima. Nemam link. Ali imam link za hrvatsko antropozofsko društvo. Dakle u pitanju je učenje Rudolfa Štajnera, malo su gnavež za moj ukus, ali Štajner je veličina ako izuzmemo njegove "sledbenike" koji su mi uvek delovali bledunjavo: http://www.antropozofija.hr/

BOTA mislim da nema ogranak u Hrvatskoj i da je sve na individualnoj bazi. Raznorazne sataniste, razne vikend onlajn LHP mračnjake, baš kao i teen Wicca virtuelne koveke koji u realnosti i ne postoje ću da preskočim.

Ostaje još Crowley. U Hrvatskoj spoljni Red funkcionise na nivou Lože, dakle na najvišem nivou ispod Kraljevstva. Priča je više socijalna, mislim da su najviše orijentisani na Gnostičku Misu, ali nisam siguran. To je priča za one koji korespondiraju sa tim "učenjem" koje malo odstupa od tradicionalnog. Link je http://www.cro-oto.hr/

I sad, ima li tu mentora? AMORC koliko znam tako funkcioniše da neko dobija monografije. Bar jednom godišnje na njega bi trebalo da na njega obrati pažnju lokačni "šef". Takođe, AMORC kao svoj spoljni Red koristi martinizam, koji ne priznaju baš svi ostali martinisti, tako da je i to deo obuke. Sad ja ne znam da li su tu ostavili ogledala, Lewis je koristio sa svojim višim stepenima to, tako da ne znam kako sad AMORC zapravo izgleda posle raskola u USA koji su imali u devedesetm i potom prereformisali tehnologiju i monografije. Dakle, ovo bi bilo ono što je na ponudi u Hrvatskoj, ne isključujem da postoji još stvari ali ako nisu javne onda bi za njih znali samo oni koji trebaju da znaju. Ni jedna od tih priča nije, koliko ja znam, jedan na jedan - dakle nisu "mentorski sistemi". To recimo nije bila ni Zlatna Zora, tamo su ljudi dobijali inicijaciju i lekciju stepena, a sve ostalo je zavililo od nepotizma, tj ako bi našli nekog da ih favorizuje te da tako dobiju nešto više. Eto, tako je kako je. Sorry djeco i odrasli i starci i starice. Nije baš blistavo i sjajno, ali biće bolje jednog dana :D
User avatar
Baphomet
Posts: 326
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:19 am
Location: Pula
Contact:

Gwydion wrote:Ne pomaže kod cura...
Paaaaa, recimo ovako, pomaže kod cura no jednom kad se dođe do nivoa da se magija može upotrijebiti za dobivanje cura onda se to ne iskorištava, čak štoviše, rekao bih da se onda većina žena izbjegava ;)
Welcome twilight. Welcome blackness. Welcome inky night. Only in darkness can I see your soul.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Baphomet wrote:
Gwydion wrote:Ne pomaže kod cura...
Paaaaa, recimo ovako, pomaže kod cura no jednom kad se dođe do nivoa da se magija može upotrijebiti za dobivanje cura onda se to ne iskorištava, čak štoviše, rekao bih da se onda većina žena izbjegava ;)
Ma nisam na to mislio. Mislio sam na one jadne primerke koji u kafiću ili diskoteci imaju kod upucavanja spiku tipa "znaš ja sam veliki mag" i sl. Čak sam znao neke koji bi u punoj diskoteci krenuli da iznenada rade pentagram kako bi privukli pažnju. Dakle govorim o klasičnom valjanju žvake kako bi se fascinirale tzitze.
User avatar
Baphomet
Posts: 326
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:19 am
Location: Pula
Contact:

Gwydion wrote:Ma nisam na to mislio. Mislio sam na one jadne primerke koji u kafiću ili diskoteci imaju kod upucavanja spiku tipa "znaš ja sam veliki mag" i sl. Čak sam znao neke koji bi u punoj diskoteci krenuli da iznenada rade pentagram kako bi privukli pažnju. Dakle govorim o klasičnom valjanju žvake kako bi se fascinirale tzitze.
Ja sam se uglavnom sretao sa velikim astrolozima, šamanima i instant reiki iscjeljiteljima. Nisam imao zadovoljstvo sresti velike magove.
Welcome twilight. Welcome blackness. Welcome inky night. Only in darkness can I see your soul.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Baphomet wrote:
Gwydion wrote:Ma nisam na to mislio. Mislio sam na one jadne primerke koji u kafiću ili diskoteci imaju kod upucavanja spiku tipa "znaš ja sam veliki mag" i sl. Čak sam znao neke koji bi u punoj diskoteci krenuli da iznenada rade pentagram kako bi privukli pažnju. Dakle govorim o klasičnom valjanju žvake kako bi se fascinirale tzitze.
Ja sam se uglavnom sretao sa velikim astrolozima, šamanima i instant reiki iscjeljiteljima. Nisam imao zadovoljstvo sresti velike magove.
Hoćeš da razmenimo primerke iz naših kolekcija? Ja ti dam par veeeeelikuh magova, a ti meni recimo po tuceta šamana?
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

