Potrebne Informacije o jednom tradicionalnom ritualu

Post Reply
User avatar
Shadow
Posts: 66
Joined: Tue Apr 07, 2009 1:17 am
Location: Montenegro , Podgorica

Premda je mozda ovo moglo ici i u Necromantija/Spritizam odjeljak foruma , barem zbog slicniosti strukture samog rituala, odlucio sam da ipak postijem ovdje, jer je prosto tehnika/opis rituala ono sta me interesuje.

Jedan on nacina za lijecenje teskih bolesti ( Bolesti zavisnosti, Terminalnih patohistoloskih promjena, Psihoticinih mentalnih poremecaja, ucestalih i teskih hronicnih bolesti i sl. ) jeste tzv. Bratimljenje ili Kumstvo sa pokojnikom. Uglavnom svrha je simbolicno se pobratimiti sa pokojnikom, pri cemu se ritual obicno obavlja u gluvo doba noci, na grobu poznatog pokojnika, i sjecam se da sam veoma davno citao, ili cuo, da ukljucuje vezivanje lanicma i razmjenu cvijeca, i izgovaranje jednostavnih rijeci moci ( ovo cega se ja sjecam, zvucalo je vise kao par afirmacija nego bajalica, " tebi dajem...ti uzmi bolest... " i sl ). Cilj rituala, je dakle lijecenje, i to po principu magije prenosenja , inace veoma popularnog oblika magijskog djelovanja na Balkanu.

Mene interesuje, nesto detaljnije o tom ritualu , jer mi treba za neku vrstu istrazivanja. Da li znate neke dobre izbore, knjige, on line informacij e, ili mozda licno iskustvo ( koja bi bilo jako lijepo cuti ) o istom ?

Unaprijed zahvalan, Blagoslovi svima !
Shadow
veronika
Posts: 62
Joined: Sun Feb 07, 2010 7:43 pm

Shadow wrote:Premda je mozda ovo moglo ici i u Necromantija/Spritizam odjeljak foruma , barem zbog slicniosti strukture samog rituala, odlucio sam da ipak postijem ovdje, jer je prosto tehnika/opis rituala ono sta me interesuje.

Jedan on nacina za lijecenje teskih bolesti ( Bolesti zavisnosti, Terminalnih patohistoloskih promjena, Psihoticinih mentalnih poremecaja, ucestalih i teskih hronicnih bolesti i sl. ) jeste tzv. Bratimljenje ili Kumstvo sa pokojnikom. Uglavnom svrha je simbolicno se pobratimiti sa pokojnikom, pri cemu se ritual obicno obavlja u gluvo doba noci, na grobu poznatog pokojnika, i sjecam se da sam veoma davno citao, ili cuo, da ukljucuje vezivanje lanicma i razmjenu cvijeca, i izgovaranje jednostavnih rijeci moci ( ovo cega se ja sjecam, zvucalo je vise kao par afirmacija nego bajalica, " tebi dajem...ti uzmi bolest... " i sl ). Cilj rituala, je dakle lijecenje, i to po principu magije prenosenja , inace veoma popularnog oblika magijskog djelovanja na Balkanu.

Mene interesuje, nesto detaljnije o tom ritualu , jer mi treba za neku vrstu istrazivanja. Da li znate neke dobre izbore, knjige, on line informacij e, ili mozda licno iskustvo ( koja bi bilo jako lijepo cuti ) o istom ?

Unaprijed zahvalan, Blagoslovi svima !
Shadow
Tvoje istrazivanje moze biti opasno.To ti spada u woodu magiju.Sve magije koje imaju vfze s grobljem znace da bi presao crtu uistrazivanju.Ako se ne razumijes u to bolje ne diraj u vraga.
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Shadow, jesi saznao sto o tome? Nisam nikad naisao na nesto tako, a zvuci zanimljivo... Bas cu malo potraziti...
RodSvarogPerunVeles
Posts: 21
Joined: Thu Sep 01, 2011 9:40 pm

Shadow wrote:Premda je mozda ovo moglo ici i u Necromantija/Spritizam odjeljak foruma , barem zbog slicniosti strukture samog rituala, odlucio sam da ipak postijem ovdje, jer je prosto tehnika/opis rituala ono sta me interesuje.

