Etika, moral, kvalitete koje se moraju razvijati.

Post Reply
User avatar
Sephirot
Posts: 132
Joined: Sat Sep 13, 2008 12:05 pm
Location: Zagreb
Contact:

Moral, etika su kvalitete koje praktikant mora razvijati u svom životu i na svom putu. One su osnovica pravednog i kvalitetnog rada.
Znanje je moć koja se može kontrolirati samo mudrošću koja se zadobiva iskustvom i pravednošću.

-Ova tema je otvorena da se malo priča o njoj ili da se ostave koje pričice sa poukom. Nije važno od kuda ste je preuzeli.....cilj je da se iz njih nešto i nauči ;)

_______________________________________

-Mudrac

Bio jednom jedan učenik kojemu je učitelj, glasoviti grčki filozof, povjerio čudan zadatak. Zapovjedio mu je da dadne novac svakome tko ga uvrijedi u razdoblju od tri godine. Silno čeznući za prosvjetljenjem, učenik je činio točno onako kako mu učitelj zapovjedi.
Kad je ova poprilično duga kušnja bila završena, gospodar pozva mladića k sebi i reče mu: "Sada možeš ići u Atenu jer si spreman učiti mudrost."
Sav ponosan, učenik se uputi prema Ateni. Prije nego je ušao u veliki grad ugleda, zasigurno, mudra čovjeka kako sjedi na vratima vrijeđajući svakoga tko pristigne. Naravno, kad je ugledao učenika, i njega stade vrijeđati. "Hej", vikao je na učenika. "Kako samo možeš biti tako ružan i glup? Nikad ranije nisam vidio da netko izgleda tako blesavo."
Ali umjesto da se brani ili napada, učenik prasnu u smijeh. "Zašto se smiješ kad te vrijeđam?" upita mudrac.
"Zato", reče učenik, "jer sam pune tri godine plaćao ovakve pogrde, a sad mi ih ti daješ besplatno!"
"Uđi u grad," reče mu mudrac. "Tvoj je!"


-Učitelj

Jedan čovjek je jednom izumio način za dobivanje vatre!Uzeo je svoje alatke, išao tamo gdje je bilo jako hladno i učio ljude kako da zapale vatru.Ljudi su bili jako zainteresirani i zahvalni.On bi zatim otišao drugim plemenima, i učio ih isto...
U jednom plemenu, plemenski svečenici primjetiše da je zanimanje za tog čovjeka preveliko, da oni gube na popularnosti i odlučiše da ga ubiju, razapnu, šta god...ali, u strahu da se sada pleme ne okrene protiv njih, dali su napraviti čovjekov portret, i stavili ga na glavni oltar u njihovom hramu i ljude poučavali kako da ga štuju i da mu se klanjaju.I to se tako nastavilo tisućljećima, ...ali vatre više nisu imali...


-Diogen

Filozof Diogen jeo je kruh i leću. Vidio ga je filozof Aristip koji je udobno živio, jer se ulagivao kralju. Reče mu Aristip: «Nauči se da budeš podložan kralju i nećeš živjeti od leće.» Odgovori mu Diogen: «Nauči se živjeti od leće i nećeš se morati ulizivati kralju.»

(de Melo, Anthony (2001) Pjev ptice.)


-Sjeverno Americki Indijanski Eticki kod!