Gwydion wrote:Draga djeco, odrasli i dragi budući starci i starice,

Batalte se ćorava posla. Magija, hermetizam, ezoterija i slično rabotije je ozbiljna stvar. To nije nešto ................. To vam je kao da pokušavate da uključite usisivač, a nije uštekan u struju. Jednostavno ne ide.
Blagodarim
U Hrvatskoj ima nekoliko priča. AMORC, koji je Gost pomenuo, je ozbiljna škola. U svetu su kritikovani jer su skupi, a kad kažem skupi znači da udaraju po ušima, te zato što su jako postepeni. To znači da se tehnologija dobija prilično sporo. U osnovi oni više nisu ni magijsko društvo, več mistično sa velikim naglaskom na pokušaj da se što više pokuša slediti tradicija drevnog društva Ruže i Krsta. Svako je drugačiji i za nekoga je AMORC prejaka stvar, za nekoga bi bilo gubljenje vremena. Nekome je skroz potaman. U Hrvatskoj se nalaze na sledećem linku; http://www.amorc.hr/
Blagodarim
Teozofi su bili aktivni u Hrvatskoj, nemam pojma šta je sada sa njima. Nemam link. Ali imam link za hrvatsko antropozofsko društvo. Dakle u pitanju je učenje Rudolfa Štajnera, malo su gnavež za moj ukus, ali Štajner je veličina ako izuzmemo njegove "sledbenike" koji su mi uvek delovali bledunjavo: http://www.antropozofija.hr/
Teozofi su i dalje aktivni
BOTA mislim da nema ogranak u Hrvatskoj i da je sve na individualnoj bazi.
Bota nema ogranak u Hrv. Ima samo par individua koje to studiraju na stranom jeziku, no izvorno su svi oni crnomagijaši.
Tako da onaj tko želi studirati BOTU mora na engleskom i sam.
Ostaje još Crowley. U Hrvatskoj spoljni Red funkcionise na nivou Lože, dakle na najvišem nivou ispod Kraljevstva. Priča je više socijalna, mislim da su najviše orijentisani na Gnostičku Misu, ali nisam siguran. To je priča za one koji korespondiraju sa tim "učenjem" koje malo odstupa od tradicionalnog. Link je http://www.cro-oto.hr/
Da najviše su orijentirani na ""Gnostičku Misu""
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
User avatar
Baphomet
Posts: 326
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:19 am
Location: Pula
Contact:

Gwydion wrote:Hoćeš da razmenimo primerke iz naših kolekcija? Ja ti dam par veeeeelikuh magova, a ti meni recimo po tuceta šamana?
Može, no šamani su rijetki, dam ti besplatno i 10-tak reikista :D
Welcome twilight. Welcome blackness. Welcome inky night. Only in darkness can I see your soul.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Baphomet wrote:
Gwydion wrote:Hoćeš da razmenimo primerke iz naših kolekcija? Ja ti dam par veeeeelikuh magova, a ti meni recimo po tuceta šamana?
Može, no šamani su rijetki, dam ti besplatno i 10-tak reikista :D
OK, znači menjamo se trange - frange. Ako pridodaš i par boca istarskog vina, ja ću evo domaću rakiju, šljiva ko lek klizi niz grlo... pa da pravimo posao!
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Gwydion slažem se s tobom. Mentor ili učitelj (kako god ga nazvali) mora imat iskustvai unutarnju poveznicu s onim što uče druge.

Ja nisam nikad imala ništa slično ali sam imala ljude s kojima sam mogla popričat i pitat za savijet.
A logično je da ako tebe netko nešto pita, da ćeš mu pomoć koliko možeš, ali ako nešto ne znaš, nećeš čovjeku krivo reć pa da ima probleme.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
Post Reply