Golem

Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

finnigan wrote:A kako napraviti egregora? Kojim ritualom?
Dugotrajan proces koji uključuje vioše ljudi i više rituala nevezano za priču o kojoj je reč.
User avatar
Sephirot
Posts: 132
Joined: Sat Sep 13, 2008 12:05 pm
Location: Zagreb
Contact:

Gwydion wrote:
finnigan wrote:A kako napraviti egregora? Kojim ritualom?
Dugotrajan proces koji uključuje vioše ljudi i više rituala nevezano za priču o kojoj je reč.
-A, može se i sam napravit, ne samo u grupi. Opet navodim F.Dione "psihička samoobrana" jer je navodila o tome podosta.
Khabs am Pekht, Knox om Pax, Lux in Tenebris
Igne Natura Renovatur Integra (I.N.R.I.)
________________________________________________________________
Be thy mind open unto the Higher, Be thy heart a Centre of Light, Be thy Body a Temple of the Rosy Cross
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Po mom mišljenu golemi su zapravo kao i ostala magična bića... pozitivan plod ljudske mašte koji u nekim djelovima postaje stvarnost... ne vjerujem da je ikad netko ili ce netko napraviti golema, ali vjerujem da postoji, ali ne na ovom svijetu niti u ovoj dimenziji nego u ljudskoj podsvjesti, a služi kao personifikacija za neku pojavu a i čini ovaj svijet zanimljivijim...

Vile, goblini, piksiji, sirene, anđeli, duhovi i ostala stvorenja, pa tako i golem su personifikacija za neku prirodnu silu, a može ih se vidjeti ako se gleda širom otvorenim očima, ali ne prema van već u sebe...

Voli bih da samo tako mogu šetati šumom i pozdravljati sva ta bića, ali ne mogu ako ih prvo ne prepoznam u sebi i ako jako jako ne vjerujem u njih...

Mislim da je isto i s egregorom...

A ove priče o njihovom izgledu, spravljanju su samo pomoć, odnosno sugestija kako bi ih drugu lakše doživjeli...
User avatar
Shadow
Posts: 66
Joined: Tue Apr 07, 2009 1:17 am
Location: Montenegro , Podgorica

Interesanto , ali to bi značilo da da smatraš da su elementali i ostala mitska/magijska bića proizvod ljudske djelatnosti/energije .

Pa opoet ljudi nisu sposobni za takvo nešto. Servitor je manje -više vrh ljudskog energetskog stvaralaštva. Mag/Čarobnjak/Vještica samo kanališe energiju koja potiče od Vrhovnog bića sistema ili religije kome pripada ; ( npr Tvorca , JHVH ) i usmjerava je u željenom pravcu ili pak priziva niže entitete u pomoć , služeći se simbolikom , riječima i ritualnim predmetima koji privlače kako njihovu pažnju tako i prisustvo.


Tako i Golem , nije puko mitsko biće već proizvod Teurgijske prakse .
Na njegovom se čelu ispisuje AMETH ( ili istina ) nakon što je načinjen kako je ranije pomenuto od zemlje i mandagore , a zaivima i snagom Tetragramatona mu se "udahnjuje" život.
Ukoliko se Golem pobuni , dovoljno je obrisati prvo slovo riječi sa njegovog čela , pa ostaje METH ( ili živio si ) te se navodno Golem pretvara u prah!

Ako želiš upustva , pokušaj na ovom sajtu:

http://golem.plush.org/
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Pa ne baš da su sad samo proizvod ljudske djelatnosti već samo njihov izgled... mislim da su oni zapravo energija, prirodna sila kojoj je čovjek dao oblik... Svatko može vilu zamisliti drugačije, golema isto tako... Uvjeren sam da postoje svakojaka bića oko nas, samo da su bestjelesna...

Mislim da je to recimo slično (makar i nije toliko slično) kao i iscrtavanje zaštitnog kruga, odnosno vizualizacije kada ga iscrtavaš oko sebe i vidiš ga kao plavi plamen... tako ja mislim da i bića isto kad ih prizivamo ili ih želimo vidjet zamišljamo si ih, odnosno vizualiziramo kako mi to želimo...

Ovo je samo moje mišljenje i ne mora značit da je ono točno...
User avatar
Shadow
Posts: 66
Joined: Tue Apr 07, 2009 1:17 am
Location: Montenegro , Podgorica

merlin715 wrote:Pa ne baš da su sad samo proizvod ljudske djelatnosti već samo njihov izgled... mislim da su oni zapravo energija, prirodna sila kojoj je čovjek dao oblik... Svatko može vilu zamisliti drugačije, golema isto tako... Uvjeren sam da postoje svakojaka bića oko nas, samo da su bestjelesna...

Mislim da je to recimo slično (makar i nije toliko slično) kao i iscrtavanje zaštitnog kruga, odnosno vizualizacije kada ga iscrtavaš oko sebe i vidiš ga kao plavi plamen... tako ja mislim da i bića isto kad ih prizivamo ili ih želimo vidjet zamišljamo si ih, odnosno vizualiziramo kako mi to želimo...

Ovo je samo moje mišljenje i ne mora značit da je ono točno...
Pa kad to tako postaviš ja bih se složio , još u Srednjem vijeku su čarobnjaci su tvrdili da mi vidimo magična bića onako kako nam je najpogodnije , tj. na onaj način koji neće poremetiti naš um ni na koji način .

Ali Golema ne možemo smatrati magijskim/mitskim bićem, više proizvodom Teurgije , što ga čini više alatom Praktičara negoli samim bićem uopšte .
User avatar
merlin715
Posts: 113
Joined: Wed Nov 28, 2007 10:05 pm
Location: Zagreb

Ha dobro ako ti tako kažeš...
Nego zašto se uopće priziva golem, za što služi?
User avatar
Shadow
Posts: 66
Joined: Tue Apr 07, 2009 1:17 am
Location: Montenegro , Podgorica

Golem je navodno pouzdan sluga i zaštitnik , moćan i okrutan te se obično šalje obavljati prljave poslove onoga ko ga je načinio. Za osvetu takođe ili čak fizički rad.
Pojedini magovi su navodno ( kroz istoriju ) nastojali na grub način nevjerne Tome uvjeriti u natprirodno .
User avatar
Sacreus
Posts: 225
Joined: Mon Oct 29, 2007 12:52 am
Location: Rijeka

I naravno glup :D kreatura u volji stvoritelja.. naisao sam jdnom na opis slucaja nekog rabina koji je napravio golema da mu pomogne paliti fenjere (one lampe po cesti), ali nakon nekog vremena je prestao razlikovati sto mora paliti pa je poceo palit i kuce...
Post Reply