Forumaši i sustav vjerovanja

Post Reply
User avatar
x.angelus
Posts: 108
Joined: Wed Nov 12, 2008 6:48 pm
Location: Zadar, Republika Hrvatska
Contact:

:? Zanimaju me dvije stvari. Krenuti ću ovako. Mi smo se svi skupili na ovom forumu u potrazi za nekim odgovorima. Ne navodim razlog zašto je tko tu, ali većinom su tu ljudi koje zanima ono okultno, skriveno, nepoznato. Nasuprot, tu ima i određenih ljudi koji se zanimaju isključivo za jedno određeno područje ili sustav vjerovanja.

Iz toga sam primjetio neke korisnike koji imaju dobar stav, sigurni su u sebe i čini se da znaju o čemu govore kada se raspravlja o nekoj temi, a postoje i oni korisnici koji kad pišu, pišu o onome što su vidjeli u čarobnicama ili nekoj sličnoj fantasy tv seriji.

:?: Prvo pitanje glasi: Otkuda potreba lagati da imaš iskustva u bilo kojoj praksi, ako nemaš?

Druga stvar o kojoj želim raspravljati je sustav vjerovanja. Do te teze sam došao čitajući temu egzorcizam. Netko od forumaša je naveo kratku molitvicu sv. Benedikta, i molitvu koja zaziva Trojstvo.

:?: Drugo pitanje glasi: Kojem sustavu vjerovanja pripadate? Ako ste wicca, po meni to isključuje vjerovanje u Isusa Krista, ili recimo judeo-kršćanski način shvaćanja demona.

Jako mi je važno da netko odgovori na ova pitanja. Zašto?
Zato jer sve više, vidim degradiranje jednih praksa, naglašavanje drugih. I ne samo to, sve što je vezano uz magiju danas se trpa pod jedan te isti koš - sinkretizam i miješaju se različiti filozofski i duhovni sustavi koji su sami po sebi kontradiktorni, nespojivi i nikako se ne mogu miješati. A tu su krivi ljudi koji rade po gornja dva principa.

Nadam se da ova tema neću uzburkati strasti, već samo da će potaknuti jednu konstruktivnu raspravu i dati priliku da svatko izrazi svoje mišljenje. ;)
RodSvarogPerunVeles
Posts: 21
Joined: Thu Sep 01, 2011 9:40 pm

Pa neka i razbukta strasti, bitno da se forum malo pokrene :)

Malo krivo si postavio pitanje, jer ako se netko poistovjecuje sa likovima iz serije, onda za tu osobu to nije laganje.
Da, te osobe mozda nemaju iskustva u praksi, ali stvorile su oko sebe iluziju koja nije opasna niti za okolinu, niti za njih same.
Stetna da, opasna ne.
Internet vjestice kojima je vrhunac kontakta sa prirodom postavljanje ovakvog

http://www.pctrs.com/uploads/cacc7aef4d ... 3986e7.jpg

wallpapera na desktop ne bih detaljnije komentirao.

Drugo pitanje o sustavu vjerovanja je mnogo interesantnije.
O sustavu vjerovanja je tesko razgovarati na tako povrsnoj razini, pa je tako i pitanje kojem sustavu vjerovanja pripadate pomalo naivno.
Pretpostavljam da je veliki broj clanova foruma na pocetku svog traganja, pa je stoga i jako tesko reci gdje se nalazi i odredeti se u iskljucivo jednom pravcu, iako se mnogi svojski trude sami sebe strpati u koš sto prije i u drustvu brijati da su misticni.
Tu nailazimo na onaj faktor odrastanja kad teenager pokusava naci svoje mjesto pod suncem pa se opredjeljuje, pa ide: metalac=sotonist=okultist ili fan gospodara prstenova=čarobnjaci=okultno.
Pa mnogi, samo zato sto nose iron maiden majicu ili vole Tolkiena misle da se bave okultizmom te se osjecaju pozvani da pisu gluposti po forumu.
Ovo zadnje ti moze biti odgovor i na prvo pitanje.

Kad vec spominjes wiccu, wicca je takodjer sustav koji se bazira na mnostvu drugih sustava vjerovanja i tradicija. Npr. wiccani koriste tarot, tarot se uglavnom bazira na kabali (ali stvarno porijeklo mu ne se zna, samim time wiccani ga prihvacaju kao drevnu vjestinu neovisnu o sustavima) ili hiromantija, takodjer drevna nauka kojoj ne mozemo utvrditi porijeklo ranije od Aleksandrovih pohoda i popularizacije iste pod uticajem Aristotela.
Takodjer, simptomaticno je da je kristijanizacija europe podrazumjevala implementaciju mnogih drevnih znanja i preuzimanje obicaja starih paganskih kultura. Neopaganizam se bazira na "vracanju nazad" onog sto je oteto.
Pa se sad javlja: sve sto je krscansko=pokupljeno je od paganskog, benedikt je krscanski svetac=benedikt je pokupljen od pagana.
Za razliku od Jurja ili Ilije, cije je originalno krscansko znacenje na ovim prostorima uglavnom potisnuto, a ostala samo imena za stovanje Jarila i Peruna, Benedikt je iskljucivo krscanski produkt koji nema pandana u paganskoj tradiciji i kao takvog ga valja tretirati u pravilnoj teoloskoj doktrini.
Za ovaj primjer interesantan je takodjer arhandjeo Mihael, kojega se kod nas stuje pod imenom sveti Mihovil. Po tome mozemo vidjeti kako su drevna bozanstva paganske tradicije i arhandjeli utrpani pod isti krov krscanstva jednostavno im dajuci prefiks "sveti".
Trojstvo... osnovni princip kabalistickog drva zivota (jesod-hod-netzach, tiphareth-geburah-gedulah/chesed, kether-binah-chokhmah).
Nemam volje oduglovlaciti i o ovom detalju, kasno je... Tko mora shvatit ce.