1. Ustani sa Suncem i pomoli se. Moli se sam. Moli cesto. Veliki Duh ce slusati, samo ako ti govoris.
2. Budi tolerantan prema onima koji su se izgubili na putu. Neznanje, ljutnja, ljubomora i pohlepa izlaze iz izgubljenih dusa. Moli se za njih da pronadju vodstvo.
3. Trazi sebe, kroz sebe. Ne dozvoli drugima da upravljaju tvojim putem. To je tvoj put, i samo tvoj- Drugi mogu ici s tobom, ali nitko nemoze ici umjesto tebe.
4. Ophodi se prema gostima u kuci s puno obazrivosti. Posluzi ih sa najboljom hranom, daj im najbolji lezaj, odnosi se prema njima s postovanjem i cestitoscu.
5. Ne uzimaj sto nije tvoje, bilo od neke osobe, zajednice, divljine ili necije kulture. Nije zasluzeno i dato. Nije tvoje.
6. Postuj sve sto postoji na zemlji, bilo ljude bilo biljke ili životinje.
7.Postuj tudja misljenja, zelje i rijeci. Nikada ne prekidaj necij govor, prigovaraj ili grubo oponasaj mimikom izreceno. Dozvoli svakoj osobi pravo na osobno izrazavanje.
8. Nikada ne govori lose o drugima. Negativna energija koju time odasiljes u univerzum vratit ce ti se visestruko.
9. Svi ljudi cine pogreske. Sve pogreske mogu biti oprostene.
10. Negativne misli uzrokuju bolesti uma, tjela i duha. Vjezbaj optimizam. 11.Priroda nije nasa, ona je dio nas. Ona je dio nase svjtovne obitelji.
12. Djeca su sjeme buducnosti. Sadi ljubav u njihova srca i zalijevaj ih sa mudroscu i ucenjima zivota. Dok rastu, daj im mjesto da rastu.
13. Izbjegavaj ranjavanje srca drugih. Otrov tvoje boli ce se vratiti tebi.
14. Budi iskren u sva vremena. Iskrenost je ispit nasljedja i dosljednosti unutar ovog univerzuma.
15. Drzi sebe u ravnotezi. Svoje umno Ja, Duhovno Ja, Emocijonalno Ja, i Tjelesno Ja. Sva trebaju biti jednako snazna, cista i zrdava. Jacaj tjelo da ojaca um.Rasti bogato u duhovnosti,da izljecis emocijonalne rane.
16. Donosi svjesne odluke,kao, sto cu i kakav biti,kako cu djelovati i nositi se sa svojim djelima. Budi odgovoran za svoja djela.
17. Postuj privatnost I osobni prostor drugoga. Ne diraj dudje vlasnistvo, pogotovo ne diraj svete i duhovne relikvije. To je zabranjeno.
18. Budi prvenstveno iskren prema sebi. Nemozes biti pazljiv i pomoci drugima,ako nisi pazljiv prema sebi, i ne pomazes prvo sebi.
19. Postuj tudja vjerska opredjeljenja. Ne sili druge da vjeruju u tvoje.
20.Djeli svoju dobru srecu. Djeli i sudjeluj u davanju
Khabs am Pekht, Knox om Pax, Lux in Tenebris
Igne Natura Renovatur Integra (I.N.R.I.)
________________________________________________________________
Be thy mind open unto the Higher, Be thy heart a Centre of Light, Be thy Body a Temple of the Rosy Cross
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Deo rada spoljnog reda i jeste razvijanje vrlina. Onda se te vrline oplemene LVX-om. I to bi bila suština Inicijacije. Seme je posejano i pod svetlošću klija i biljka raste ...
User avatar
Sephirot
Posts: 132
Joined: Sat Sep 13, 2008 12:05 pm
Location: Zagreb
Contact:

Gwydion wrote:Deo rada spoljnog reda i jeste razvijanje vrlina. Onda se te vrline oplemene LVX-om. I to bi bila suština Inicijacije. Seme je posejano i pod svetlošću klija i biljka raste ...
-Da, i najveći problem i jest to da većina se orijentira na ono što se u biti ne bi trebali orijentirati....na vlastitu korist, na osvetu, na niske pobude i strasti. Samim time se žure, brzaju, prtljaju....i na kraju se zahebu. Zato sam na više mjesta naveo da prema onima koji se igraju sa okultnom filozofijom i magijom zbog zadovoljavanja nižih ciljeva ne žalim nimalo kad im se nešto desi.

Realno gledajući, večina koja stane na put, to radi zbog niskih pobuda zato i podržavam zakon šutnje i da se o praksi i tehnikama ne govori zbog odgovornosti. One iste odgovornosti koju klinčadija zaobilazi u širokol luku.

To KNOW, to WILL, to DARE, and to BE SILENT.
Khabs am Pekht, Knox om Pax, Lux in Tenebris
Igne Natura Renovatur Integra (I.N.R.I.)
________________________________________________________________
Be thy mind open unto the Higher, Be thy heart a Centre of Light, Be thy Body a Temple of the Rosy Cross
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Ja npr. imam drugacije misljenje.. neka se govori i neka se zna, a oni koji krenu time iz cudnih motiva... (siguran sam da mi bivsi ovo cita i da ce se osjetit prozvanim :D) ...potpuno su zasluzili posljedice koje ih zadese.. to su sami izabrali... i to je najbolji put za ucit.. ako ne u ovoj, onda za iduce inkarnacije...
User avatar
Sephirot
Posts: 132
Joined: Sat Sep 13, 2008 12:05 pm
Location: Zagreb
Contact:

Sacreus wrote:Ja npr. imam drugacije misljenje.. neka se govori i neka se zna, a oni koji krenu time iz cudnih motiva... (siguran sam da mi bivsi ovo cita i da ce se osjetit prozvanim :D) ...potpuno su zasluzili posljedice koje ih zadese.. to su sami izabrali... i to je najbolji put za ucit.. ako ne u ovoj, onda za iduce inkarnacije...
Mene tak zaboli za tvog bivšeg, a po ovom mišljenju čiste savijesti i duha mogu reći da onda okultizam kao takav nije za tebe.....no smith&weston bi ti možda ispunili želju ako ga prisloniš na slijepoočnicu.

Sorry na možda grubom izražaju no upravo zbog pizduna koji imaju ovakvo razmišljanje sveta umjetnost je dovedena u položaj u kakvom jest.....da je prozivaju zlom, da je prozivaju glupošću i da uništava tuđe živote.
Samim time za takve osobe nemam nikakvog suosjećanja.....naprotiv, nadam se da će vas vaše stajalište shebati za više životnih ciklusa.

