Astrologija i tarot

User avatar
Artemida
Posts: 153
Joined: Mon Oct 22, 2007 5:00 pm
Location: Split
Contact:

Astrologija i tarot
KORISCENJE TAROTA ZA ANALIZU HOROSKOPA


Mogućnost da individualni horoskop bude predstavljen pomoću Tarot karata počiva na činjenici da i Tarot i Astrologija imaju svoje korijene i porijeklo u jedinstvenom kabalističkom sistemu i da su stoga korespodentni.

Mnogim astrolozima nije poznata da Kabala i Drvo života jesu izvorište ezoterične astrologije i ključ za istinsko proučavanje prirode i meðu utjecaja planeta i horoskopskih znakova.
Razmatranje horoskopa preko Tarot karata i meditacija o njima može tragaocu podartii duboke uvide o njegovoj prirodi, sposobnostima i životnim zadacima. Takoðe, ovaj sistem ukazuje na prepreke i alternativne puteve kojima osoba može da dospije do ciljeva koje teži ostvariti.

Metoda analize horoskopa je vrlo korisna u duhovnom radu sa Tarotom, posebno u okviru meditacija, jer će osoba na osnovu svog natalnog horoskopa moći utvrditi na kojim stazama i sefirotima će duhovni napredak biti olakšan i podstican, a na kojima će imati zastoje i morati prevladati prepreke i ograničenja. Stoga se stavlja naglasak na vezu izmeðu natalnog horoskopa i duhovnih karakteristika i mogućnosti osobe u meditativnom i magijskom radu.
through the stars I am coming
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Ja ne verujem da je kabala izvorište astrologije i tarota. Tarot i kabala su se u jednom momentu izmešali, mada nisam siguran da pre grofa De Gabalisa mi možemo govoriti o tome. Dakle slučajan susret i dugogodišnji brak, no ne i krvno srodstvo od malena. Pre će biti posvojenje.
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

Artemida da li nam mogla navesti izvore po kojima je Kabala izvorište astrologije i tarota.
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
User avatar
jamagi
Posts: 120
Joined: Sat Oct 27, 2007 6:03 pm

koliko sam ja skonto.tarot je mini izdanje hermetizma zapakirano u karte.
a sam tarot je sačinjen od astrologije, kabale, magije i alkemije
dugačka je ruka masonska.
User avatar
hermitizam
Posts: 271
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:36 pm
Location: pitaj ak te zanjima
Contact:

krivo si skonto....
The Bird of the Hermes is my name,
eating my wings to make me tame.
User avatar
Artemida
Posts: 153
Joined: Mon Oct 22, 2007 5:00 pm
Location: Split
Contact:

Ovaj topic je i meni zanimljiv, dugo mi je trebalo dok sam pronalazila izvore(uostalom kao i povezivanje astrologije i magije, ali o tom -potom)
Nešto od toga ću postati, onako kako sam našla, poslije ću postaviti neke svoje tekstove(ali, tako malo vremena imam, pa molim za strpljivost)
through the stars I am coming
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

To bi bilo jako zanimljivo. Ja se recimo bavim Tarotom, uklopivost u kabalističke okvire je očigledna i u svakom slučaju se ne može ni teoretski ni praktično negirati. Ali istovremeno ja nikad nisam uspeo da nađem potvrdu o "inicijacijskoj startodrevnosti tarota", poreklu iz Egipta i sl. Mislim, volim ja tu mitologiju, ali eto nisam uspeo da nađem ikakvu konkretnu potvrdu za to.
User avatar
jamagi
Posts: 120
Joined: Sat Oct 27, 2007 6:03 pm

hermitizam wrote:krivo si skonto....
@hermitizam
zašto sam krivo skonto?
zapravo ja sam citirao slavinskog (živorad mihajlovič slavinski) iz knjige ključevi psihomagije.

dakle zašto misliš da je taj slavinski krivo skonto?

meni se ta konstatacija čini sasvim u redu.
možda nije sav hermetizam strpan u karte, ali to ni nemreš očekivati od 78 strana (karata).ali zato sam srž jeste.
dugačka je ruka masonska.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

jamagi wrote:
hermitizam wrote:krivo si skonto....
@hermitizam
zašto sam krivo skonto?
zapravo ja sam citirao slavinskog (živorad mihajlovič slavinski) iz knjige ključevi psihomagije.

dakle zašto misliš da je taj slavinski krivo skonto?

meni se ta konstatacija čini sasvim u redu.
možda nije sav hermetizam strpan u karte, ali to ni nemreš očekivati od 78 strana (karata).ali zato sam srž jeste.
E baš si našao pravog da citiraš :)
User avatar
Artemida
Posts: 153
Joined: Mon Oct 22, 2007 5:00 pm
Location: Split
Contact:

Sličnosti i razlike između astrologije i tarota Na primjeru nekoliko karata pokazaćemo tumačenje Malih arkana, tj. planeta u znacima. Uzimamo

nekoliko karakterističnih primjera, kako bi to bilo što slikovitije. Dvojka pehara "Ljubav" je Venera u Raku.

U Tarotu ćemo je, s obzirom na mjesto koje zauzima na Drvetu života, koje je pod Neptunovim

utjecajem, tumačiti kao ideal ljubavi, maštu, želju, posebno ako uzmemo u obzir da se drugi sefirot

nalazi iznad Bezdana.

