Razlika_vještičarstvo vs. wicca?

User avatar
mesecev_prsten
Posts: 36
Joined: Thu May 15, 2008 5:19 pm
Location: Between the shadows

Nisam znala gde da postavim...pa cu ovde.
zanima me razlika ,,napr. povezivanje sa elementima,da li je to da li spada u wiccu ili ne. ako se neko bavi samo vesticarenjem ,dali je dovoljno samo spellovi i sl. ili je vazno i otvaranje i zatvaranje kruga...?
All of my dreams always find me far beyond these fake fluorescent skies
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

mesecev_prsten wrote:Nisam znala gde da postavim...pa cu ovde.
zanima me razlika ,,napr. povezivanje sa elementima,da li je to da li spada u wiccu ili ne. ako se neko bavi samo vesticarenjem ,dali je dovoljno samo spellovi i sl. ili je vazno i otvaranje i zatvaranje kruga...?

wicca je rad sa elementima posvojila iz drugog sistema (Solomonovih pečata), a nalaze se u mnogim (gotovo svim) sistemima. U wicci oni su sastavni dio otvaranja kruga, dok se izvan kruga nikakav rad ne odvija. U narodnoj magiji, balkanskoj primjerice, tradicionalnom vještičarstvu, - se ne spominju. U wicci oni su jednako zaštitnici koji se prizivaju u krug.

Sve ovisi o grani koja se slijedi, no wiccani ništa neće raditi izvan kruga.

Otvaranje kruga (wicca): http://www.knjigasjenki.com/?p=198
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
mesecev_prsten
Posts: 36
Joined: Thu May 15, 2008 5:19 pm
Location: Between the shadows

hm.. :geek: a da li ima neke knjige ili sajt samo o witchraft kao zanatu. posto wicca je religija i veruje se u velikog boga i boginju,a gde god citam za witchraft spominje se wicca,pa se zbunim.. :?
All of my dreams always find me far beyond these fake fluorescent skies
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

mesecev_prsten wrote:hm.. :geek: a da li ima neke knjige ili sajt samo o witchraft kao zanatu. posto wicca je religija i veruje se u velikog boga i boginju,a gde god citam za witchraft spominje se wicca,pa se zbunim.. :?
Vještičarstvo je spiritualna disciplina i promatranje vještičarstva isključivo kao alata bez doze duhovnosti (ili ti ga kolko sam shvatila zanata) naprosto nema smisla, jer neće biti rezultata.
Dakle da razjasnimo što je vještičarstvo: http://www.knjigasjenki.com/?p=192

Vještičarstvo je složen magijski sistem i ugrubo se dijeli na na dvije grupe, ono koje se bazira na pretkršćanskim religijama Europe, antičkih poganskih kultura poput Grčke i Rima, a vodi podrijetlo iz šamanizma. Danas se taj oblik nalazi pod imenom tradicionalno vještičarstvo što u potpunosti nije točno, jer vještičarstvo kao takvo nastaje u srednjem vijeku i kao oblik narodne magije (primjerice nama poznate vlaške, irskog, škotskog, ili pak talijansko).

Wicca je vještičarstvo novijeg datuma vuće korijene iz tradicionalnog i posmatra se od 1954. objavom Gardnerove knjige "Witchcraft today". Wicca usto ima brojne dodatke raznih sistema poput kabale, istočnjačke filozofije, ceremonijalne magije...wicca ima brojne denominacije - polazna je Gardnerova u jednom smjeru i aleksandrijska u drugom, a ima ih zbilja mnogo.
Dakle, odgovor na tvoje pitanje je wicca=vještičarstvo, samo je novijeg datuma i izmješano sa drugim sistemima.

Prilog o Garneru i Gardnerovoj wicci:
http://www.knjigasjenki.com/?p=193
http://www.knjigasjenki.com/?p=196
I Gardnerova knjiga sjenki koja opisuje praksu:
http://www.knjigasjenki.com/?p=198
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
mesecev_prsten
Posts: 36
Joined: Thu May 15, 2008 5:19 pm
Location: Between the shadows

Da li se u tradicionalnom vesticarstvu spominje bilje i i neke kao carolije biljem :?:
All of my dreams always find me far beyond these fake fluorescent skies
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

Da, uglavnom se u svakom pravcu spominje upotreba bilja, posebice u narodnoj magiji. Pročačkaj sajtom ima popis najosnovnijih - još će se popis proširiti.
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
mesecev_prsten
Posts: 36
Joined: Thu May 15, 2008 5:19 pm
Location: Between the shadows

kada smo kod bilja,citala sam da se biljni talismani pune tako sto se otvara krug. citala sam da je krug vazan,a zanima me da li to vazi i za vesticarstvo,ili samo za wiccu?
All of my dreams always find me far beyond these fake fluorescent skies
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

mesecev_prsten wrote:kada smo kod bilja,citala sam da se biljni talismani pune tako sto se otvara krug. citala sam da je krug vazan,a zanima me da li to vazi i za vesticarstvo,ili samo za wiccu?
Uglavnom se krug ne koristi u naših krških, paških vještica, ali se koristi gotovo u svim drugim pravcima - svugdje gdje ima elemenata ceremonijalne magije. Stvar sa talismanima je tolko kompliciranija, jer su rijetki postupci koji doista komad materijala pretvaraju u sredstvo zaštite. Uglavnom ono što nađeš djeluje na principu podsvijesti, što naravno nije loša stvar (pa je bolje onda i ostati u zabludi ;) )
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
User avatar
mesecev_prsten
Posts: 36
Joined: Thu May 15, 2008 5:19 pm
Location: Between the shadows

zelela bih da,posle toliko citanja o magiji, najzad napravim sama neki ritual,tako da me zanima neki savet u vezi toga,i poenta cestitog rituala.
All of my dreams always find me far beyond these fake fluorescent skies
User avatar
emina
Site Admin
Posts: 913
Joined: Sat Oct 13, 2007 9:36 pm
Location: Ispod punog mjeseca
Contact:

mesecev_prsten wrote:zelela bih da,posle toliko citanja o magiji, najzad napravim sama neki ritual,tako da me zanima neki savet u vezi toga,i poenta cestitog rituala.
Ovdje imaš strukturu rituala (prevest ću na hrvatski): http://www.magicshadowbook.com/rituals- ... itual/114/
najbolje je da radiš zaštitu na mjesečnom nivou.

Poenta čestitog rituala?
Svi imamo sjenovito jastvo koje je dio naše stvarnosti. Sjenka nije tu da nas povrijedi već da ukaže na mjesto gdje smo nepotpuni. Kada prihvatimo sjenku možemo je iscijeliti. Iscijeljena pretvara se u ljubav.
Post Reply