Božje stado ili samo ovce

Chit-chat. Pričajte o svemu što nema veze sa magijom. Ovaj dio foruma je: babinjak, kokošinjac, kafić. :-)
Post Reply
User avatar
Miriam
Posts: 66
Joined: Tue May 22, 2012 1:23 pm
Location: Split

Sad ću podijeliti sa vama neka svoja razmišljanja i odmah u startu da kažem da mi nije namjera nikoga vrijeđat i netražim istomišljenike nego iznosim isključivo samo svoje mišljenje potkrepljeno istinitim primjerima..
Pr. br. 1
Od prije mali je triba lani primit prvu pričest ali mu je to svećenik uskratio iz razloga šta nije redovito pohađao vjeronauk a on to uistinu nije mogao iz zdr. razloga... ma wtf.. jadno dite je bilo izopćeno a zbog čega i skojim pravom ?!? svi iz njegova razreda su primili p.p a samo on nije.. a zašto.. zato što je bio bolestan.. ove god. mu je mama otišla u drugi župni ured koji nepripada kvartu di živi i bez problema je pričešćen.
Pr. br. 2
Od druge prije mali je uredno tj. na vrime pričešćen nedavno ali s time da je tri miseca prije p.p. mora svaki dan ići u crkvu i to ne na po ure nego po tri ure od recimo 18-21 h.. kad bi bio druga smjena doša bi kući iz škole i brzinski nešto pojeo i trči u crkvu..ako slučajno nebi doša mora bi platit 10 kn ili ako bi negdi otiša za vikend mora bi ić na misu u gradu di je i donit ispričnicu od tog drugog svećenika.. i sad kad je ta p.p konačno prošla opet mora ić svaki dan u crkvu.. ma mislim meni je to prebolesno i to sam rekla i priji ali njoj je bitno šta će drugi reći a ja da se radi o mom malom bi otišla do tog popa i bez pardona ga poslala u PM...

Ja uistino smatram da se ova crkva toliko obezobrazila da se kulturno izrazim a ljudi ka prave ovce strepe od "šta će selo reći"... za moj pojam vrlo glupo i nelogično..
eto toliko i molim lijepo da se nitko ne uvridi jer uistinu poštujem tuđi izbor a isto tako nedam da netko drugi misli mojom glavom..
Non quia difficilia sunt non audemus, sed quia non audemus difficilia sunt.
User avatar
WOW
Posts: 8
Joined: Fri Mar 30, 2012 3:05 pm

Draga Miriam,
ja sam pravoslavac, krštena sam i poštujem svoju veru, kao i sve druge veroispovesti. Do sada nisam imala loše iskustvo sa mojim popom, jer je on jedna divna osoba. Od njega sam dosta naučila, ali nisam mogla da nađem odgovore na sva pitanja. Uvek sam tražila nešto više, ali sam imala utisak da on ne zna odgovor ili misli da još uvek nisam spremna.
To što nisam imala sličan problem kao taj koji si navela, ne znači da u pravoslavnoj veri ne postoje oni kod kojih nema nepravilnosti. Ima ih svuda. Kao što imamo loših lekara, zubara, krojača.... tako postoje i oni sveštenici koji stvari malo slabije poznaju ili imaju neke skrivene namere.

Ono što meni smeta u hrišćanstvu su crkveni kanoni, jer po tim pravilima ne mogu da živim. Možda bih mogla za vreme Hrista, ali u sadašnje vreme, teško. A isto kao i ti, mislim da ih i neki popovi ne poštuju, a bar oni bi to morali.

Ne idem redovno u crkvu i ne idem uopše na liturgije (mise), ali kad osetim potrebu odem da upalim sveću i ostanem malo u crkvi, jer je to ipak sveto mesto, tu nađem Boga i neki svoj mir.
I baš me briga, šta drugi o tome misle.
World Of Wisdom
nada
Posts: 200
Joined: Sun Apr 04, 2010 8:41 pm

to je razlog zbog cega sam ja prije 34 godine se ispisala iz crkve i nisam sazalila. jer mi se njihove namecanje nesvidja.