Robovi služe! (liber Al II.49. Ja sam jedinstven i pobjednik. Nisam od robova koji propadnu. Neka su prokleti i mrtvi! Amen. (To je o 4: postoji peti koji je nevidljiv, i unutra sam ja kao beba u jajetu.)
58. .... Stoga će kraljevi zemlje biti Kraljevi zauvijek: robovi će služiti. )
Khabs am Pekht, Knox om Pax, Lux in Tenebris
Igne Natura Renovatur Integra (I.N.R.I.)
________________________________________________________________
Be thy mind open unto the Higher, Be thy heart a Centre of Light, Be thy Body a Temple of the Rosy Cross
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Ja se ne slazem cisto iz razloga jer je puno ljudskih aktivnosti i disciplina gdje se "znanje" ili sto vec cuvalo za odabrane i cime je sprecavan napredak i sprijeceno mozda nastajanje neceg bitnog..

A ako je zbog toga, po tvom misljenju koje navodis kao univerzalno, sveta umjetnost dovedena do toga do cega je, to ne znaci da bi tako nesto i dalje ju odvodilo u tom smjeru.. mozda je to samo nuzna prepreka/teskoca u napretku, evoluiranju.. postoji puno mogucih scenarija... steta sto nicije osobno misljenje ne moze biti univerzalni zakon, pa koliko god to on htio ;)
User avatar
Sephirot
Posts: 132
Joined: Sat Sep 13, 2008 12:05 pm
Location: Zagreb
Contact:

Sacreus wrote:Ja se ne slazem cisto iz razloga jer je puno ljudskih aktivnosti i disciplina gdje se "znanje" ili sto vec cuvalo za odabrane i cime je sprecavan napredak i sprijeceno mozda nastajanje neceg bitnog..

A ako je zbog toga, po tvom misljenju koje navodis kao univerzalno, sveta umjetnost dovedena do toga do cega je, to ne znaci da bi tako nesto i dalje ju odvodilo u tom smjeru.. mozda je to samo nuzna prepreka/teskoca u napretku, evoluiranju.. postoji puno mogucih scenarija... steta sto nicije osobno misljenje ne moze biti univerzalni zakon, pa koliko god to on htio ;)
-Da, znanje se često ograničavalo i čuvalo za odabrane no okultni pojam šutnje i njeno značenje je daleko drugačije od umišljenog čuvanja za neke elitiste. Ne zbog spriječavanja napredka nego zbog zlouporabe istog. Kad god je bilo što izašlo iz okultnih krugova ono se zlorabilo.

-Ovo što navodiš nije kriva sveta umjetnost nego mizerni oblici života koji koriste ili točnije, zloupotrebljavaju svetu umjetnost za neke svoje niže, egoistične ciljeve, osvetu i materijalne dobitke.
U ostalom, već sam i ostavio razlog iz jedne okultne lože gdje se raspravlja o važnosti šutnje.
Khabs am Pekht, Knox om Pax, Lux in Tenebris
Igne Natura Renovatur Integra (I.N.R.I.)
________________________________________________________________
Be thy mind open unto the Higher, Be thy heart a Centre of Light, Be thy Body a Temple of the Rosy Cross
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Naravno da se zloupotrebljavalo i zloupotrebljavat ce se svejedno.. I kao sto se ono sto je izaslo iz okultnih krugova zlorabilo, tako se i koristilo za dobro... i sad mozemo samo raspravljati o obje strane vage...

A mizerni oblici zivota...i njima to slutzia za ucenje, pa ako treba i po cijenu zivota... imaju ih jos puno..
User avatar
Sephirot
Posts: 132
Joined: Sat Sep 13, 2008 12:05 pm
Location: Zagreb
Contact:

Sacreus wrote:Naravno da se zloupotrebljavalo i zloupotrebljavat ce se svejedno.. I kao sto se ono sto je izaslo iz okultnih krugova zlorabilo, tako se i koristilo za dobro... i sad mozemo samo raspravljati o obje strane vage...

A mizerni oblici zivota...i njima to slutzia za ucenje, pa ako treba i po cijenu zivota... imaju ih jos puno..
-Jedno je izravna zloupotreba drugo je kad se zloupotrebljava zbog neznanja i nerazumjevanja filozofije i prakse.

Šutnja ima veliku važnost.

Jedan praktikant davno prije me je pitao da li želim poslušati učitelja. Naravno da sam rekao da iako nisam znao na što cilja....rekao mi je poslušaj.... naravno slušam, slušam, slušam ali ne čujem ništa. I on je rekao "Aha! Upravo tako!" i tada sam shvatio da je i tišina učitelj.

Kasnije čitajući okultnu filozofiju uvidio sam da se mnoge početne prakse za svakodnevni trening odnose na umirivanje i ušutkavanje uma..... ........ ....... da bi se čuo učitelj.
Khabs am Pekht, Knox om Pax, Lux in Tenebris
Igne Natura Renovatur Integra (I.N.R.I.)
________________________________________________________________
Be thy mind open unto the Higher, Be thy heart a Centre of Light, Be thy Body a Temple of the Rosy Cross
User avatar
SEVERUS
Posts: 43
Joined: Fri Jan 25, 2008 10:29 am

Ne znam shta je trebalo ovo da znachi.....kako god,um uvek treba da bude otvoren ;)
Post Reply