Polemika: na kojem jeziku izvesti ritual/čaroliju?

User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

wilko wrote:hmmm, a gdje piše na kojem se jeziku mora izvesti ritual, tj. tko određuje to? zanima me, što mislite
Najmočniji će biti latinski uz uvijet da se savršeno izgovara i naravno razumije. Poslužit će i orginal na engleskom ili može biti i hrvatski , čak i samostalno napisana bajalica koja se mora rimovati.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Gost
Dežurni slastičar
Posts: 475
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:06 pm
Contact:

Ha ha ha,
a zašto latinski? Što su stari Rimljani bili najjači u magiji i bajalicama? :)
Illuminata Ultima
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (I.N.R.I.)
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Stvar je u jezičnim tonalitetima koji pridonose ufuravanju u rad, a i smatra se da se bolji rezultati postižu ako se ide već utabanim putevima, često korištenim načinima, drevnim jezicima iskonske magije, a tome je najbliže latinski - (velikoj večini pošto se uči u školama i večina ljudi njime barata) osim ako ti neki drevniji ne predstavlja problem.

Da ne filozofiramo previše... ritualna inačica na latinskom daje snažnije rezultate od recimo hrvatskog ili engleskog...
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
Baphomet
Posts: 326
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:19 am
Location: Pula
Contact:

Po meni nije bitan jezik nego vibracija koja se proizvodi riječima.
Welcome twilight. Welcome blackness. Welcome inky night. Only in darkness can I see your soul.
User avatar
MaGick15
Posts: 51
Joined: Fri Dec 28, 2007 4:43 pm
Location: Zagreb

Ja mislim da nije važno na kojem se jeziku izvodi koji spell... to je svejedno... ako samo povezani s božanstvima onda nas oni razumiju na kojem god jeziku... jel glupo je da samo zbog jednog spella mjenjamo jezik...

Čak i ne mislim da je toliko važna vidracija riječi nego naš fokus i kontrola misli dok izgovaramo spell bio on preveden, nepreveden ili izmišljen...
User avatar
Eagles
Posts: 307
Joined: Tue Oct 16, 2007 10:41 am
Location: Zagreb
Contact:

Mah. Imaš i placebo efekt spellove. Još uvijek nisam dobio odgovor na pitanje što znači
"Kechnoptou
Dominaqure
Tomo
Redo
Baba
Schloma"
i kako se čita. Ako vjeruješ da će otjerat negativne energije, napravit će to.

Smatram da je latinski pljuga zato što je mrtvi jezik (osim u medicini, zoologiji i agronomiji) i danas nitko osim doktora, zoologa, agronoma i profesora latinskog ne barata njime. Štoviše, uči se samo u arhaičnim osnovnim školama (Kranjčević i Ujević), a u gimnazijama ga nitko ne uzima.
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Ima ih još koji uče i koriste latinski jezik.

Upravna škola 2 godine ima latinski jezik.

Trgovačko, građansko i imovinsko pravo su ostali neizmjenjeni još iz rimskog doba. Tako da na pravnom fakultetu imaš kolegiji koji se zove "Rimsko pravo", stranicu od 700-800 stranica gdje je 90% stoga na latinskome.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
Annabel Lee
Posts: 126
Joined: Thu Feb 21, 2008 8:44 pm
Location: Zagreb
Contact:

Latinski je meni zapravo baš lijep jezik....grčki mi je fora, ali ima previše naglasaka (baš mi se ne da još za spell paziti na grčku gramatiku jel' naglasak akut ili cirkumfleks........) samo nemam pojma kak zvuči........iako alfabet je čist' ok! Ah, taj grčki.....blah......uskoro test, a ja i perfekti, aoristi.....hmda.....može neki spell za brzo učenje?
usput, jel ima taj spell možda grčke članove? Možda lakše pročitaš..... ;)
ajd'....sretno.......pozzzz....
Ružno je lijepo, a lijepo je ružno; lebdimo kroz maglu i uzdušje kužno.
User avatar
carolina
Posts: 62
Joined: Sat Feb 09, 2008 1:19 pm

ja i moja sestra smo prije nekih 10 godina zajedno "izmislile"
jezik 8-) :lol: pa ono, jel se može nešto "prevesti" i na
takav izmišljeni jezik, kojim btw baratam fenomenalno :geek: :lol:
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Ja sam kupila knjigu za naucit hebrejski ... Jer imam jedan spell na hebrejskom jeziku.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
Post Reply