moj dom je moj Tempel i kada zelim upalim svijece za moje roditelje ili opcenito za mrtve.
User avatar
Miriam
Posts: 66
Joined: Tue May 22, 2012 1:23 pm
Location: Split

nada wrote:to je razlog zbog cega sam ja prije 34 godine se ispisala iz crkve i nisam sazalila. jer mi se njihove namecanje nesvidja.

moj dom je moj Tempel i kada zelim upalim svijece za moje roditelje ili opcenito za mrtve.
u potpunosti se slažem sa tobom.. mrzim kad mi netko nešto nameće a pogotovo ako ja ne vidim neku smisao u tome..
Non quia difficilia sunt non audemus, sed quia non audemus difficilia sunt.
User avatar
MarcelDominus
Posts: 63
Joined: Wed Apr 11, 2012 11:20 am

hmmm, zanimljiva tema,član sam Sallijskog reda tako da mogu neutralno govoriti o ovoj temi, svima nam je poznato da je "bog" Alpha et omega(barem nam to crkva govori), ali moramo se složiti da život koji on nalaže svojim svećenicima nije prirodan, mislim nemam ništa protiv ali poznata je ćinjenica da su kosturi dece(verovatno od popova/fratara i Sl.)sestri pronađeni ispod više crkvi, a Islam i dalje radi žrtve u svojim religijoznim obredima, bez uvrede, samo iznosim svoje mišljenje
Omnipotens accipere preces in pro regionem quod dedit nobis
User avatar
Miriam
Posts: 66
Joined: Tue May 22, 2012 1:23 pm
Location: Split

MarcelDominus wrote:hmmm, zanimljiva tema,član sam Sallijskog reda tako da mogu neutralno govoriti o ovoj temi, svima nam je poznato da je "bog" Alpha et omega(barem nam to crkva govori), ali moramo se složiti da život koji on nalaže svojim svećenicima nije prirodan, mislim nemam ništa protiv ali poznata je ćinjenica da su kosturi dece(verovatno od popova/fratara i Sl.)sestri pronađeni ispod više crkvi, a Islam i dalje radi žrtve u svojim religijoznim obredima, bez uvrede, samo iznosim svoje mišljenje
a koliko tek ima žive dice od fratara i svećenika..ma ja ih i razumim jer to su ipak ljudske potribe..ali taj stav prema "grešnim ljudima".. mislim ma tko to ima pravo da mi sudi.. ja rastavljena pa sad nesmim na ispovid ili se pričestit.. :lol:
davno sam ja crkvu kao instituciju prekrižila.. nisam ovca nit dozvoljavam da netko od mene pravi budalu..
živim po principu "živi i pusti druge da žive" ..nikom ne želim zlo ali ni nedam na sebe..
Non quia difficilia sunt non audemus, sed quia non audemus difficilia sunt.
User avatar
MarcelDominus
Posts: 63
Joined: Wed Apr 11, 2012 11:20 am

Miriam wrote:
MarcelDominus wrote:hmmm, zanimljiva tema,član sam Sallijskog reda tako da mogu neutralno govoriti o ovoj temi, svima nam je poznato da je "bog" Alpha et omega(barem nam to crkva govori), ali moramo se složiti da život koji on nalaže svojim svećenicima nije prirodan, mislim nemam ništa protiv ali poznata je ćinjenica da su kosturi dece(verovatno od popova/fratara i Sl.)sestri pronađeni ispod više crkvi, a Islam i dalje radi žrtve u svojim religijoznim obredima, bez uvrede, samo iznosim svoje mišljenje
a koliko tek ima žive dice od fratara i svećenika..ma ja ih i razumim jer to su ipak ljudske potribe..ali taj stav prema "grešnim ljudima".. mislim ma tko to ima pravo da mi sudi.. ja rastavljena pa sad nesmim na ispovid ili se pričestit.. :lol:
davno sam ja crkvu kao instituciju prekrižila.. nisam ovca nit dozvoljavam da netko od mene pravi budalu..
živim po principu "živi i pusti druge da žive" ..nikom ne želim zlo ali ni nedam na sebe..
Da, danasnje monoteisticke religije sigurno niso ono sta trebaju biti
Omnipotens accipere preces in pro regionem quod dedit nobis
Post Reply