Jaje

User avatar
x.angelus
Posts: 108
Joined: Wed Nov 12, 2008 6:48 pm
Location: Zadar, Republika Hrvatska
Contact:

Image

Zanima me što se može sve s jajem kao magijskim oruđem.
Kod nas na selu bi se dešavalo da nalazimo jaja omotana konopcem i sakrivena na neka mjesta gdje kokoš ne bi mogla ga uopće snijeti.
Ne znam jeste li čuli za jaja s mekanom ljuskom...
moji kažu da ljuska od kokošjeg jaja bude mekana ako kokoš zoblje sol.
Neznam što ni kako, ali jeste li vi čuli da se jaje upotrebljava u nekoj vrsti magije?
"When the stars have all gone out. You'll still be burning so bright."
"Cast me gently. Into morning. For the night has been unkind."
User avatar
mesecev_prsten
Posts: 36
Joined: Thu May 15, 2008 5:19 pm
Location: Between the shadows

moja sestra cesto nalazi u dvoristu ostavljeno jaje ...znam samo da to kao znaci da se ne bi udala.. to tamo neka ljubomorna kosminica ,baba ili sta vec ostavlja da se kao ne bi udala ...to se ne bi trebalo uzimati u ruke ,vec samo nekako baciti u reku ili sl. :!:
All of my dreams always find me far beyond these fake fluorescent skies
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

Na jaja sam nailazio u "narodnim urocima" (ne znam kako to drugacije nazvati)... i tu imaju dosta kreativnih upotreba..

Nona od frenda je u vrtu nasla zakopano jaje s travom, kad je okopavala salatu.. to mi je objasnila da je susjeda podmetnula jer je ljupomorna sto joj vrt bolje uspijeva...
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

ja sam bila našla neki spell sa jajetom kako neku osobu izludit (poslat na psihijatriju) ali nisam baš 100% sigurna koliko je pouzdan.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

x.angelus wrote: Zanima me što se može sve s jajem kao magijskim oruđem.
Kod nas na selu bi se dešavalo da nalazimo jaja omotana konopcem i sakrivena na neka mjesta gdje kokoš ne bi mogla ga uopće snijeti.
Ne znam jeste li čuli za jaja s mekanom ljuskom...
moji kažu da ljuska od kokošjeg jaja bude mekana ako kokoš zoblje sol.
Neznam što ni kako, ali jeste li vi čuli da se jaje upotrebljava u nekoj vrsti magije?
Za bacanje vrlo strašnih uroka - prizivanje sihira - koristi se prvo jaje crne kokoši. Možda ste čuli za narodni običaj da se prvo jaje baca, da prve jabuke ne smiju jesti mlade djevojke, da se kosa ne šiša i nokti ne režu na mlađak, da se vinograd ne obrezuje kad je mjesec u padu, da se prvi mačići bacaju u vodu itd...itd....

Ovaj oblik uroka je vrlo rasprostranjen - što je nevjerojatno s obzirom da vrlo mali broj ljudi prakticira neki vid magije. Stvar s jajima je koliko sam uspjela do sada viđati ta da se ovaj oblik nekako uspio sačuvati i da ga primjenjuju ljudi koji se zapravo magijom i ne bave u svakodnevnici, nego su eto negdje po selu uspjeli pokupiti dio predaje. Uglavnom cijela priča oko jaja nije nimalo pozitivna. Nađe li se jaje zakopano u dvorištu ili na nekom sumnjivom mjestu uzima se i omota debelom krpom i baca u rijeku. No često tu priči nije kraj.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

za ovaj spell što ja imam treba jaje crne kokoši, ali nije najglašeno da mora bit prvo.
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
Estarioll
Posts: 22
Joined: Sat Nov 29, 2008 12:43 pm
Location: Zagreb

pozdrav, novi sam ovdje i pretežno sam čitam dok imam vremena, ali ovaj em topic zantrigirao.

što se točno dobija s jajima u urocima?
jer sam imao jednu susjedu (odselila se dok sam još išao u osnovnu školu, a sad mi je skoro 26 godina) za koju se pričalo da je neka coprnica i koju smo svi klinci, igrajuć se skrivača po ljeti, vidjeli da zakapa ta jaja po svom vrtu.
e sad, ona ih nije podmetala u ničije druge vrtove, eventualno ih je zakapala kod ograde koja je njeno dvorište dijelila sa susjedovim (inače živim u gračanima pa ima mjesta za zakapanje i vrtove po svim dvorištima).

naši starci ju nisu baš voljeli, iako mislim da je to više vezano uz predrasude nego radi nečeg istinitog. kružile su priče okolo po kvartu da su neki susjedi s kojima nije bila baš dobra pronalazili ta njena jaja na tavanima.

no kako god, prema nama klincima je uvijek bila super i davala nam je kolače i mogli smo se igrat s njenim psom... al ovo o jajima me zaintrigiralo.
pogotovo ako se koriste za uroke, kakva je onda svrha da ih je zakapala u svoj vrt?

inače, žena je s vremenom poludjela i odselila se. danas je u vrapču mislim.
ando
Posts: 118
Joined: Fri Sep 12, 2008 9:22 pm

pozdrav ljudi...evo mene nakon dugo vremena...
hmmm...nikad nisam cuo da se jaja mogu koristiti za bacenje uroka...
ali znam da se bilo koji predmet moze koristiti za izradu talismana i amuleta...sto je mozda slucaj kod ovo zene sto je sama sebi zakopavala jaja u vrt...
mozda nikome nije ni htjela napraviti zlo nego samo sebe zastititi od neznam niti ja cega...
User avatar
brandonlee
Posts: 33
Joined: Sun Dec 14, 2008 3:53 pm
Location: okolica Zagreba

evo ovako..pošto ja živim na selu ko dijete sam se naslušao nebrojeno mnogo priča o seoskim vješticama i sl. i to iz pouzdanih izvora (moja majka, baka, moja kuma itd.) ugl.znam najmanje 10 situacija s jajem zakopanim u vrtu, vinogradu...a desio se i jedan jako nesretan slučaj..mojoj susjedi se objesio muž i za par dana je u vrtu iskopala uskrsnu pisanici. inaće u tom mom selu (koje ja smatram ukletim) deslo se jaaaako puno samoubojstava i slićnih nestreznih događaja..čak i ja mislim da sam žrtva neke okorjele seoske Coprnjice...šta biste mi savjetovali??
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Kolko je meni poznato uskrsna posvećena jaja (ona koja se ne pojedu i ljuske od jaja) se bacaju u vrt, ne u smeće. Bar je ovdje takav običaj.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Post Reply