Transcendentalna meditacija

User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Zar nije središte intuicije na području čela? Hm... Solar plexus reagira a strah i srdžbu.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Koltai
Posts: 20
Joined: Mon Feb 11, 2008 1:07 am
Location: Zagreb
Contact:

emina wrote:ne sviđa mi se ideja o vezanosti :)... grrr... Odradit ćemo i to, što se mora nije teško...No meditacija mi je tu glavni adut za istrpit :)
:)

btw preporucam ti knjige od Shakti Gawain. Ukoliko si vec citala nesto, ona je meni famozna.
mystical_virgin
Posts: 15
Joined: Fri Sep 11, 2009 5:54 pm

prosli smo inicijaciju za TM i imam samo pozitivne rijeci o tome.

uvela me u svijet meditacije, s godinama sam otkrila sto i kako mi odgovara, tako da danas ovisno o raspolozenja, primjenjujem nekoliko metoda meditiranja, no ipak, ima li boljeg od toga da se udobno smjestite, u lagano osvjetljenu prozracnu prostoriju, u tisinu svoje sobe i meditirate?!

opusta me, smiruje i 'bistri' um... ovih dana pomaze jako, s obzirom na kolicinu stresa koja me ispunjava, da nema toga, ne znam kako bih prezivljavala ove dane! sa ciljanim meditacijama jos nisam pocela, no TM mi u tom slucaju ne bi toliko odgovarao, s obzirom da ponavljanje mantre i vizualizacija koja meni treba u tom slucaju - nisu nesto sto bih zeljela i vjerojatno mogla paralelno!
finnigan
Posts: 117
Joined: Mon Oct 15, 2007 6:48 pm

Mene zanima meditacija treceg oka ako netko moze napisati postupak ili link neka ga tu nalijepi ;)
Bhairav
Posts: 12
Joined: Thu Jul 09, 2009 7:24 am

Koltai wrote:Pozdrav

zanimljivo je, koliko je recimo snazna mantra koja se dobiva prilikom inicijacije u TM koja se i osobno dozivljava vrlo duboko. Buduci se mantra za svakoga sepcificira posebno (ucitelj za vrijeme puje odredi) tu mogu prenijeti svoja velicanstvena iskustva.
Koltai wrote: Buduci je mantra temeljna za TM meditaciju, ukoliko je ona kriva posljedice mogu biti fatalne. Sve si mislim da su neki ljudi s losim iskustvima mozda isli kod tko zna koga na incijaciju. Tu je bitan oprez, a kao szto rekaoh pretjerivanje je isto vrlo lose.
angelspring wrote:cula sam dosta negativnih iskustava od ljudi koji su prekinuli tm i zanimljivo je kako se svima podudara isti problem- nakon nekog vremena počeli su im se javljati strahovi i panični napadaji, znam nekoliko takvih slučajeva, osobno ne smatram da je tm dobra tehnika za rad na sebi, već za samohipnozu i intenzivno odzemljavanje i odvajanje od tijela, to su samo moji neki zaključci, nadam se da se nitko neće uvrijedit, i bilo bi super ako se mogu ljudi sa iskustvima više otvorit u pogledu iskustva prakse ove tehnike - thanx :)

mantra se u TM-u daje po sabloni, tj po odredjenim tablicama po principu godine rodjenja.. iako mislim da se i to nesto mjenjalo kroz vrijeme pa mozda ista osoba ne bi na pocetku pokreta i danas dobila istu mantru :D

To sa fatalnim i opasnim je malo pretjerivanje. Tradicionalno se puno cesce daju mantre u skladu sa specificnom tradicijom, kao sto recimo svi krishnijevci koriste Maha Mantru, kao sto odredjene tradicije koriste iskljucivo Ram mantru (koja je jedna od bija mantri koristenih u TM-u), drugi koriste neke druge mantre opet iskljucivo unutar tradicije.. dakle nije bas tako strasno i opasno, a i kriteriji dodjeljivanja su odokativni rekao bih :D

Svaka metoda moze biti opasna. Ljudi su prolupavali i od TM-a i od yoge... jer su ljudi individue i ne postoji sablona za sve. Medjutim radi propagande i sirenja pokreta moderni "gurui" vole prodavat laka rjesenja upakirana u lako prenosivom obliku, radi lakseg sirenja. Pa imas TM, razne yoga skole itd koje sablonizirano prenose znanje, a to nije bas idealno. Takve stvari bi se trebale uciti uz kompetentnog ucitelja (a takvih bas i nema nesto puno) i direktno.

Sto se problema sa TM-om tice biduci je dosta slican kako si i primjetila (auto) hipnozi, iako se sa njime to meni nije desavalo logicno je ocekivati da moze doci do izletavanja potisnutih trauma, kao sto se moze desiti kod hipnoze. A kako se radi o gomili vjerskog prenemaganja i njuejdjofskog "sve je divno i krasno i samo radi tehniku i sve ce bit super" samozavaravanja kad se to desi ljudi ne znaju sto bi, a instruktori ce cesto rec da se radi o ciscenju i da samo trebaju nastaviti, sto i nije bas uvijek jako bezopasan savjet, naprotiv. I naravno od takvih dogadjaja se bjezi glavom bez obzira u organizacijama, los je to marketing.

Ako se koriste takve tehnike treba ako nista jednostavno objektivno sebe pratiti i svoje reakcije i tome se prilagodjavati, ne uzimati sve sto instruktor kaze tako zdravo za gotovo, oni nisu ekakvi odvec napredni gurui, u stvari i u indiji bi takvog bilo tesko nac, kod nas ne znam jel uopce moguce, tako da se treba vise oslonit na sebe i ne uzimat njuejdjerske i sektaske floskule previse ozbiljno, ako vec koristimo neciju tehniku. A TM tehnika iskren da budem i nije nesto posebno i inovativno, samo upakirana u ambalazicu sa logom i visokom cijenom :D
Post Reply