Rune

Proricanje budućnosti: tarot, rune, hiromantija, numerologija
User avatar
inej
Posts: 14
Joined: Mon Nov 22, 2010 5:27 pm
Location: Zadar

Za one koji ne znaju rune se mogu primijeniti za: proricanje, magiju te izradu talismana. Rune su koristili nordijska i germanska plemena sjeverne Europe za svjetovne i religiozne namjene. Rune su bile vazan dio zivota ljudi i oni su nalazili smirenje gledajuci te mocne simbole. Recimo da smo zivjeli u 6. stoljecu usmeno bi nas poucio seoski vrac koji je u to vrijeme ujedno bio i svecenik. Bio je gospodar tajni runa. S njihovom pomocu blagoslovio je i proklinjao, ranjavao i lijecio..proricao. Magijska primjena povjeravala se rijetkim pojedincima, a saznanja se nikada nisu zapisivala kako ih ne bi procitao netko tko toga nije vrijedan.
Svi podaci prenosili su se usmenom predajom i ucili napamet. Rune su pomagale covjeku da se priblize bogovim te da im pomognu u svakodnevnom zivotu. Postojale su rune za utjecaj na vrijeme, uspjesan uzgoj plodova i lijecenje bolesnih. Urezivale su se na rezne predmete: oruzje, pehare, koplja, kuce..obicno su se kombinirale razne rune koji bi nosile srecu ili zastitu.
Mi se danas trebamo osloniti na knjige, nemamo seoskih vraceva koji bi nam pomogli u ucenju runa. Ako i postoj sretnik koji pozna nekoga tko ce ga uciti o njima, zna da to nije dovoljno. Potrebno je redovito koristiti rune, meditirati o svakom simbolu, tek tada cemo steci o njima jasnu sliku, povezat se sa njima..biti jedno.. disati i zivjeti sa njima. Shvatiti njihovo znacenje onog sta nam one zele reci ili ono sta zelimo postici od njih. Uceci o njima spoznat ce te da se njihovi znakovi nalaze svugdje oko nas na: stablima, kucama, ulicama. Ako im dopustite da uđu u vas zivot zblizit ce se s vama i pocet ce vam davati sve vise svojih unutarnjih znacenja. Oni koji imaju rune i rade sa njima znaju o cemu govorim. A oni koji ce se tek zainteresirati za njih zapocet ce pustolovinu koja ce im donjeti samo dobro u zivotu.
Knjigu Sjenki pisem runskom abecedom. Citala sam da je dobro pisati na stranoj abecedi jer se tada mozemo koncetrirati, mislimo o onome sta radimo (ne lutaju nam misli), usmjeravamo svoju energiju, svoju moc, u ono na cemu radimo (sta je meni jako bitno).
Kad sam se zainteresirala za rune, potrudila sam se da ih napravim sama, pa cu malo pisati o tome..Rune je dobro izraditi od prirodnog materijala, a mora ih izraditi osoba koja se zeli njima koristiti. Jednostavno nakon sta ih napravis bit ce prozete tvojom energijom i zivotnom snagom jer su izradene da bi sluzile tvojim namjerama. Ja svoj komplet runa ne dajem nikomu da ga dira. No da nastavim o izradi. Dakle rune bi se trebala izraditi od prirodnih materijala:kamena, gline, drveta i kosti. Najstarije rune na svijetu urezane su u kosti. Negdje