Eto, iako ti nisam odgovorio zasto lazem, niti kojem sustavu vjerovanja pripadam, nadam se da sam pomogao :)

PS Spomenuo si "judeokrscanske"
demone, nisam se stigao na to referirati, dodat cu par redaka o njima sutra ako hoces :)
User avatar
x.angelus
Posts: 108
Joined: Wed Nov 12, 2008 6:48 pm
Location: Zadar, Republika Hrvatska
Contact:

Imaš pravo i slažem se s tobom. Pogotovo u vezi teenagera koji briju na sve i svašta. Što se tiče ovih kršćanskih svetaca, Ilija, Juraj itd. svi odavno znamo koliko je tu elemenata ustvari pokupljeno od paganske tradicije prilikom pokrštavanja, i nastajanja svakakvih knjiga - apokrifa koje ne ulaze u kanon RKC, ali su zadržane po načelu sensus fidei i analogija vjere.

Htio bih se zadržati malo na kršćanstvu, pošto je nekako to moje stručno područje, jer sam htio naglasiti upravo tu mješavinu tih vjerovanja. Kako znati, odnosno kako odvojiti ono u okultnim praksama što je došlo od kršćanstva i obrnuto?

Nadalje, stavio sam "judeo-kršćanski način shvaćanja" no ne i judeo-kršćanske demone jer ne želim svrstavati demone kao ovakve ili onakve i nametati drugima svoja vjerovanja, već sam na to pitanje htio nadovezati druga pitanja, koja uključuju svačije osobno mišljenje, a odnose se na njihovo viđenje svijeta, kozmologiju, pitanje Boga ili nekog sličnog bića, što se događa nakon smrti itd.

I na to sam mislio kad sam rekao sustav vjerovanja, jer se to bar meni čini bitno kad ispitujem svoju duhovnost.
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Dobra tema, ali mislim da nema na forumu dovoljno ljudi za smislenu rasprava...

Laganje vjeruje da dolazi od uzivljene djece (pod tim ne mislim na kronolosku dob, nego mentalnu) koja su pogledala Harry Pottera pa se uzivila... Cinjenica da jos jedino nismo imali thread "Treba mi spell da se poje*em bez da mi udje" doovljno govori sama za sebe.. a to je ujedno i razlog zbog cega je puno "odraslijih" ljudi napustilo ovaj forum ili ne zele doci ovdje... dakle, laganje primarno, po meni, dolazi zbog neznanja, neodraslosti i neozbiljnosti...

A cemu ja pripadam... ja se ne kategoriziram nigdje, jer vjerujem da je najbolji put spajanje svega, odnosno uzimanje onoga sto pase/odgovara iz bilo kojeg sustava, jer na kraju krajeva svi sustavi idu ka istom cilju, samo drugacijim putom... osobno vjerujem da je razbijanje granice i pravila nakvalitetniji put individualnog razvoja...
nada
Posts: 200
Joined: Sun Apr 04, 2010 8:41 pm

radila sam par rituala i imam nesto znanja tako da nelazem kad kazem da iskustva imam.

vjerujem u boginju i boga

ljubav i svijetlo vama svima na vasem putu
User avatar
Baphomet
Posts: 326
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:19 am
Location: Pula
Contact:

x.angelus wrote:
:?: Prvo pitanje glasi: Otkuda potreba lagati da imaš iskustva u bilo kojoj praksi, ako nemaš?
Da se pokažeš boljim nego što jesi. Normalna ljudska potreba. Netko to radi tako da si kupi najbolji auto u selu, netko se predstavlja kao moćni mag a to funkcionira samo na internetu a netko se predstavlja kao posebni izabranik viših sila zbog svojih posebnih iskustava a u biti nije sposoban zaraditi ni za jednu pizzu.

Naravno da sve to pada u vodu kad se ljudi upoznaju u živo.
:?: Drugo pitanje glasi: Kojem sustavu vjerovanja pripadate? Ako ste wicca, po meni to isključuje vjerovanje u Isusa Krista, ili recimo judeo-kršćanski način shvaćanja demona.
Ne pripadam nikakvom sustavu vjerovanja, nisam kršten, ne idem u crkvu...itd.

Wicca ne isključuje vjeru u Isusa. Ali ako se netko deklarira kao katolik e onda to isključuje da se isti bavi wiccom bez obzira na razloge koje će izmisliti kako bi si umirio savjest.
Welcome twilight. Welcome blackness. Welcome inky night. Only in darkness can I see your soul.
User avatar
babuhab
Posts: 89
Joined: Fri Dec 12, 2008 5:11 pm
Location: zagreb

mogu reci da dosad nisam nista lagala, nisam iskusna, ne pravim se pametna o nekim stvarima koje neznam... citam i zelm nauciti jako puuno.. kako bi mogla prosiriti svoje znanje... posto nisam iskusna nisam bas prakticirala... tak da sam ja jos pocetnik...

hmm vjerovanje... slazem se s time sto je napisao sacreus vezano za to.. ne svrstavam se u nikakve skupine vjerovanja i neznam kakvih stvari... tesko mi je predociti to u rijecima... vjerujem u ono sto osjecam.. i u ono sto radim...
Post Reply