Transcendentalna meditacija

User avatar
Koltai
Posts: 20
Joined: Mon Feb 11, 2008 1:07 am
Location: Zagreb
Contact:

Pozdrav

evo nakon mojeg ulaska na forum vec je proslo vremena, pa da ja napisem i svoj prvi post. Vidim da se ovdje dosta pise o meditaciji pa da i ja nesto reknem na tu temu. Vec nekoliko godina intenzivno meditiram uz Reiki i to ponajvise transcendentalnu meditaciju ali i meditaciju treceg oka.

Kod transcendentalne meditacije (ukoliko netko nije upoznat) je specificno, kao sto je i tema jednog topica u okviru cjeline meditacija - mantra. Buduci da postoji velik broj mantri i primjena i u raznim aspketima u raznolikim duhovnim tehnikama, zanimljivo je, koliko je recimo snazna mantra koja se dobiva prilikom inicijacije u TM koja se i osobno dozivljava vrlo duboko. Buduci se mantra za svakoga sepcificira posebno (ucitelj za vrijeme puje odredi) tu mogu prenijeti svoja velicanstvena iskustva.

U svakom slucaju meditacije su divna stvar i definitivno vode visem stanju. Necu sada navoditi razne druge oblike meditacije jer mi ni prosotr ne dopusta ali po meni je to temeljni alat za postizanje visih dimenzija pa i kao nesto sto svakako vodi putu u samu magicu. Ispravite me ako grijesim.

Postoji jos jedna fascinantna meditacija, a to je meditacija treceg oka koja je uvjet za astralna putovanja, putovanje u druge dimenzije i sl. Tu je takodjer povezana i meditacija za razvoj naseg uglavnom zatomljenog 6 cula.

Nadam se da sam barem dijelom dao neke informacije.
User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

cula sam dosta negativnih iskustava od ljudi koji su prekinuli tm i zanimljivo je kako se svima podudara isti problem- nakon nekog vremena počeli su im se javljati strahovi i panični napadaji, znam nekoliko takvih slučajeva, osobno ne smatram da je tm dobra tehnika za rad na sebi, već za samohipnozu i intenzivno odzemljavanje i odvajanje od tijela, to su samo moji neki zaključci, nadam se da se nitko neće uvrijedit, i bilo bi super ako se mogu ljudi sa iskustvima više otvorit u pogledu iskustva prakse ove tehnike - thanx :)
User avatar
Koltai
Posts: 20
Joined: Mon Feb 11, 2008 1:07 am
Location: Zagreb
Contact:

angelspring wrote:cula sam dosta negativnih iskustava od ljudi koji su prekinuli tm i zanimljivo je kako se svima podudara isti problem- nakon nekog vremena počeli su im se javljati strahovi i panični napadaji, znam nekoliko takvih slučajeva, osobno ne smatram da je tm dobra tehnika za rad na sebi, već za samohipnozu i intenzivno odzemljavanje i odvajanje od tijela, to su samo moji neki zaključci, nadam se da se nitko neće uvrijedit, i bilo bi super ako se mogu ljudi sa iskustvima više otvorit u pogledu iskustva prakse ove tehnike - thanx :)

Ovo o cemu pises istina je, ali radi se o ljudima koji su pretjerivali s tehnikom. Postoje jasna pravila, ne vise od 20 minuta meditiranja dva puta dnevno. Jer kad se predugo meditira tada dolazi do prejakog ciscenja i to moze biti pogubno. Evo ja meditiram vec 3 godine i odlicno mi je i moram iz svojeg iskustva navesti da mi TM jako puno pomaze. Primjer su ti i dugogodisnji meditanti poput David Lyncha i Clint Eastwooda, te jos nekih drugih poznatih ljudi koji ce ti isto reci kao i ja. Znam neke koji su satima meditirali, zamisljali da ce doci do levitacije, forsirali i na kraju pukli. Dakle radi se o tome da postoje tocna pravila kako. Nemoj se oslanjati samo na to sto negativno govore ljudi o tome koji su prosli losa iskustva zbog krivog rada, ima nas puno koji meditiramo jako dugo i koji mozemo posvjedociti da je tehnika izvrsna i korisna.

Lijep pozdrav
User avatar
angelspring
Posts: 271
Joined: Fri Dec 21, 2007 10:12 am
Location: zadar
Contact:

hvala ti na odgovoru, vjerujem da svaka tehnika može nekome biti korisna, ali ta ista može nekome biti isto tako i štetna, čovjek treba sam pronaći ono što mu najbolje odgovara, nisam spominjala ljude koji su forsirali, naime ne poznajem nikog tko je forsirao tehniku pa zbog toga pokrenuo procese, ali je normalno da sve krajnosti loše završe pa tako i forsiranje neke tehnike, naime jedna gospođa koju sam nedavno upoznala je doživjela neugodno iskustvo za vrijeme grupne meditacije nakon koje je godinama proživljavala pakao, to je sad jedan primjer, ja sam osobno meditirala oko 2 godine tm isto tako nije bilo bajno iskustva paničnih strahova su se počela podizati nakon otprilike pola godine, nisam ništa forsirala radila sam normalno po maximalno 15 minuta 2 puta dnevno, tehniku ne radim već oko 5 godina i tek sam sad došla do neke normale, jesi ti imao nekih neugodnih iskustava, ako jesi kako si to prevladao? ili su tvoja iskustva samo pozitivna ?
Anchi
Posts: 6
Joined: Tue Apr 22, 2008 4:51 pm