Astrološki Veneru u Raku tumačimo kao Veneru u četvrtoj kući - financijska i obiteljska sigurnost,

emocije, uživanje u lijepim stvarima, pjesništvo, idealizam.

Trojka štapova "Tuga" je Saturn u Vagi. Označava raskide, osjećaj nesigurnosti, bolesti bubrega. To

je razumljivo, jer se treći sefirot takođe nalazi iznad Bezdana, sa strane stupa Strogosti, odnosno

njegove energije su skrenule sa Srednjeg stupa. Astrološki gledano Saturn u Vagi je lijep Saturn,

egzaltiran, pravičan, discipliniran, organizator, odvjetnik, pod uvjetom da nije loše aspektiran.

Petica diskova "Zabrinutost" - Merkur u Biku: mukotrpan rad, sporost. Petica je skrenula sa Srednjeg
stupa.
Astrološki: Merkur u Biku je temeljan, žudi za novcem, uporan, praktičan, odličan rukovodilac.

Sedmica diskova "Neuspjeh" - Saturn u Biku - strpljenje, neprilike, žrtvovanje. Sedmice su takođe
skrenule sa Srednjeg stupa u stup Milosrđa. Astrološki Saturn u Biku je strpljiv, odlučan, praktičan, vredan,
ekonomičan. Označava zanimanja vezana za zemlju i rad bez emocija.

Devetka mačeva "Okrutnost" - Mars u Blizancima. Značenje: patnja kroz koju rastemo. Sve devetke
su pod Mjesečevim utjecajem. Mars i Mjesec su različite planete po energijama i karakteristikama .
Iako su devetke na Srednjem stupu, ova karta ima, zbog unaprijed spomenutih razloga značenje i
naziv "Okrutnost". Astrološki Blizancima vlada Merkur, pa Mars u Blizancima zbog Merkura
označava plemenite vještine, avanture, spontanost, pravičnost, slobodu.

I na kraju, Desetka mačeva "Propast" - Sunce u Blizancima. Problemi, raspad sistema, kraj jednog
načina života, loše zdravlje, sud, zatvor. Desetke pripadaju elementu zemlji i označavaju
koncentraciju događaja, koji su pred promjenom. Samo Sunce u Blizancima nije loše. Doduše
Blizanci su sazviježđe u kome ima najviše fiksnih zvijezda, ali rad sa Tarotom se ne bazira na njima.

Pošto postoji nedoumica oko tumačenja ove karte može se još istraživati tumačenje

Od Velikih arkana uzećemo "Zvijezdu" XVII - He, prozor, Vodenjak. Prikazuje boginju Nuit -
kozmičku majku i boginju beskonačnog prostora, koja u lijevoj ruci drži srebrni pehar iz koga izlijeva
vodu besmrtnosti. Kosa je u obliku spirale (označava veliku stvaralačku snagu), ruže su simbol
ljubavi i radosti. U desnoj ruci drži zlatni pehar iz koga izlijeva tečnost besmrtne mudrosti. Između
Nuit i zemlje je beskrajna mirna površina - Bezdan između Hokmaha i Tifareta. To su naši
najuzvišeniji ciljevi. Karta označava nesebičnost, astrologiju, okultizam, sve osobine koje krase
astrološki znak Vodenjaka.

Kabala i Drvo života su izvor ezoterične astrologije. Ako analiziramo horoskop preko Tarot karata,
možemo dobiti korisne podatke o životnim zadacima osobe, preprekama i alternativama, koje se
nalaze na njenom putu.
Kako ćemo to raditi? Uzećemo horoskop osobe, izdvojiti njenu dvorsku kartu i vidjeti da li se u Malim
arkanama nalaze karte koje aktiviraju sefirote (npr. Mars u Ovnu ili Mjesec u Vagi). Sada uzimamo
aspekte planeta, tako što konjunkcije, sekstili i trigoni predstavljaju prohodne staze na Drvetu života,
puteve kojima treba ići, dok kvadrati, opozicije i inkonjunkcije označavaju da su staze neprohodne.
Direktno prohodne, odnosno direktno neprohodne staze su one koje spajaju ili blokiraju sefirote.

Recimo, aspekti Sunca i Saturna čine stazu, koja vezuje treći i šesti sefirot u ovisnosti od aspekata,
direktno prohodnom ili neprohodnom. Odnos Saturna i Neptuna u horoskopu aktivira direktno stazu
Carica (Venera).
Ukoliko se sefiroti ne mogu spojiti direktno, jer su udaljeni, aspekte promatramo preko staza, koje idu
od ovih sefirota. Recimo, konjunkciju Venere i Plutona ne možemo direktno spojiti, ali od Venere ka
Suncu ide velika arkana "Smrt" XIII, čiji je vladar Pluton - Škorpija, što znači da je ova staza indirektno
prohodna.
Aspekti Venere i Marsa ne mogu biti direktni zbog udaljenosti sefirota, ali od Venere postoji arkana
"Car" IV - Ovan, tj. njegov vladar Mars, a potom arkana "Kula" XVI - Mars, znači da su ove dvije staze
indirektno aktivirane. Od petog sefirota koji predstavlja planetu Mars ide arkana "Pravda" VIII
(Vaga) ka Suncu, tj. šestom sefirotu. I ova staza je indirektno aktivirana.
through the stars I am coming
Post Reply