Jedan on nacina za lijecenje teskih bolesti ( Bolesti zavisnosti, Terminalnih patohistoloskih promjena, Psihoticinih mentalnih poremecaja, ucestalih i teskih hronicnih bolesti i sl. ) jeste tzv. Bratimljenje ili Kumstvo sa pokojnikom. Uglavnom svrha je simbolicno se pobratimiti sa pokojnikom, pri
cemu se ritual obicno obavlja u gluvo doba noci, na grobu poznatog pokojnika, i sjecam se da sam veoma davno citao, ili cuo, da ukljucuje vezivanje lanicma i razmjenu cvijeca, i izgovaranje jednostavnih rijeci moci ( ovo cega se ja sjecam, zvucalo je vise kao par afirmacija nego bajalica, " tebi dajem...ti uzmi bolest... " i sl ). Cilj rituala, je dakle lijecenje, i to po principu magije prenosenja , inace veoma popularnog oblika magijskog djelovanja na Balkanu.

Mene interesuje, nesto detaljnije o tom ritualu , jer mi treba za neku vrstu istrazivanja. Da li znate neke dobre izbore, knjige, on line informacij e, ili mozda licno iskustvo ( koja bi bilo jako lijepo cuti ) o istom ?

Unaprijed zahvalan, Blagoslovi svima !
Shadow
Ovakav ritual mozes izvesti samo jednom i, kao sto sam kazes, u slucaju smrtne opasnosti. Jedino sto ti mogu reci, koliko znam, jest da se "bratimis" sa mrtvim sobom, tj. svojom trenutnom inkarnacijom, najprostije receno... Tako da temi definitivno nije mjesto na spiritizmu... Olaksanje? Detaljnije i sam istrazujem, tako da ti ne mogu mnogo toga reci, eto, budi u kontaktu, pa ako nesto vise otkrijemo da izmjenimo iskustva.
User avatar
Shadow
Posts: 66
Joined: Tue Apr 07, 2009 1:17 am
Location: Montenegro , Podgorica

veronika wrote:
Shadow wrote:Premda je mozda ovo moglo ici i u Necromantija/Spritizam odjeljak foruma , barem zbog slicniosti strukture samog rituala, odlucio sam da ipak postijem ovdje, jer je prosto tehnika/opis rituala ono sta me interesuje.

Jedan on nacina za lijecenje teskih bolesti ( Bolesti zavisnosti, Terminalnih patohistoloskih promjena, Psihoticinih mentalnih poremecaja, ucestalih i teskih hronicnih bolesti i sl. ) jeste tzv. Bratimljenje ili Kumstvo sa pokojnikom. Uglavnom svrha je simbolicno se pobratimiti sa pokojnikom, pri cemu se ritual obicno obavlja u gluvo doba noci, na grobu poznatog pokojnika, i sjecam se da sam veoma davno citao, ili cuo, da ukljucuje vezivanje lanicma i razmjenu cvijeca, i izgovaranje jednostavnih rijeci moci ( ovo cega se ja sjecam, zvucalo je vise kao par afirmacija nego bajalica, " tebi dajem...ti uzmi bolest... " i sl ). Cilj rituala, je dakle lijecenje, i to po principu magije prenosenja , inace veoma popularnog oblika magijskog djelovanja na Balkanu.

Mene interesuje, nesto detaljnije o tom ritualu , jer mi treba za neku vrstu istrazivanja. Da li znate neke dobre izbore, knjige, on line informacij e, ili mozda licno iskustvo ( koja bi bilo jako lijepo cuti ) o istom ?

Unaprijed zahvalan, Blagoslovi svima !
Shadow
Tvoje istrazivanje moze biti opasno.To ti spada u woodu magiju.Sve magije koje imaju vfze s grobljem znace da bi presao crtu uistrazivanju.Ako se ne razumijes u to bolje ne diraj u vraga.
Ne bih se slozio sa vama , mada hvala na dobrim namjerama . Istina je da dobar dio Vudu magije ima veze sa predackim kultom, te dakle posljedicno i Grobljem kao svetim i mjestom moci, ali ne vidim kako se time prelazi bilo kakva crta, koja je crta u pitanju i ko ju je uopste postavio :)

Ugodan dan zelim :)
User avatar
Shadow
Posts: 66
Joined: Tue Apr 07, 2009 1:17 am
Location: Montenegro , Podgorica

Hvala RodSvarogPerunVeles, interesantno sto kazete da se ritual moze obaviti samo jednom, cak i ako se obavlja za nekoga drugog? Da li vazi isto?

Sacreus, vazi, fino te ponovo vidjeti na forumu :)
Post Reply