davno sam procitala da rune koje su izrađene od kosti su prozete energijom smrti..sta mi nekako i stoji, pa ih osobno nikad ne bi koristila. Ja sam svoje rune izradila od drveta. Kad biras drvo vazno je da to drvo ima neko znacenje za tebe ili si jednostavno povezan sa njime. No takoder se mogu izabrati drva koja imaju magicna svojstva. Napisat cu tu par drveta i njihova magicna svojstva,za one koji ne znaju.Pa dakle..
Jasen,Jasika,Brijest,Borovnica,Oskorusa,Tisa-zastita
Jabuka-ljubav,plodnost
Breza-zastita,plodnost,novi poceci
Cedar-blagostanje
Bazga-izljecenje,zastita,blagostanje
Javor-ljubav
Hrast-izljecenje,blagostanje
Bor-izljecenje,blagostanje,plodnost
Orah-izljecenje,zastita,
Vrba-izljecenje,zastita,ljubav
Nakon sta se izabere drvo i krenete u izradu,treba se paziti na jedno, da izradene rune trebaju stati u vase dlanove. Moj set ima 25 runa,i bilo bi lose da sam ih napravila velike. Ja sam napravila jednostavan oblik,okrugli..promjera oko 2cm. Simboli runa mogu se: izrezbariti, naslikati bojom ili flomastereom..Ja sam svoje izrezbarila i oslikala bojom. Boje koju sam uzela je crvena..Boja neka bude po vasem izboru, no naravno i tu postoji nekoliko tradicionalnih boja koje mogu pospjesiti magijski utjecaj runa. Crvena je boja tradicionalna za magiju runa. Ona predstavlja aktivni muski princip, zivotn silu utjelovljenu u crvenilu krvi. Plava je boja posvecena Odinu (gospodaru runa) i kao takva odlicno pristaje runama. Ona je boja izljecenja. Zelena je bojablagostanja, plodnosti i rasta. Ona je i boja Bozice te je savrsena za njene sljedbenike ili zene majstorice runa. Iako sam ja njena sljedbenica, odabrala sam crvenu boju, jednostavno sam je izabrala po intuiciji..pa tako izaberite i Vi. Rune drzite u platnenoj vrecici, moja je crna od lana na kojoj sam uvezla simbole runa. Posto otvaram rune, imam i platno na koje ih slazem. Moje platno je bijele boje, ima prednost sta je vizualno potpuno neutralno a i bijela boja je simbol istine i cistoce. U svakom slucaju izaberite platno koje nije sareno, jer bi na taj nacin misli mogle odlutat. Preporucuje se da se rune (bar u pocetku) nose sa sobom ili barem da se bude u kontaktu sa njima..bilo da ih nosite oko pojasa, u torbici ili ih drzite u krilu..na taj nacin ce te ispuniti svoje rune, prozet ce te ih svojom osobnom vibracijom. Mozete vrecicu staviti iznad solarnog plekusa. To je srediste energije i nasa aura se posebno osjeca. Takoder se moze staviti pod jastuk kad idete spavati (sta sam sama radila). Na ovaj nacin mozete dobivati dodatnu korist u obliku znacajnih snova, cesto prozete tematikom runa. Za sada tolio, u narednim postovima pisat cu o posvecenju runa..njihovom magijskom znaceju i o svemu onomu sta nam rune mogu dati.
nada
Posts: 200
Joined: Sun Apr 04, 2010 8:41 pm