Interesuje me kako ste krenuli i odakle vam ideja za meditacijom?
User avatar
Koltai
Posts: 20
Joined: Mon Feb 11, 2008 1:07 am
Location: Zagreb
Contact:

angelspring wrote:hvala ti na odgovoru, vjerujem da svaka tehnika može nekome biti korisna, ali ta ista može nekome biti isto tako i štetna, čovjek treba sam pronaći ono što mu najbolje odgovara, nisam spominjala ljude koji su forsirali, naime ne poznajem nikog tko je forsirao tehniku pa zbog toga pokrenuo procese, ali je normalno da sve krajnosti loše završe pa tako i forsiranje neke tehnike, naime jedna gospođa koju sam nedavno upoznala je doživjela neugodno iskustvo za vrijeme grupne meditacije nakon koje je godinama proživljavala pakao, to je sad jedan primjer, ja sam osobno meditirala oko 2 godine tm isto tako nije bilo bajno iskustva paničnih strahova su se počela podizati nakon otprilike pola godine, nisam ništa forsirala radila sam normalno po maximalno 15 minuta 2 puta dnevno, tehniku ne radim već oko 5 godina i tek sam sad došla do neke normale, jesi ti imao nekih neugodnih iskustava, ako jesi kako si to prevladao? ili su tvoja iskustva samo pozitivna ?

Oprosti sto nisam ranije odgovorio. Moja iskustva s TM-om su pozitivna i nikad nisam imao nekih problema, a TM mi uvijek pomogne kad sam napet ili kad je u pitanju neki eventualni stres. To mi je neki instant anlgetik. Ne radim TM svakodnevno po dva puta, vec jednom dnevno, a kad stignewm onda dva puta. Kad radim dva puta dnevno odlicno se osjecam. Uz to odradjujem i Reiki i pranayamu i sve to skupa je izvrsno.

Sve si nesto razmisljam o Puji i mantri prilikom inicijacije. Naime ja sam bio na inicijaciji od strane ucitelja iu TM saveza. Buduci je mantra temeljna za TM meditaciju, ukoliko je ona kriva posljedice mogu biti fatalne. Sve si mislim da su neki ljudi s losim iskustvima mozda isli kod tko zna koga na incijaciju. Tu je bitan oprez, a kao szto rekaoh pretjerivanje je isto vrlo lose.
User avatar
Koltai
Posts: 20
Joined: Mon Feb 11, 2008 1:07 am
Location: Zagreb
Contact:

Anchi wrote:Interesuje me kako ste krenuli i odakle vam ideja za meditacijom?
Ja sam krenuo na meditaciju iz razloga da se bolje osjecam i premostim neke probleme. Moram priznati da mi je puno pomogla i pomaze.
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Isprobala sam mnoge tehnike, išla na tečaj, no piši kući propalo - nije da sam osjetila neku promjenu. Glavni je razlog da se pod meditaciju prodaje cijela filozofija, pregršt uputstva - savjeti oko vizualizacije, brdo nepotrebnih informacija.
Obično meditiram svaki drugi dan ili prije susreta s osobom koja mi inaće izaziva grčenje solarnog plexusa. :evil: Bila sam skeptična, ali blagodati meditacije izrone same po sebi spontano.
Bila jućer dobra emisija na HRT-u -kako li se ono zove..
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Koltai
Posts: 20
Joined: Mon Feb 11, 2008 1:07 am
Location: Zagreb
Contact:

emina wrote:Isprobala sam mnoge tehnike, išla na tečaj, no piši kući propalo - nije da sam osjetila neku promjenu. Glavni je razlog da se pod meditaciju prodaje cijela filozofija, pregršt uputstva - savjeti oko vizualizacije, brdo nepotrebnih informacija.
Obično meditiram svaki drugi dan ili prije susreta s osobom koja mi inaće izaziva grčenje solarnog plexusa. :evil: Bila sam skeptična, ali blagodati meditacije izrone same po sebi spontano.
Bila jućer dobra emisija na HRT-u -kako li se ono zove..
Oj :)

to grcenje u solaru ti je znak da si karmicki povezana s tom osobom, a tu je i srediste intuicije :)

probaj u meditaciji vizualizirati zutu boju u solaru i usmjeriti disanje i paznju na solar. Vidjet ces nakon odredjenog vremena ili ubrzo divne promjene :)
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

ne sviđa mi se ideja o vezanosti :)... grrr... Odradit ćemo i to, što se mora nije teško...No meditacija mi je tu glavni adut za istrpit :)
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Post Reply