Izrada svijeća

Post Reply
finnigan
Posts: 117
Joined: Mon Oct 15, 2007 6:48 pm

Zanima me postupak izrade svijeća. Tko zna molim da ga napise. Unaprijed hvala.
marty
Posts: 74
Joined: Thu Dec 27, 2007 9:35 am
Location: Dugo Selo

Zanimaju li te mirisne ili obične svijeće. Mislim da ja imam jednu knjigicu o tome, pogledat ću danas pa ti javim tokom večeri, sad sam na poslu.
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Meni je Hermi napravio crvenu i crnu svijecu. Govorio mi je postupak ali nisam bas zapamtila sve detalje. :D
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
finnigan
Posts: 117
Joined: Mon Oct 15, 2007 6:48 pm

marty wrote:Zanimaju li te mirisne ili obične svijeće. Mislim da ja imam jednu knjigicu o tome, pogledat ću danas pa ti javim tokom večeri, sad sam na poslu.
Obicne... zanima me postupak pravljenja.... trazio sam crnu svojecu za kupit nisam nasao pa cu sam napravit.....
User avatar
tallamasca
Posts: 943
Joined: Sun Oct 28, 2007 2:32 pm
Location: Split

Ja imam 1 crnu svijecu koju mi je Hermi napravio. Ne znam točno postupak. Trebala bih njega pitat...
"From that crazy night I'll never forget my love..."
Without Face: "Tallamasca"
User avatar
Eagles
Posts: 307
Joined: Tue Oct 16, 2007 10:41 am
Location: Zagreb
Contact:

Moja baka kad za Božić radi svijeće kupi u bilo kojem dućanu one velike umetke za željezne lampaše (cca. 5kn) što stoje na grobovima. To stavi u kipuću vodu i čeka da se vosak rastopi. Zatim doda puuuuuuuno crvenog luka i to mješa. Kad vosak postane crven ulije ga u kalup. Onaj konac kao joj kupi unuka od prijateljice u Hoby Artu u Vukovarskoj (kod križanja Vukovarske i Držićeve, prema palači pravde).

Kalup sam ja napravio tak da sam u dugačku staklenku ulio gipsa. Omoto onu običnu bijelu svijeću najlonskom vrećicom i stavio u taj gips. Kad se gips posušio, svijeću sam izvadio. Jedino što od vrećice svijeće koje nastaju imaju crte na sredini, to samo jednom pređeš šmirgl papirom.
Gwydion
Posts: 300
Joined: Tue Oct 16, 2007 11:18 pm

Jedan stari broj hrvatskog magazina Sam svoj majstor, lično sam veoma voleo taj magazin, je imao na nekoliko strana odličan tekst o izradi sveća.
User avatar
Samhain
Posts: 13
Joined: Mon Apr 28, 2008 5:49 pm

a kak se svijeće mogu obojat? recimo u crnu boju.
User avatar
Eagles
Posts: 307
Joined: Tue Oct 16, 2007 10:41 am
Location: Zagreb
Contact:

Ja kupio u Merkatoru boju za kolače, a u dućanima za boje i lakove kupiš pigment (za zid) koji dodaš parafinu / vosku. Crni pigment da sivu boju pa ga treba jako puno da bi se dobila crna svijeća. Obavezno moraš farbat cijeli parafin, a ne samo površinu jer svijeća ima osobine boje svoje unutrašnjosti.
Post Reply