sto mislis o Runama napravljeni od ljesnakova drveta.

ljesnjak je drvo zastite,
Dragana85k
Posts: 40
Joined: Mon Aug 02, 2010 2:42 pm

Ja imam neke rune-rune karte. . jeli valjaju te ili morak biti od drveta?
Haledion
Posts: 3
Joined: Sun Nov 28, 2010 8:12 pm

Citajuci po internetu i ovdje na forumu o runamama osjecam sve vise da je ovo za mene. Zanima me ima li neke kvalitetne literature o runama? Stvarno bi htio prikupiti sto je vise znanja moguce.
User avatar
Moribund Wanderer
Posts: 21
Joined: Sun Dec 11, 2011 12:44 am
Location: In immortal history

Kaj se knjiga tiće, imam doma tri knjige o Runama koje se mogu abavit u Hrvatskoj.

Ralph Blum: Knjiga o Runama
Lisa Peschel- Rune
Viktoria Faust- Rune (Hrv. izdanje)

Prve dvije su za prepotučit, no ova treća me se baš nije dojmila. Iako je naslov "Rune", o njima se ne piše previše već se piše općenito o hrpi ostalih simbola iz ostalih mitologija, a rune su samo spomenute i dobile su jedno poglavlje.

Na internetu postoje mnogi tekstovi o Runama pa mislim da se sve samo vrti oko iste suhoparne stvari koja se učestalo ponavlja. Kako su rune nastale, čemu služe, kaj koja znači...
Ono što se teže nalazi su ozbiljne tehnike bacanja i čitanja runa. Iako bi čitanje runa trebalo biti subjektivno (kako jedna pjesma kaže: "Wise-one spoken words in a Hall, joy to him who understood" osvrčući se na razumijevanje Havamala) bilo bi dobro kada bi se znalo više o samom bacanju runa i ritualu, a kako će tko pročitat prikazano, trebalo bi ovisiti o njegovoj povezanosti sa runama i Odinom kroz njih.
Po nekim navodima, Laponci (Sami) još uvijek prakticiraju obrede s runama. Negdje sam pročito da se u Pogansko doba u skandinaviji davalo djete (za koje se smatralo da je povezano s Bogovima) Laponcima koji su ga/nju uveli u magična svojstva runa i rituale. Inače, posvajanje djeteta tada je bio običaj tako da ne čudi da su se neke obitelji odlučivale za, recimo, uzvišeniji cilj od samo vuće pluga ili ribolova. Jedan od najvećih i najpoznatijih majstora runa, te ujedno i Berserker, bio je Egill Skallagrimsson. Bio je također i pjesnik-skald kojem je najveće djelo Sonatorrek (The Loss of Sons) koju je napiso nakon što mu se utopio sin Bodvar tijekom oluje, te drugi od gripe i nakon čije smrti se htio ubiti izgladnjivanjem od čega ga je odvratila kćer te ga nagovorila da napiše pjesmu kako smrt sinova ne bi pala u zaborav. Egill je runama uspjevao čak i liječiti opsjednute ljude što nam govori da se rune nužno ne moraju koristiti samo za proricanje. Tu je naravno još i protekcija kroz rune i ostale Staroskandinavske simbole poput Mjollnira (Thorovom malja), Vegvisira i Aegishjallmura...
Jednom je Na Rubu Znanosti gostovo onaj bosanski arheolog i zagovornik piramide sunca, zaboravio sma mu ime, i reko je da je runsko pismo najstarije u Europi. Ono kaj me začudilo je podatak da su najstarije nađene u Mađarskoj prije 5000 godina, skandinaviji prije 2500, a u V.Britaniji prije 1500 godina.
Nikad se nisam potrudio istražiti taj podatak pa sada samo i služi kao podatak, a ne činjenica.

Upravo sam se sjetio jednog zanimljivog podatka pa sam ga išo potražit u knjizi Staronordijska Mitologija i Književnost (Maček, Palsson, Simek), naklada Artresor, o knjigama gdje se spominje ritual "seidr". To je knjiga Eiriks Saga Rauda. Također piše da se vještice i vještaci spoinju i u sagamao o Laxsdalranima i Vatnsdalranima (Laxdaela saga i Vatnsdaela saga), o pobratimima (Fostbraedra saga), o Egillu i Njallu (Egills saga i Njalls saga), te Eyrbyggja saga, Gisla saga, Kormaks saga, Grettis saga i Thorskfirdinga saga. Sve to piše na str. 148 pod naslovom poglavlja "Bezbožnički običaji i vjerovanja". Knjiga je najbolja koju sam ikada pročito o Nordijskoj Mitologiji i svakako je za preporučit uz Gylfaginning (Obmanjivanje Gylfija).

Imam dosta knjiga na kompu od Heimskringle do Havamalla, Sigrdrifumalla i sl...
Ako nekog nešto zanima, rado ću mu poslat mailom. Knjige su u wordu ili txt dokumentu jer sam ih tražio te kopiro s neta i sastavljo kolekciju.

Skol!
User avatar
Moribund Wanderer
Posts: 21
Joined: Sun Dec 11, 2011 12:44 am
Location: In immortal history

Ako nekog zanimaju Islandske sage ovdje bi ih mogli nać popriličan broj:

Stranica: http://sagadb.org/
Eiriks Saga Rauda (eng. prijevod): http://sagadb.org/eiriks_saga_rauda.en#5

Knjiga koju si uskoro naručujem, nije preporuka jer ne znam kakva je, no možda se nekom svidi sadržaj: http://www.amazon.com/dp/0141000031/ref ... adb.org%2F
Post Reply